mObywatel 2.0 już dostępny: jak ułatwi codzienne życie?

Złożyliśmy wniosek kredytowy, udało się! Został rozpatrzony pozytywnie. Umawiamy się na podpisanie umowy, ale w drodze orientujemy się, że nie mamy ze sobą dowodu. To nic! Od 1 września tego roku do potwierdzenia tożsamości również w bankach i instytucjach finansowych możemy użyć mDowodu. Znajdziemy go w aplikacji mObywatel, która dostępna jest w nowej odsłonie – 2.0. W jakich przypadkach nam się przyda?

Nie musimy już nosić ze sobą plastikowego dowodu osobistego – wystarczy mDowód w telefonie
Nie musimy już nosić ze sobą plastikowego dowodu osobistego – wystarczy mDowód w telefonie123RF/PICSEL

Prezentacja partnera

Rozwiązanie wielu problemów Polaków

Ponad jedenaście milionów - tyle razy została zainstalowana aplikacja mObywatel w sklepach Google Play i App Store. Dostęp do aplikacji ułatwia życie każdego dnia: od załatwiania spraw urzędowych, przez używanie dowodu tożsamości, aż po zgłaszanie naruszeń środowiskowych, gdy na przykład jesteśmy świadkami wywozu odpadów do lasu. Nie dziwi więc fakt, że mObywatel 2.0 nazywany jest wielofunkcyjnym asystentem obywatela. Dzięki niemu będziemy mieli zawsze pod ręką nasze dokumenty oraz szereg przydatnych funkcji i usług - wszystko to z poziomu jednej aplikacji.

Co zmieniło się w aplikacji? mObywatel 2.0 zyskał nową szatę graficzną i jest bardziej intuicyjny w obsłudze, ale najważniejsze jest to, jak zmieniła się jego funkcjonalność. Celem było stworzenie aplikacji, która zamknie relację państwo-obywatel w smartfonie. Stworzono zatem nie tylko cyfrowy portfel dokumentów, ale także asystenta z wieloma usługami. Szczególną uwagę poświęcono także bezpieczeństwu aplikacji.

Cyfrowy dowód osobisty

Od 1 września na mocy ustawy o aplikacji mObywatel, dostępny w niej mDowód jest tożsamy z tradycyjnym dowodem osobistym i paszportem. To prawdziwa innowacja - jesteśmy największym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził cyfrowy dokument tożsamości. Zatem gdzie użyjemy mDowodu? W urzędach, przy zawieraniu umów, w banku i instytucjach finansowych, wypożyczając samochód, czy legitymując się służbom porządkowym. Dowód osobisty w wersji cyfrowej nie zadziała tylko w dwóch przypadkach: gdy chcemy złożyć wniosek o nowy dowód osobisty oraz przekraczając granicę kraju.

Warto wiedzieć, że mDowód nie jest cyfrowym odpowiednikiem dowodu osobistego, a zupełnie nowym elektronicznym dokumentem (ma inną serię i numer, datę wydania i ważności). Aktywujemy go wyłącznie za pomocą aplikacji mObywatel, a jego okres ważności wynosi pięć lat.

Co ważne, tożsamość drugiej osoby możemy potwierdzić za pomocą mDowodu nawet bez logowania do aplikacji. Legitymowanie innych osób jest więc szybkie i proste. Wystarczy za pomocą mObywatela wygenerować kod QR i dać go do zeskanowania osobie, której tożsamość chcemy potwierdzić. Wówczas jej dane pojawią się na naszym ekranie - ale tylko przez chwilę, bo ze względów bezpieczeństwa nie są zapisywane na urządzeniu osoby sprawdzającej tożsamość.

Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy

W aplikacji mObywatel 2.0. pojawiło się również Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy, które pozwala świeżo upieczonym kierowcom zasiąść za kierownicę od razu po zdanym egzaminie. Dzięki temu mogą prowadzić pojazdy i jednocześnie czekać kilka tygodni na odebranie dokumentu w urzędzie. Pamiętajmy jednak, że ten cyfrowy dokument obowiązuje jedynie 30 dni lub aż do momentu odbioru tradycyjnego prawa jazdy, które nadal jest obowiązkowe.

Bezpieczny autobus

Dostępna w aplikacji mObywatel 2.0 usługa pozwala na szybkie sprawdzenie autobusu, którym my lub nasze dzieci jedziemy na wycieczkę. Wystarczy się zalogować, kliknąć ikonkę "Bezpieczny autobus" i wpisać numer rejestracyjny pojazdu, który chcemy skontrolować. Dowiemy się, czy posiada on ważne ubezpieczenie OC, czy ma aktualne badania techniczne i czy nie jest oznaczony jako wyrejestrowany lub kradziony.

Naruszenie środowiskowe

Podczas niedzielnego spaceru po lesie natknęliśmy się na stertę śmieci? W miejscowości, w której żyjemy, mieszkańcy palą odpady w piecach? Takie sprawy również możemy zgłosić za pomocą aplikacji mObywatel 2.0. Wystarczy wypełnić prosty formularz, dzięki któremu zaraportujemy naruszenia środowiskowe. Co ważne, zgłoszenie może zostać przesłane anonimowo - decyzja należy do nas. Wypełnianie zgłoszenia jest naprawdę proste. Wystarczy wybrać kategorię, napisać krótki opis, dodać zdjęcie oraz wskazać pinezką na mapie miejsce, w którym doszło do zdarzenia, przy czym nie musimy udostępniać naszej lokalizacji. Warto wiedzieć, że zgłoszenia trafiają prosto do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

eRecepta

Już nie musimy oddzielnie logować się do Internetowego Konta Pacjenta, wszystkie wystawione eRecepty znajdziemy w aplikacji mObywatel 2.0. Mamy dostęp m.in. do przeglądania, sprawdzania i realizowania recept. W aplikacji znajdziemy kod QR, który umożliwia szybkie zrealizowanie recept bez konieczności podawania numeru PESEL farmaceucie. Możemy przejrzeć listę przepisanych recept z informacją o statusie ich realizacji, a także dowiedzieć się, kto i kiedy ją wystawił. Istnieje również opcja pobrania recepty w formie pdf na telefon.

Moje pojazdy

Kolejnym praktycznym rozwiązaniem, które znajdziemy w aplikacji, jest dostęp do danych na temat pojazdów zarejestrowanych w Polsce, których jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami. Dzięki funkcji Moje pojazdy sprawdzimy m.in.: dane techniczne pojazdu (markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN), termin badania technicznego, stan licznika (wprowadzony przez stację diagnostyczną lub policję), a także informację o polisie OC. Dzięki temu już nigdy nie zapomnimy o konieczności przeprowadzenia przeglądu lub kończącym się OC.

Inne dokumenty

Jeśli korzystamy z Karty Dużej Rodziny, możemy także dodać ją do aplikacji mObywatel 2.0. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z przysługujących nam zniżek i uprawnień, nawet jeśli zapomnimy portfela. Również uczniowie, studenci, emeryci, renciści i inni posiadacze legitymacji, mogą dodać swoje dokumenty do aplikacji i korzystać z ich wersji cyfrowych.

Dostępne wkrótce

mObywatel 2.0 jest stale rozwijany i systematycznie dodawane są do niego kolejne usługi, takie jak ePłatność, czyli możliwość płacenia podatków czy opłat administracyjnych za pomocą Blika - bez konieczności wizyty w urzędzie. W kilku miejscowościach testowana jest także usługa udostępniania cyfrowych dokumentów lokalnych. Dzięki temu będziemy mieli w swoich telefonach np. kartę mieszkańca czy karty potwierdzające przynależność np. do lokalnych klubów sportowych, klubów seniora itp. W aplikacji pojawi się także: możliwość zastrzeżenia numeru PESEL, zgłoszenia utraty dowodu osobistego, umówienia wizyty w placówce ZUS czy wystawienia pełnomocnictwa.

Aplikacja mObywatel 2.0 to nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo. Gdy zostanie nam skradziony portfel, wszystkie dokumenty, które się w nim znajdowały, musimy zablokować, a następnie wyrobić nowe. W przypadku telefonu jest inaczej - nie dość, że samo urządzenie chronione jest PIN-em, to jeszcze, by uzyskać dostęp do aplikacji, trzeba się zalogować, a weryfikacja tożsamości jest dwuetapowa. Nasze dane chronione są również przed potencjalnymi atakami cyberprzestępców. 

Prezentacja partnera

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas