Malwa: Bujnie kwitnie całe lato. Jak ją pielęgnować? Gdzie i kiedy sadzić?

Malwa niegdyś królowała w ogrodach naszych babć — moda na nią minęła, a prawoślaz trudno było dostrzec w polskim krajobrazie. Obecnie roślina nieśmiało, chyłkiem znów zaczyna pojawiać się w naszych ogródkach. Osoby zainteresowane tą strzelistą i smukłą rośliną właśnie latem powinny zatroszczyć się o jej wysiew — malwa kwitnie bowiem w drugim roku od posadzenia. Roślina nie jest wymagająca i dobrze radzi sobie z brakiem wody. Kwiaty czarnej malwy są stosowane w kosmetyce i ziołolecznictwie. Malwa ozdobi ogród dużymi, bujnymi kwiatami od lipca do października!

Malwa zdobi ogród aż do jesieni. Jak ją pielęgnować i gdzie sadzić?
Malwa zdobi ogród aż do jesieni. Jak ją pielęgnować i gdzie sadzić?123RF/PICSEL

Malwa: Smukła i strzelista ozdoba ogrodu od lipca do października

Malwa może mieć różne kolory i formy kwiatów
Malwa może mieć różne kolory i formy kwiatów123RF/PICSEL

Malwa to zbiorcze określenie dla roślin z rodziny ślazowatych, która obejmuje ponad 70 gatunków. Althea czy alcea w Polsce uprawiana jako roślina dwuletnia, ale w odpowiednich warunkach może rosnąć w jednym miejscu nawet kilka lat. Prawoślaz w pierwszym roku od posadzenia wypuszcza rozetę zielonych liści tuż przy ziemi. Mają one szorstkie i owłosione, dłoniastoklapowane liście. Spośród nich w drugim roku wyrasta wysoka łodyga, na której końcach zakwitają groniaste kwiatostany. Prawoślaz osiąga wysokość od metra do trzech.

Kwiaty malwy osadzone są na krótkich szypułkach, mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. W zależności od odmiany mogą one być wielobarwne lub jednokolorowe. Płatki althea mogą mieć barwę białą, żółtą, różową, pomarańczową, czerwoną, purpurową i niemal czarną. Kwiaty rośliny są duże — mierzą około dziesięciu centymetrów średnicy. Malwa rozpoczyna swoje kwitnienie w lipcu, a czasem już w czerwcu i zdobi ogród pięknymi barwami aż do października.  Owocem prawoślazu jest rozłupnia.

Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodówInteria.tv

Malwa: Odmiany

Kwiaty czarnej malwy stosowane są w ziołolecznictwie
Kwiaty czarnej malwy stosowane są w ziołolecznictwie 123RF/PICSEL

Malwa bardzo łatwo tworzy mieszańce, dlatego nietrudno znaleźć w ogrodach jej nienazwane gatunki. Jednak spośród tych najczęściej wybieranych jako ozdoby ogrodów, warto wymienić:

  • Malwa pełna — jak sama nazwa wskazuje, ma pełne kwiaty, które mogą przybierać różne kolory. Rośliny z tej grupy mogą osiągać nawet trzy metry wysokości.

  • Althea ficifolia nazywana też malwą figolistną. Jej kwiaty mają żółty kolor, to roślina dwuletnia, która pochodzi z Syberii.

  • Malwa Chaters to niska, bo osiągająca jedynie półtora do metra osiemdziesięciu wysokości. Wyróżniają ją zbite kwiatostany pełnych kwiatów, co sprawia, że jest niezwykle dekoracyjna. Malwy czetera mogą mieć płatki w różnych kolorach.

  • Alcea rosea, czyli malwa ogrodowa — jest jednym z najchętniej wybieranych gatunków ozdobnych. Może dorastać do dwóch i pół metra wysokości, ma żywe kolory i pojedyncze lub pełne kwiaty.

  • Malwa czarna to jedna z odmian malwy ogrodowej. Wyróżniają ją ciemnobordowe, niemal czarne kwiaty. Prawoślaz wysoki, jak bywa nazywana ta roślina, wykorzystywany jest w farmaceutyce.

  • Malwa: Uprawa i pielęgnacja

    Malwa nie jest rośliną wymagającą
    Malwa nie jest rośliną wymagającą 123RF/PICSEL

    Malwa w naturalnych warunkach wyrasta na glebach skalistych i suchych. Nie ma więc dużych wymagań w zakresie podłoża i jest odporna na suszę, choć zbyt długo trwająca może sprawić, że prawoślaz zostanie zaatakowany przez rdzę. Althea wyrośnie niemal w każdym podłożu, jednak — jak większość roślin — najlepiej rozwija się w żyznej glebie. Kłopotliwe mogą być jedynie gliniaste gleby, gdzie zalega woda. Alcea nie lubi nadmiernej wilgoci. Dlatego najlepsze dla niej będzie przepuszczalne podłoże.

