Monstera minima: Jak ją uprawiać? Jakie ma wymagania?

Poprawna nazwa tej rośliny to rafidofora tetrasperma i ma ona niewiele wspólnego z monsterą. Używanie w kwiaciarniach sformułowania monstera minima nie jest poprawne. Owszem, rośliny te należą do jednej rodziny „aroidów”. Nie zmienia to jednak faktu, że nie są ze sobą blisko spokrewnione. Mimo to oba gatunki cieszą się dużą popularnością i chętnie wybierane są jako dekoracja domu. Jak uprawiać monsterę minimę? Jakie ma wymagania? Dowiesz się z tego artykułu.

Monsera minima stanowi dekorację każdego wnętrza
Monsera minima stanowi dekorację każdego wnętrza123RF/PICSEL

  • Monstera minima często mylona jest z monsterą dziurawą, jednak jej poprawna nazwa to rafidofora tetrasperma.
  • Roślina ta wymaga jasnego stanowiska i regularnego nawadniania.
  • Okaz ten może być szkodliwy dla zwierząt, dlatego nie wolno trzymać go w ich zasięgu.

Jak wygląda monstera minima?

Rafidofora tetrasperma, którą potocznie nazywa się monsterą minimą, pochodzi z terenów południowej Malezji i Tajlandii. Swoim wyglądem do złudzenia przypomina monsterę dziurawą. Nie są to jednak gatunki blisko spokrewnione. Sprzedawcy operują w sklepach błędną nazwą botaniczną. Cechą charakterystyczną tej rośliny są duże wcięcia w owalnych liściach. Te jednak różnią się nieco kształtem od monstery dziurawej. Mają one kształt ząbków i sięgają, aż do samych nerwów. Z racji tego, że roślina w naturze jest gatunkiem pnącym, w domowych warunkach trzeba jej zapewnić palik. Będzie mogła się go uczepić i uzyskać równowagę.

Jakie stanowisko wybrać dla rośliny?

Monstera minima nadaje się dla początkujących ogrodników, gdyż nie jest specjalnie wymagająca. Sprzyja jej temperatura między 18-23 stopniami Celsjusza, a także rozproszone światło. Wybierz dla niej stanowisko po wschodniej lub zachodniej części mieszkania. W okresie grzewczym warto roślinę dodatkowo zraszać. To sprawi, że jej liście będą bujniejsze i soczyście zielone. Możesz je także przecierać od czasu do czasu wilgotną ścierką. Zbyt ciemne stanowisko sprawi, że liście rafidofory tetraspermy staną się mniejsze i pozbawione charakterystycznych dziur.

Podłoże dla monstery minimy

Podłoże dla monstery minimy powinno zawierać odpowiednie ilości torfu
Podłoże dla monstery minimy powinno zawierać odpowiednie ilości torfu123RF/PICSEL

Dla tej rośliny najlepsze będzie podłoże przepuszczalne z dodatkiem torfu. Ziemia powinna być lekka i absorbująca nadmiar wody. Oprócz tego ważnym składnikiem jest keramzyt, który zapewni lepsze dotlenienie systemu korzeniowego. Lekko spulchniona ziemia sprzyja rozwojowi rośliny. Ważne, by osłonka miała dziury na dnie. To pozwoli na swobodny odpływ zalegającej wody, której nadmiar źle wpłynie na korzenie.

Podlewanie i nawożenie

Rafidofora tetrasperma potrzebuje regularnego podlewania. Nie lubi nadmiernego przesuszenia, ale nadmiar wody też jest dla niej szkodliwy. Najlepszym momentem na nawodnienie monstery minimy będzie czas, gdy gleba lekko przeschnie. W chłodniejszą porę można znacznie ograniczyć jej podlewanie. W zimie należy zaprzestać nawożenia okazu, gdyż wiele preparatów zawiera azot. Ten natomiast pobudza roślinę do wzrostu, która traci niepotrzebnie energię. W okresie spoczynku dla rafidofory tetraspermy odpowiednie będzie nawożenie biohumusem. Nie przesadzaj jednak z częstotliwością tego zabiegu.

Czy monstera minima jest szkodliwa dla zwierząt?

Monstera minima jest szkodliwa dla zwierząt domowych
Monstera minima jest szkodliwa dla zwierząt domowych123RF/PICSEL

Jeśli jesteś właścicielem psa lub kota, zrezygnuj z posiadania tej rośliny. Jest ona szkodliwa dla zwierząt, gdyż posiada toksyczne substancje. Sok z rafidofory tetraspermy może doprowadzić do podrażnienia przełyku i spowodować biegunkę czy wymioty. Kiedy taka sytuacja będzie miała miejsce, nie zwlekaj, tylko udaj się jak najszybciej do weterynarza!

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas