Reklama

Masło orzechowe: Właściwości i niezwykłe zastosowania

Masło orzechowe to bardzo zdrowa alternatywa dla tradycyjnego masła i słodkich kremów kanapkowych. Wytwarzane z orzeszków arachidowych stanowi bogate źródło witamin, minerałów czy korzystnych kwasów tłuszczowych. Nie można nie wspomnieć, że dostarcza też cennej energii. Coraz więcej ludzi przekonuje się do masła orzechowego ze względu na jego walory smakowe i zdrowotne. Jednak okazuje się, że nie są to jedyne powody, dla których warto zaopatrzyć się w ten produkt. Masła orzechowego można bowiem użyć nie tylko do jedzenia, ale też do czyszczenia powierzchni lub walki ze szkodnikami czy owadami. (Na przykład w połączeniu z sodą i boraksem pomoże ono m.in. pozbyć się mrówek z domu). Jakie jeszcze inne nietypowe zastosowania ma masło orzechowe? Poniżej znajdziesz wszystkie wskazówki.

Właściwości masła orzechowego

Masło orzechowe jest wyrobem spożywczym ze zmielonych na gładką masę orzechów arachidowych. To naturalne składa się w 100 procentach z orzeszków niesolonych, ewentualnie prażonych. Nie zawiera zbędnych dodatków takich jak cukier, olej palmowy, syrop glukozowy czy sól. Stanowi zaś bogate źródło białka, witamin, błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych korzystnie oddziałujących na organizm. Masło orzechowe ma sporo kalorii, ale może być bardzo zdrową, pożywną przekąską dostarczającą dużo energii i lepszą od tradycyjnego masła oraz kremów kanapkowych. Ponadto można je wykorzystać nie tylko w kuchni. Ze względu na swoją tłustą i lepką konsystencję masło orzechowe może być używane do pielęgnacji i czyszczenia niektórych przedmiotów oraz jako pułapka na owady i myszy.

Reklama

Pomoc w walce z insektami i myszami

Masło orzechowe smakuje nie tylko ludziom, ale także myszom i karaluchom. Jego zapach skutecznie przyciągnie szkodniki grasujące w naszym domu. Możemy więc zastawić na nie pułapkę z użyciem masła orzechowego. W przypadku mysz zastąpmy nim ser, a jeśli chcemy wyłapać karaluchy, umieśćmy w różnych miejsca otwarte słoiki z resztką masła. Insekty ściągną do pułapki i przykleją się do lepkiej mazi. Masło orzechowe może pomóc również w pozbyciu się mrówek. Produkt należy wymieszać z łyżeczką boraksu i łyżeczką sody oczyszczonej. Mieszankę umieszczamy na spodeczku i stawiamy tam, gdzie zauważyliśmy mrówki.

Usuwanie plam z wosku i owadów

Masło orzechowe poradzi sobie również z plamami z wosku na karoserii samochodu. Miękką gąbką należy nałożyć produkt na zabrudzoną powierzchnię i pocierać okrężnymi ruchami. Smugi momentalnie znikną. Masło orzechowe wyczyści także szyby i zderzak z zaschniętych owadów. W tym celu nacieramy te miejsca naszym specyfikiem, zostawiamy na 20 minut i spłukujemy je wodą.

Czyszczenie skóry i powierzchni winylowych

Masło orzechowe dzięki tłustej konsystencji świetnie wyczyści i nabłyszczy skórzane i winylowe meble oraz przedmioty. W dodatku wypełni zarysowania i uelastyczni materiał, dzięki czemu będzie on wytrzymalszy. Masło należy wcierać okrężnymi ruchami i zetrzeć ścierką do polerowania.

Niwelowanie zarysowań

Co ciekawe, masło orzechowe może również wypełnić zarysowania na drewnianych meblach lub podłodze. Wystarczy rozprowadzić masło na zarysowanej powierzchni i pozostawić najlepiej na kilka dni. Po tym czasie należy zetrzeć produkt. Powierzchnie będą jak nowe. Przy użyciu masła orzechowego możemy także naprawić płyty CD i DVD. Jeśli widnieją na nich niewielkie zarysowania, wetrzyjmy w płytę masło, a następnie obmyjmy ją ściereczką. Dzięki temu zepsuta płyta znów może zadziałać poprawnie.

Usuwanie lepkich substancji

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, dlatego dobrze radzi sobie z usuwaniem lepkich substancji. Pomoże na przykład pozbyć się gumy do żucia przyklejonej do włosów lub do dywanu. Wystarczy wetrzeć w nią masło i usunąć palcami. Guma z łatwością zejdzie. Przy pomocy masła orzechowego można także usunąć naklejki z różnych powierzchni, np. szafek czy kubków. Tak samo smarujemy dane miejsce masłem i odczekujemy 20 minut. Następnie przecieramy powierzchnię ściereczką. Jeśli zaś ubrudziliśmy sobie ręce klejem błyskawicznym, wetrzyjmy w nie masło orzechowe, a pozbędziemy się kleju.

Niwelowanie brzydkich zapachów

Kolejną przydatną właściwością masła orzechowego jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów, np. po smażeniu ryb. Gdy chcemy się ich pozbyć, podsmażmy przez kilka minut na patelni łyżkę orzechowego kremu. Przykre zapachy natychmiast znikną.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: masło orzechowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy