Moja dracena zaczęła zrzucać liście. Postanowiłem sprawdzić dlaczego

Tomasz Hirkyj

Oprac.: Tomasz Hirkyj

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,7 tys.
Udostępnij

Swoją dracenę uprawiam od kilku lat i z małej roślinki stała się sporym domowym drzewkiem, które osiągnęło ponad dwa metry wysokości. Do tej pory rosła bez zarzutu, ale zauważyłem, że od kilku tygodni roślina zaczęła zrzucać mnóstwo liści, które ususzone gromadzą się na mojej podłodze. Choć zazwyczaj taki stan rzeczy mnie nie niepokoił, postanowiłem przeprowadzić własne śledztwo na temat, dlaczego dracena zrzuca liście.

Dracena w moim domu zrzuca ciągle liście. Postanowiłem sprawdzić dlaczego
Dracena w moim domu zrzuca ciągle liście. Postanowiłem sprawdzić dlaczegoArchiwum autora

Zrzucanie liści draceny. Dlaczego tak się dzieje

Dracena, którą mam w domu ma już kilka lat i faktycznie - obecnie osiągnęła imponujące rozmiary. Muszę przyznać szczerze, że nie przywiązuję do niej zbytniej uwagi, ale to nie przeszkadza jej w tym, aby osiągnęła ponad dwa metry wysokości. Ma dużą doniczkę, stałe miejsce w pobliżu południowego okna oraz podlewam ją raz w tygodniu wtedy, kiedy przeschnie. Kiedy znajomi pytają mnie, co robię, że moja dracena rośnie tak okazale, przyznaję bez ogródek: ma jasne stanowisko, zapewniam jej regularne podlewanie oraz raz na jakiś czas nawożę albo domowymi preparatami, albo tymi zakupionymi w sklepie ogrodniczym. To sprawia, że dracena rośnie bez zarzutów i nie zaszkodziło jej kilka przeprowadzek, które dokonały się w ciągu ostatnich lat.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę
      Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv

      Dracena zrzuca liście

      Dlaczego dracena zrzuca liście? Wiem o tym z doświadczenia, że jest to zjawisko całkowicie normalne. Od czasu do czasu segmenty żółkną i samoistnie odpadają, ale zawsze na czubku tworzą się nowe pióropusze zielonych części draceny. Jak można przeczytać w serwisie deccoria.pl, "opadanie dolnych liści w przypadku dracen jest zjawiskiem naturalnym, związanym z tworzeniem się pnia".  Zaniepokoiło mnie jednak to, że od jakiegoś czasu dracena masowo zrzuca liście: najpierw żółkną, a później odpadają. Choć dziś rano zebrałem całą garść, to po kilkunastu minutach znalazłem na podłodze kolejne trzy. Dlatego postanowiłem sprawdzić, co robię nie tak z draceną, choć moje podejście do jej pielęgnacji się nie zmieniło.

      Draceny potrafią także oczyścić powietrze w pomieszczeniu z trujących substancji
      Draceny potrafią także oczyścić powietrze w pomieszczeniu z trujących substancji123RF/PICSEL

      Dlaczego dracena zaczyna zrzucać liście? Jak podaje serwis deccoria.pl, przyczyn może być kilka. Powodem mogą być wahania temperatur. Dracena nie lubi nagłej zmiany aury i nagłego chłodu w pomieszczeniach, co może manifestować właśnie zrzucaniem liści. Z drugiej strony problemem może być również zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, co związane jest z ogrzewaniem. Dlatego, kiedy nadchodzi sezon grzewczy, lepiej odstawić roślinę z dala od kaloryferów lub pieców.

      Co jeszcze może być przyczyną, że dracena gubi liście? "Nieduży przyrost oraz drobnienie liści (czasem też ich żółknięcie i opadanie) może być związane z niewłaściwym nawożeniem dracen i niedoborami składników odżywczych" - czytamy.

      Jakie nawozy dla draceny?

      Nawóz z banana jest tani i może pomóc wzmocnić kondycję draceny
      Nawóz z banana jest tani i może pomóc wzmocnić kondycję draceny123RF/PICSEL

      Choć w sklepach ogrodniczych bez problemu można kupić preparaty specjalne dla dracen, to od czasu do czasu korzystam z domowych nawozów. Wymiennie korzystam z dwóch. Pierwszym z nich jest nawóz z bananów: skórkę owocu zalewam litrem przefiltrowanej wody, odstawiam na dwa dni, a później płyn wlewam wprost do doniczki. To solidna dawka potasu, która wzmacnia roślinę i pobudza ją do wzrostu. Czasami sięgam również po nawóz z kawy: 100 ml naparu mieszam z litrem wody i taką mieszanką podlewam dracenę, co zapewnia roślinie azot, fosfor i magnez, co powoduje, że mam w domu tak okazały egzemplarz.

      INTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      957
      Super
      relevant
      312
      Hahaha
      haha
      142
      Szok
      shock
      183
      Smutny
      sad
      95
      Zły
      angry
      49
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      1,7 tys.
      Udostępnij
      Oceń artykuł
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na