Monstera: Uprawa, wymagania i pielęgnacja
Monstera nie bez powodu wiedzie prym wśród roślin ozdobnych i cieszy się ogromną popularnością w gronie dekoratorów wnętrz czy miłośników flory. Przejść obok niej obojętnie trudno, bo rozmiary, jakie osiąga, są naprawdę okazałe. Wzrok przyciągają jej skórzaste, przypominające kształtem serce, liście. Do jej atutów zaliczyć należy także fakt, że nie jest zbyt chimeryczna i wymagająca w uprawie. Jakie warunki należy spełnić, aby monstera pięknie rosła w mieszkaniu? Kiedy najlepiej ją przesadzać i w jaki sposób rozmnażać? Jak często ją nawadniać i czym nawozić? Niezbędne wskazówki znajdziecie poniżej.
Kilka słów o monsterze
Należąca do rodziny obrazkowatych monstera pochodzi z Ameryki Południowej oraz Środkowej i porasta naturalnie las równikowy od Meksyku po Panamę. Nazwa rośliny obejmuje aż trzydzieści siedem gatunków. Jej znakiem rozpoznawczym są okazałe, przypominające serca, skórzaste liście. Charakterystycznych atrybutów przybywa wraz ze starzeniem się rośliny. Dojrzałe okazy zyskują oryginalne wcięcia na liściach i zwisające korzenie powietrzne. Nietuzinkowy wygląd zapewnia roślinie odpowiednią wentylację.
Choć monstera należy do gatunków niewymagających w uprawie, to z uwagi na okazałe rozmiary potrzebuje sporej przestrzeni do życia. W sprzyjających warunkach potrafi osiągać nawet do 2-2,5 m długości. Na szczęście, rośnie powoli, zatem daje czas na zaaranżowanie miejsca w mieszkaniu.
Pamiętaj!
Monstera należy do roślin płożących, dlatego jeśli uprawiania jest w warunkach domowych, należy zapewnić jej silną podporę, aby pięknie się pięła. Wspomóc należy także wzrost korzeni powietrznych. Pomogą nam w tym paliki owinięte mchem.
Monstera lubi płócień
Stawianie monstery w miejscu, gdzie będzie albo narażona na silne promienie słoneczne, albo mrok, jest bardzo złym pomysłem. Jej liście są wówczas małe i pozbawione wcięć, a często wręcz opadają. Najlepiej lubi płócień.
Aby monstera pięknie rosła, należy zapewnić jej odpowiednią temperaturę – najlepiej, jeśli będzie ona oscylować pomiędzy 18 a 22 stopniami Celsjusza. Ziąb lub nadmierny przeciąg sprawiają, że na liściach rośliny powstają ciemne plamy.
Nawadnianie
Monstery nie należy nadmiernie podlewać. Prawidłowemu wzrostowi rośliny sprzyja umiarkowana wilgotność podłoża. Najlepiej nawadniać ją raz w tygodniu, a w zimie jeszcze rzadziej – raz na dwa tygodnie. Odpowiedniego nawodnienia wymagają także liście monstery – trzeba je regularnie zraszać odwapnioną wodą i przecierać wilgotną szmatką.
Podłoże
Monstera ma także określone wymagania glebowe. Jakie podłoże najlepiej wybrać? Najpiękniej będzie rosła na przepuszczalnym torfie. Wskazane jest także regularne wzmacnianie monstery nawozem przeznaczonym do roślin zielonych. Ogrodnicy zalecają powtarzać czynność nawożenia co dwa-trzy tygodnie.
Rozmnażanie
Najlepszym okresem na przesadzanie monstery jest okres od marca do kwietnia, czyli jeszcze zanim zacznie wypuszczać nowe liście. W przypadku młodych okazów czynność tę należy powtarzać co dwanaście miesięcy, a jeśli roślina jest starsza – co dwa lata. Jaką metodę przesadzania wybrać? Ogrodnicy zalecają rozmnażanie przez sadzonki wierzchołkowe, które należy ukorzeniać w wodzie lub bezpośrednio w podłożu.
Kwitnienie
Jeśli monstera bujnie rośnie naturalnie w lasach tropikalnych, kwitnie bardzo często. W warunkach domowych nie jest to wykluczone, aczkolwiek zdarza się niezwykle rzadko. Kwiat monstery kształtem przypomina kolbę otoczona białą poszewką. Po przekwitnięciu roślina wydaje pachnące owoce przypominające w smaku ananasa. Mimo że są jadalne, spożywanie ich jest ryzykowne, bo może wywołać podrażnienia śluzówki.