Mieszkanie z kredytem hipotecznym

Ono też może zmienić właściciela

Po podpisaniu ostatecznej umowy kupna-sprzedaży można odebrać klucze
Po podpisaniu ostatecznej umowy kupna-sprzedaży można odebrać klucze123RF/PICSEL

Chcąc kupić mieszkanie, nie powinniśmy obawiać się tych, które są obciążone hipoteką (to zabezpieczenie dla banku, który udzielił kredytu hipotecznego). Wyjaśniamy, jakie w takich przypadkach czekają nas formalności.

Najłatwiej jest, gdy nabywca chce kupić mieszkanie za gotówkę. Wtedy po prostu przelewa na rachunek banku wierzyciela kwotę odpowiadającą zadłużeniu, a resztę należności otrzymuje sprzedający. Jest to zapisane w notarialnej umowie kupna- sprzedaży. W niektórych bankach za wcześniejszą spłatę kredytu obowiązuje prowizja, która może wynieść np. 1 proc. spłacanej kwoty.

Bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy kupujący chce zaciągnąć kredyt. Wówczas transakcja ma dwa etapy. Najpierw podpisywana jest u notariusza umowa przedwstępna, a ostateczna po uruchomieniu kredytu. Obciążonego hipoteką mieszkania nie można sprzedać bez zgody banku, który jest wpisany w hipotece. Sprzedający mieszkanie musi wystąpić do swego banku (nazwijmy go bankiem A) o taką zgodę oraz ustalić warunki całkowitej spłaty kredytu. Z kolei kupujący powinien poprosić bank, w którym chce zaciągnąć kredyt (bank B) o spis dokumentów, jakie musi dostarczyć.

Banki mogą mieć nieco inne wymagania pod tym względem, ale na pewno będzie potrzebny dokument z informacjami o warunkach spłaty kredytu wystawiony przez bank A. Jeśli bank B zgodzi się udzielić kredytu, może zostać podpisana przedwstępna umowa kupna-sprzedaży. Notariusz musi w niej dokładnie opisać, jak transakcja będzie realizowana, by interesy obu banków były zabezpieczone. Po podpisaniu umowy przedwstępnej uruchomiony zostanie kredyt. Będzie z niego spłacone zobowiązanie wobec banku A, a reszta pieniędzy trafi do sprzedającego.

Bank B może zostać wpisany do hipoteki dopiero po wykreśleniu z niej banku A, który po otrzymaniu należnych mu pieniędzy wystawi odpowiednie dokumenty o wygaśnięciu długu, pozwalające wykreślić go z hipoteki. Wtedy u notariusza sporządzana jest ostateczna umowa kupna-sprzedaży.

Warto wiedzieć

W dokumentach dotyczących warunków spłaty kredytu wpisanego do hipoteki mieszkania powinny się znaleźć następujące informacje: wysokość zadłużenia wraz z odsetkami i ewentualnymi opłatami za wcześniejszą spłatę kredytu, zgoda banku na jednorazową spłatę zadłużenia, akceptowany przez bank termin spłaty, nr konta, na które należy wpłacić pieniądze. I oświadczenie, że bank po spłacie kredytu wystawi dokumenty, które pozwolą na wykreślenie hipoteki.

Kupujący musi złożyć dokumenty konieczne do zaciągnięcia kredytu, m.in. wniosek kredytowy, wypisy z księgi wieczystej i ewidencji gruntów, zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach.

Dobry Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas