Magiczne właściwości geranium. Sprawdzi się w przypadku anginy i bólu ucha

Geranium to roślina, która znana jest też pod nazwą anginki, dawniej ciesząca się dużą popularnością. Choć jej sława z biegiem czasu minęła i została wspomnieniem kojarzącym się z parapetem u babci, warto wrócić do niej pamięcią. Geranium to remedium na anginę czy zapalenie ucha, dzięki zawartości olejków eterycznych. Dodatkowo uprawa anginki nie jest skomplikowana, a zapach rośliny potrafi przywołać wiele wspomnień z dzieciństwa. Jakie właściwości zdrowotne ma anginowiec? Co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Geranium jest rośliną idealnie nadającą się do łagodzenia wielu dolegliwości
Geranium jest rośliną idealnie nadającą się do łagodzenia wielu dolegliwości123RF/PICSEL

Jak wygląda geranium?

Geranium to roślina, która osiąga maksymalnie 30 centymetrów wysokości i ma długie łodygi, pokryte meszkiem. Z nich wyrastają jasnozielone liście, które mają poszarpany kształt i wydzielają intensywny zapach. Po ich potarciu aktywują się gruczoły, w których znajdują się aromaterapeutyczne olejki eteryczne. Anginka nie jest rośliną wymagającą, a jej uprawa nie sprawia wielu kłopotów. Potrzebuje słonecznego miejsca, osłoniętego od wiatru i mającego stałą temperaturę. Do posadzenia geranium najlepiej sprawdzi się ziemia uniwersalna, a także doniczka z warstwą drenażową. Anginowca podlewaj raz w tygodniu, dzięki czemu odwdzięczy się bujnym kwitnieniem.

Geranium na anginę

Geranium pomaga w złagodzeniu objawów anginy
Geranium pomaga w złagodzeniu objawów anginy123RF/PICSEL

Co do właściwości zdrowotnych, geranium jest świetnym sposobem na walkę z anginą. Roślina wykazuje działanie antybakteryjne, dlatego poradzi sobie z różnymi objawami przeziębienia. Złagodzi ból gardła i pomoże pozbyć się chrypki. To dzięki zawartemu w liściach olejkowi geraniowemu, który wykazuje właściwości antyseptyczne. Warto go pić w okresie przejściowym, kiedy łatwiej o złapanie infekcji bakteryjnej czy wirusowej.

Jak przygotować leczniczy specyfik na bazie anginki? Wystarczy, że zerwiesz kilka świeżych liści anginowca i dokładnie umyjesz. Następnie za pomocą moździerza spraw, by liście puściły sok i pozostaw je na dwie godziny. Po upływie czasu do małego słoika nalej oliwy z oliwek (do połowy wysokości naczynia). Przełóż do niego rozkruszone liście, aby zanurzyły się w całości w oliwie i odstaw na dwa tygodnie w ciemne miejsce. Potem przecedź olejek geraniowy przez sitko i przelej do szklanej butelki. Kilka kropli specyfiku pij raz dziennie, dodając do ulubionej herbaty.

Geranium na zapalenie ucha

Anginowiec pomoże też przy zapaleniu ucha, gdyż roślina ta ma działanie przeciwzapalne. Zwalczy drobnoustroje, które odpowiadają za dolegliwości związane z bólem ucha środkowego. Wystarczy, że zwinięty listek geranium przyłożysz do zewnętrznej części ucha i pozostawisz na kwadrans. Oczywiście nie jest to lekarstwo, które może zastąpić wizytę u lekarza specjalisty, a jedynie środek wspierający proces leczenia. Aromat olejku geraniowego sprawi, że łatwiej zaśniesz, a napięcie nerwowe związane z bólem znacznie zmaleje.

Roślina na bóle reumatyczne

Geranium znane jest również jako sposób na walkę z bólami reumatycznymi, które mogą być bardzo dokuczliwe. Okłady z liści anginki pomagają przywrócić sprawność mięśni, a także chorych stawów. Kilka liści możesz dodać też do rozgrzewającej kąpieli. Przy stanach zapalnych i obrzękach najlepiej sprawdzi się kompres na bolące miejsca, który wykonasz w prosty sposób. W niewielkim naczyniu zagotuj wodę z kilkoma liśćmi anginowca i odstaw na kwadrans. Następnie w cieczy namocz gazę i przyłóż do obolałych stawów lub mięśni. Możesz też kupić w aptece gotowy olejek geraniowy i kilka kropel wmasować kulistymi ruchami w bolące miejsce .

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas