Mimo idealnych warunków twoje rośliny wyglądają marnie? Możesz nieświadomie im szkodzić

Rośliny są twoim oczkiem w głowie. Zapewniasz im idealne stanowiska, odżywiasz i dbasz o wilgotność podłoża, a mimo to wciąż wyglądają marnie? Jeśli jesteś palaczem, możesz nieświadomie im szkodzić. Wykazały do najnowsze badania polskich naukowców.

Pierwszy taki eksperyment na świecie, dotyczy roślin palaczy
Pierwszy taki eksperyment na świecie, dotyczy roślin palaczy123RF/PICSEL

Dym papierosowy szkodzi roślinom

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wykazali, że dym papierosowy szkodzi roślinom. Pod uwagę wzięto nie tylko tradycyjne papierosy, ale również podgrzewacze tytoniu oraz e-papierosy. Jako pierwsi na świecie prof. dr hab. Hazem M. Kalaji, dr hab. inż. Piotr Dąbrowski, prof. SGGW oraz prof. dr hab. Katarzyna Turnau z UJ przeprowadzili eksperyment, który miał sprawdzić wpływu dymu papierosowego na procesy fizjologiczne roślin.

Pierwszy taki eksperyment na świecie

Podczas eksperymentu naukowcy badali wpływ dym papierosowe na konopie i fasolę. Okazało się, że niezależnie od rodzaju papierosów dym zakłócał proces fotosyntezy roślin. Już po dwóch godzinach obserwowano pierwsze nieprawidłowości, a przy dwudziestoczterogodzinnej ekspozycji większość parametrów opisujących wydajność aparatu fotosyntezy uległa pogorszeniu. W przypadku fasoli okazało się, że dym z tradycyjnych papierosów i podgrzewaczy tytoniu wyrządzał więcej szkody niż dym e-papierosów. Natomiast w przypadku konopi nie stwierdzono, by rodzaj dymu miał istotny wpływ.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy stwierdzili, że dym papierosowy nie tylko szkodzi ludziom, ale wpływa też negatywnie na zdrowie roślin i jest dla nich szkodliwy.

Naukowcy wykazali, że dym papierosowy uszkadza procesy fotosyntezy
Naukowcy wykazali, że dym papierosowy uszkadza procesy fotosyntezySzkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiegomateriały prasowe

Nie tylko dym szkodzi roślinom

Szukając domowych metod na mszyce i inne szkodniki roślin można się spotkać z poradami, które mówią o wetknięciu do doniczki niedopałków papierosów lub przygotowaniu naparu poprzez zalanie ich wodą. Naukowcy udowodnili, że pierwsza z tych metod jest szkodliwa dla roślin. W artykule opublikowanym na łamach czasopisma “Ecotoxicology and Environmental Safety" w 2019 roku, badacze z Uniwersytetu Anglia Ruskin w Wielkiej Brytanii opisali wpływ niedopałków papierosów na rośliny. Okazało się, że ich obecność w glebie hamuje rozwój systemu korzeniowego, utrudnia kiełkowanie roślin i sprawia, że są one krótsze od okazów rosnących w “niezanieczyszczonej" glebie. Eksperymenty potwierdziły też, że szkodliwe są filtry papierosów - niezależnie od tego, czy są one zużyte, czy też nie.

Badania pokazują, że stosując pozostałości po papierosach, jako metodę na mszyce szkodzimy roślinom. Są również dowodem, że osoby wyrzucające niedopałki na ziemię w parkach, na skwerach czy we własnych ogrodach, przyczyniają się do pogarszania kondycji roślin.

Rośliny w zgodzie z fotowoltaiką. Zaskakujący pomysł PolakówPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas