Miodunka plamista – wykorzystanie i właściwości lecznicze

Miodunka plamista, zwana również lekarską, jest oryginalną i rzadko spotykaną w Polsce rośliną. Występuje na Pomorzu i w zachodniej części kraju. Miodunka uprawiana jest głównie jako roślina dekoracyjna. Mało kto wie, że posiada również cenne właściwości dla naszego zdrowia. Poniżej piszemy o jej pochodzeniu, uprawie oraz właściwościach.

article cover
©123RF/PICSEL

Charakterystyka

©123RF/PICSEL

Miodunka plamista (z łaciny: Pulmonaria officinalis) to niewielka kępiasta bylina, dorastająca do wysokości 30 centymetrów. Jej charakterystyczną cechą są lancetowate liście, nieco szersze u podstawy, pokryte białymi plamkami. Miodunka wypuszcza również kwiaty, głównie na wiosnę, w postaci rozgałęzionego pędu, który dorasta do około 25 centymetrów i tworzy na szczycie mały bukiecik z kilku czerwono-fioletowych kwiatów. Są one wyjątkowo miododajne, stąd nie powinna dziwić nazwa rośliny. Wszystkie elementy miodunki pokryte są meszkiem. Ta wielobarwna bylina pochodzi z Europy i obszarów Kaukazu. W Polsce można ją spotkać na Pomorzu i w zachodniej części kraju.

Uprawa

©123RF/PICSEL

Ze względu na walory estetyczne miodunka zyskała popularność jako roślina dekoracyjna. Najczęściej sadzona jest w ogrodach i parkach. Kwitnie od marca do maja. Najlepiej sprzyjają jej: środowisko zaciemnione, przepuszczalne i wilgotne podłoże, dobrze zaopatrzone w próchnicę. Miodunka plamista jest odporna na mróz, choć zaleca się, by młode odmiany okrywać na zimę liśćmi i gałęziami. By rozmnożyć tę roślinę, należy podzielić kępy rośliny po kwitnieniu lub wczesną jesienią. Zdarza się, że roślina choruje – jest porażana przez mączniaka. Zyskuje wówczas widoczny mączysty nalot na liściach. Chore miodunki zaleca się spryskiwać odpowiednimi preparatami.

Właściwości lecznicze

©123RF/PICSEL

Miodunka plamista jest zaliczana do roślin, które wykazują właściwości lecznicze. To ze względu na cenne substancje, które zawiera. W miodunce najwięcej znajdziemy antocyjanów, czyli naturalnych barwników, które doskonale leczą choroby układu trawiennego, wspomagają pracę układu krążenia, a także zapobiegają otyłości i cukrzycy. Ponadto, miodunka zawiera cenne flawonoidy, alantoinę, która pozytywnie wpływa na naszą skórę, witaminy: B, C i E, a także duże ilości śluzu, który pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego. Stąd miodunka popularna jest w leczeniu zapalenia płuc, oskrzeli czy tchawicy. Stosuje się ją również jako środek łagodzący objawy gruźlicy. Na choroby układu oddechowego zaleca się picie naparu z miodunki lub stosowanie inhalacji przygotowanych na bazie tej rośliny.

Miodunkę plamistą można wykorzystać również jako okład leczący rany, ponieważ wykazuje silne działanie przeciwkrwotoczne. Roślina ta działa również przeciwbiegunkowo, hamuje nieżyt żołądka i poprawia pracę nerek. By przekonać się o jej dobroczynnych właściwościach, zaleca się pić napar z miodunki przez dwa tygodnie, dwa razy dziennie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas