Magnolia nie tylko pięknie wygląda. Działa też uspokajająco i wspomaga pamięć
Europejczycy cenią magnolię przede wszystkim za jej niezwykle efektowne kwiaty. Natomiast Japończycy i Chińczycy od dawna wykorzystują tę roślinę do leczenia. Ma ona bowiem m.in. działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.
Największe znaczenie w lecznictwie ma magnolia lekarska. Wykorzystywana jest w tradycyjnej medycynie chińskiej od 2000 lat. Szczególne właściwości ma jej kora - zawarte w niej substancje aktywne działają uspokajająco, łagodzą lęki, a także pomagają zasnąć. Co więcej, magnolia wspomaga zdolności poznawcze i pamięć, dlatego może być pomocna przy chorobie Alzheimera. Źródłem dobroczynnych właściwości tej rośliny są związki o nazwie magnolol i honokiol.
Ale to nie wszystko. Naukowcy z Veterans Affairs Research Communications i Uniwersytetu Alabama w Birmingham (USA) wykazali bowiem, że honokiol zapobiega rozwojowi komórek raka jamy ustnej, krtani, języka i gardła. Substancja ta jest o wiele silniejszym antyoksydantem niż witamina E. Honokiol może być przydatny także do zahamowania rozwoju już istniejących guzów.
To nie koniec zalet dobroczynnych substancji zawartych w magnolii. Magnolol i honokiol wykorzystywane są w leczeniu stanów zapalnych, paradontozy, pomagają też pozbyć się nadwagi. Z kolei olejek z kwiatów magnolii ceniony jest jako środek do pielęgnacji włosów. Ponadto kwiaty są pomocne w przypadku kataru i problemów z zatokami - oczywiście w formie naparu.
Ekstrakty z magnolii jako suplement diety można kupić w aptekach lub sklepach zielarskich.