    Malwy kochają słońce, więc warto wybrać dla nich dobrze oświetlone stanowisko. Althea poradzi sobie także w niewielkim półcieniu. Rośliny na ogół dobrze zimują i nie wymarzają. Malwę uprawia się w Polsce przede wszystkim jako roślinę dwuletnią. Jednak w sprzyjających warunkach i przy odpowiedniej pielęgnacji może ona kwitnąć nawet trzy — cztery lata w jednym miejscu. Uprawiając malwę, warto ją obserwować. Jeśli kwiaty są mniej obfite, a roślina wegetuje na tym samym stanowisku dłużej niż trzy lata, to znak, że należy ją przesadzić.

    Nawożenie malwy najlepiej przeprowadzać wiosną lub tuż przed kwitnieniem. Można użyć w tym celu kompostu lub nawozu wieloskładnikowego. Jednak roślina poradzi sobie także bez dodatkowego zasilenia. Bezwzględnie należy natomiast pamiętać, aby sadzić prawoślaz w miejscach osłoniętych od wiatru. Mocne porywy mogą łamać bowiem pędy rośliny. Łodygi, które mogą osiągać ponad dwa metry wysokości, są wysoce narażone na złamanie, dlatego warto zadbać o podporę dla nich. Mogą to być wbite obok rośliny paliki lub podpora w postaci muru domu, płotu czy poręczy schodów.

    Malwy: Kiedy sadzić?

    Malwa może mieć płatki w wielu kolorach
    Malwa może mieć płatki w wielu kolorach123RF/PICSEL

    Altheę można sadzić na różne sposoby: z kłącza, nasion lub sadzonek.

    • Kłącza malwy — jak sadzić? Rozmnażając roślinę za pomocą kłącza, należy zakopać je w ziemi na głębokości około 10 - 15 centymetrów. Odległość pomiędzy kłączami powinna wynosić 20 - 30 centymetrów. Dzięki temu malwy wyrosną w zwartej grupie. Kłącza malwy najlepiej sadzić w kwietniu lub maju.

  • Nasiona — kiedy siać malwy? Nasiona althea należy wysiać do inspektów lub rozsadników w maju bądź czerwcu. Wzejdą po około tygodniu lub dwóch. Gdy pojawią się pierwsze liście, należy wsadzić je do gruntu.

  • Sadzonki malwy — kiedy sadzić? Sadzonki malwy najlepiej sadzić do gruntu w sierpniu lub wrześniu. Przed posadzeniem warto glebę dobrze przekopać i użyźnić kompostem. Sadzonki należy wkładać w dołki w odstępach 20 - 30 centymetrów. Odstępy między rzędami powinny wynosić przynajmniej 40 centymetrów.

  • Malwa: Zastosowanie w ogrodzie

    Malwa idealnie pasuje do ogrodów naturalistycznych, wiejskich, rustykalnych i romantycznych
    Malwa idealnie pasuje do ogrodów naturalistycznych, wiejskich, rustykalnych i romantycznych123RF/PICSEL

    Malwa to wręcz wymarzona roślina do ogrodów wiejskich i rustykalnych. Świetnie prezentuje się w nieuporządkowanych, naturalistycznych lub romantycznych aranżacjach. Roślina bywa także często sadzona na rabatach za niższymi roślinami. Jej liście tworzą dla nich zielone tło, a kwiaty są kolejną, barwną warstwą ogrodu. Alcea świetnie czuje się w towarzystwie liliowców, floksów, rudbekii i jeżówek. Roślinę często sadzi się także przy płotach, murach domu, altanach oraz schodach, które stanowią dla niej dobrą podporę, natomiast althea pięknie je zdobi. Malwy mają delikatny, przyjemny zapach, który wabi motyle, pszczoły i inne owady zapylające.

    Malwa: Zastosowanie w kuchni i lecznictwie

    Malwa w krajach arabskich traktowana jest jak warzywo. Jej młode liście i kwiaty są jadalne i dodawane do sałatek. Z liści malwy można przyrządzić orientalną zupę - melokhia.

    Herbata z kwiatów czarnej malwy zawiera antocyjany, fenolokwasy i flawonoid, dzięki czemu ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Napar z suszonych kwiatów lub świeżych parzonych przez 15 - 20 minut, dzięki substancjom śluzowym działa nawilżająco i powlekająco na błony śluzowe, toteż zalecany jest przy chorobach gardła i układu oddechowego. Łagodzi bóle gardła i suchość w ustach. Może działać osłonowo na górne drogi oddechowe oraz górną część układu pokarmowego. Jest też stosowany wspomagająco przy leczeniu wrzodów, refluksu, stanów zapalnych błony śluzowej żołądka i dwunastnicy oraz zgagi. Herbata z malwy działa rozkurczająco na mięśnie gładkie, dlatego łagodzi bóle brzucha wywołane stresem i miesiączką.

    Napar z kwiatów malwy jest też stosowany jako tonik do skóry trądzikowej oraz kompres na zmęczone oczy. Malwa jest też składnikiem wielu kremów i szamponów.

    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas