Mobbing w pracy: Jak sobie z nim radzić?

Każde wyjście do pracy napawa cię smutkiem i zniechęceniem. Czekasz na kolejne ataki i znieważenia, ponieważ niestety jesteś ofiarą mobbingu.

Mobbing może skutecznie zatruć życie
Mobbing może skutecznie zatruć życie123RF/PICSEL

Bez względu na to czy jesteśmy świadkami, czy ofiarami mobbingu nie wolno nam stać bezczynnie, przyglądać się temu ci się dzieje i nie reagować. Jako świadkowie stajemy się wówczas współwinni, a jako ofiary dajemy nieme przyzwolenie na takie traktowanie nas. Co zatem możemy zrobić?

Po pierwsze: Sojusznicy

Twoja praca jest dyskredytowana, podlegasz ciągłej krytyce, jesteś izolowany - zastanów się, czy nie jest to już mobbing. Jeżeli widzisz, że ktoś inny jest tak traktowany, natychmiast poszukaj w swoim otoczeniu sojuszników. Porozmawiaj z innymi pracownikami - jak oni widzą tę sytuację. Może jesteś przewrażliwiony, a może faktycznie coś jest nie tak. Poszukaj osób, które obiektywnie z dystansu ocenią sytuację. Jeżeli również im się ona nie podoba, poproś ich o wsparcie. Zapytaj o rady, porozmawiaj serdecznie i szczerze.

Po drugie: bliscy poza pracą

Dobrze jest mieć również bliskich poza pracą,  żeby móc się komuś "wypłakać". Taka osoba  udzieli wsparcia bez względu na wszystko,ponieważ jest ponad całą sytuacją. Nie jest uwikłana w relacje pracownicze i kwestie zawodowe nie ucierpią na tym, że cię wspiera. Może również spojrzeć na wszystko z dystansu, uspokoić twoje emocje i doradzić najrozsądniejsze rozwiązanie.

Po trzecie: Działaj

Jeżeli twoim prześladowcą jest współpracownik, natychmiast zgłoś to przełożonemu. Poproś o rozmowę w cztery oczy i jasno, spokojnie wyłóż wszystko co cię niepokoi. Postaraj się mówić jak najbardziej rzeczowo. Nadmiar emocji sprawi, że twoja relacja będzie chaotyczna, szef nie będzie mógł się w niej połapać i wszystko obróci się przeciw tobie. Gorzej jeżeli prześladowcą jest przełożony. Poszukaj wtedy kogoś na wyższym stanowisku, a jeżeli to niemożliwe możesz sprawę zgłosić do inspekcji pracy lub do sądu pracy. Pamiętaj, że czasem radykalne rozwiązania są najlepsze. Jeżeli rozmowa i pokojowe próby naprawienia sytuacji się nie sprawdzają, skorzystaj z rozwiązań ostatecznych.

Kodeks pracy

W ustawie z 14 IX 2003 roku zostały wprowadzone zmiany, które nakładają na pracodawcę obowiązek zapobiegania mobbingowi i podejmowania działań następczych. Ponadto nakładają na pracodawcę odpowiedzialność za stosowanie tego typu przemocy wobec innych, za brak reakcji na doniesienia o mobbingu i za zaniedbania w kwestii przeciwdziałania. Pracodawca może nawet odpowiadać karnie. Poszkodowany zaś ma prawo dochodzenia zadośćuczynienia za poniesione szkody.

Dorota Bajczyk

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas