Reklama

Mogą być pamiątką z wakacji. Mnożą się błyskawicznie i roznoszą choroby

Nawet wtedy, gdy w domu panuje idealny porządek, do naszego domu mogą wtargnąć prusaki. Niewiele trzeba, aby zagnieździły się u nas, bo mogą wejść albo od sąsiadów, albo wraz z zakupami, czy w walizce, którą mieliśmy na wakacjach. Jeśli mamy choć cień podejrzeń, że w domu mamy prusaki, trzeba działać zdecydowanie. Owady te mogą roznosić groźne choroby, które zrujnują zdrowie. Jak pozbyć się prusaków? Sprawdźmy.

Prusaki: Rozpoznaj wrogów

Karaczan to owad, który zaliczany jest do szkodników sanitarnych, które zanieczyszczają środowisko, w którym mieszkają ludzie. Żywią się resztkami jedzenia, szybko się rozmnażają i prowadzą nocny tryb życia. W ciągu dnia chowają się przed promienieniami słonecznymi. Jak poznać prusaki? Jeśli uda nam się dostrzec, to są nieduże, bo maksymalnie osiągają długość do 15 mm, mają żółtobrązową barwę oraz długie czułki, którymi nieustannie poruszają. Mogą wspinać się po gładkich i pionowych powierzchniach, więc przemieszczają się bez problemu ku zgromadzonym w domach resztkom jedzenia. 

Reklama

Wiele osób zastanawia się, czy prusaki latają? Choć mają skrzydła, to nie wykorzystują ich do lotu, ale posługują się nimi, by sfrunąć w dół.

Prusaki są groźne!

Czy prusaki gryzą? Wiele osób zastanawia się nad tym faktem. Okazuje się, że nie, ale i tak ich obecności w domu nie można ignorować. Prusaki mogą zanieczyszczać żywność bakteriami, pleśnią i odchodami. Ponadto mogą być nosicielami salmonelli, trądu, gruźlicy i cholery. Jeśli mamy choć cień podejrzeń, że w naszym domu zagnieździły się prusaki, to trzeba działać zdecydowanie. 

Trzeba wspomnieć, że zagnieżdżone w domach prusaki w obliczu braku pożywienia, posiłkują się środkami higienicznymi, np. pastą do zębów albo mydłem

Jak pozbyć się prusaków?

Prusaków można pozbyć się na kilka sposobów. Ważne, aby działać zdecydowanie, ponieważ mogą szybko zagnieździć się w innych miejscach i opanować nie tylko dom, ale na przykład także sąsiednie domostwa, co może być uciążliwe, gdy mieszkamy w bloku. Jak pozbyć się prusaków domowymi sposobami?

  • Amoniak - warto umyć nim podłogi i inne powierzchnie, gdzie mogą znajdować się owady.
  • Liście laurowe - można je umieścić w zakamarkach domu.
  • Groch i gipsgroch trzeba zemleć na proszek i wymieszać z cukrem oraz sypkim gipsem. 

Ponadto można stworzyć pułapkę na prusaki. W jaki sposób? Bułkę można posmarować maścią siarkową, która podtruje żarłoczne owady. Dla pewności taki kawałek, na którym znajdują się prusaki, można zlać wrzątkiem, aby je zabić.

Jeśli domowe metody zawodzą, trzeba zwrócić się o pomoc do specjalistów. W większości przypadków, gdy dom opanowały prusaki, niezbędna jest dezynsekcja.

Polecamy także: 

Żerują zuchwale pod osłoną nocy. Reaguj od razu, by pozbyć się karaluchów

Koniec z rujnowaniem zdrowia! Oto jak pożegnać się z nadużywaną przyprawą

Skąd bierze się brzydki zapach w łazience? Jak się go pozbyć?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy