Mleko roślinne. Jak zrobić je w domu?

Mleko roślinne to w zasadzie napój przygotowany z ziaren, nasion, orzechów albo zbóż (określenie „mleko” jest oczywiście umowne). Wyglądem przypomina tradycyjne mleko krowie, ale ma inne właściwości.

Z badań wynika, że najbardziej przyjaznym dla środowiska substytutem mleka krowiego jest mleko owsiane
Z badań wynika, że najbardziej przyjaznym dla środowiska substytutem mleka krowiego jest mleko owsiane123RF/PICSEL

Większość roślinnych napojów możemy spożywać zarówno na zimno, jak i na ciepło. Możemy dodawać je do kawy, herbaty, porannej owsianki, a także wykorzystać jako bazę koktajli oraz do pieczenia ciast, przygotowania deserów, naleśników a także do zaprawiania zup czy sosów.

Są różne rodzaje mleka roślinnego.

Ze względu na główny składnik, różnią się smakiem, konsystencją, wartościami odżywczymi oraz zastosowaniem.

Najbardziej popularne jest mleko sojowe. Zawiera pełnowartościowe białko, a za- wartość tłuszczu jest w nim zbliżona do zawartości w 2-procentowym mleku krowim. Ma uniwersalne zastosowanie – do picia na surowo, gotowania, pieczenia. Dobrze się spienia, a także ścina na twaróg.

Mleko kokosowe ma delikatny smak i kremową konsystencję. Można je porównać do tradycyjnego mleka półtłustego. Doskonale nadaje się do zaprawiania zup i sosów, a także warzyw z patelni.

Wiele osób lubi mleko migdałowe. Jest dość aromatyczne, słodkie w smaku, z charakterystyczną orzechową nutą. Pasuje do dań słodkich i wytrawnych. To wyśmienity dodatek do kawy czy herbaty.

Coraz popularniejsze jest mleko owsiane, naturalnie słodkie. Polecane zamiast sojowego czy migdałowego, gdy mamy alergię na orzechy. Jest dobrym dodatkiem do dań śniadaniowych oraz do gotowania, ale zbyt ciężkie do pieczenia.

Warto też sięgnąć po mleko ryżowe. Trzeba je nieco dosłodzić.

Łatwo przygotujemy mleko roślinne w domu.

Wystarczy wybrać ulubiony rodzaj nasion, orzechów, płatków lub ziaren – potrzebujemy ich szklankę. Trzeba je namoczyć, najlepiej zostawić na noc. Następnie zmiksować w blende rze, dodając 3-4 szklanki wody, i odcisnąć przez gazę do naczynia.

„Pulpę”, która nam została na gazie, możemy wykorzystać do zagęszczenia zupy lub sosu, można ją dodać do ciasta. Domowe mleko możemy przechowywać w lodówce ok. 5 dni. Ponieważ się rozwarstwia, należy przed użyciem mocno nim wstrząsnąć.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas