Masz problem z próchnicą? Ta pasta z kurkumy ci pomoże
Próchnica to najczęstszy problem stomatologiczny na świecie. Nieleczona może prowadzić do wielu poważnych dla zdrowia konsekwencji. Dlatego należy jak najszybciej się z nią uporać. Obok wizyty u dentysty dużą pomocą może okazać się domowa pasta do zębów z kurkumy przeciwko próchnicy.
Próchnica jest niebezpieczna dla zdrowia
Próchnica zębów to poważna dolegliwość, która nie tylko powoduje dyskomfort podczas jedzenia i picia gorących oraz bardzo chłodnych potraw, ale także niszczy zęby i zagraża całemu organizmowi. Bakterie, które przez ubytki dostają się do naszego krwiobiegu, mogą stać się przyczyną: nieświeżego oddechu, zapalenia migdałków, gardła i zatok, a nawet problemów ze stawami. Zwiększają one także ryzyko pojawienia się chorób serca, nerek i cukrzycy. Próchnica u kobiet w ciąży może wpłynąć na niską wagę dziecka przy porodzie.
Jak powstaje próchnica?
Próchnica wywoływana jest przez kwasotwórcze bakterie żyjące w naszej jamie ustnej. Drobnoustroje wytwarzają kwasy, które uszkadzają szkliwo zębów. W efekcie początkowo powstają drobne, z czasem powiększające się, otwory i dochodzi do coraz intensywniejszego rozwoju próchnicy, procesu potocznie nazywanego psuciem się zębów. Aby temu zapobiec, konieczna jest wizyta u dentysty. Warto też wypróbować domową pastę z kurkumy przeciwko próchnicy zębów.
Domowa pasa z kurkumy przeciwko próchnicy zębów: Przepis
Aby przygotować specyfik, należy wszystkie składniki pasty wrzucić do miski i dokładnie wymieszać. Następnie nałożyć domową pastę z kurkumy na szczoteczkę i delikatnie umyć zęby. Warto postarać się dotrzeć szczególnie w miejsca zainfekowane próchnicą. Pozostawiamy specyfik na pięć minut, po upływie tego czasu ponownie szczotkujemy zęby. Na koniec płuczemy jamę ustną letnią wodą.
Domowa pasta do zębów z kurkumy: Dlaczego działa?
Domowa pasta do zębów z kurkumy swoją skuteczność zawdzięcza właściwościom jej poszczególnych składników.
- olejek goździkowy — jest od lat stosowany w medycynie i stomatologii. Ma on właściwości odkażające i przeciwbólowe. Olejek goździkowy jest składnikiem wielu leków i tymczasowych wypełnień ubytków stosowanych przez dentystów.
- kurkuma — zawarta w tej przyprawie kurkumina to związek o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym i przeciwwirusowym. Dzięki niej nie tylko pozbędziemy się szkodliwych bakterii z jamy ustnej, ale także wybielimy zęby.
- sól kuchenna — w paście posłuży jako naturalny środek ścierny do usuwania płytki nazębnej i osadów, które sprzyjają rozwojowi próchnicy. Należy pamiętać, aby dodać jedynie szczyptę.
- olej kokosowy — bazą pasty jest olej koksowy, który w temperaturze pokojowej ma postać stałą. Olej kokosowy także wykazuje działanie antyseptyczne, dzięki czemu sprzyja usuwaniu drobnoustrojów z jamy ustnej.
***
Czytaj również:
Skończył ci się kosmetyk?Możesz zrobić go sama
Jak zrobić płyn do płukania jamy ustnej?
Nie dbasz o zęby? Konsekwencje mogą być poważniejsze niż myślisz