Reklama

Reklama

​Możesz mieć swoje drzewko awokado

Awokado - egzotyczny owoc, ma wielu zwolenników. Nie każdy jednak wie, że z pestki możemy wyhodować dekoracyjne drzewko i uprawiać je w doniczce.

Awokado (Persea americana) jest jedną z ważniejszych roślin w historii ludzkości - zwłaszcza w krajach swojego pochodzenia (Ameryka Północna, Środkowa i Południowa). Jako pożywienie i roślina kosmetyczna znane jest niemal od początków cywilizacji. Wszak Aztekowie nazywali je "masłem Boga".

Owoce awokado charakteryzują się orzechowym, lekko mdłym smakiem. Najczęściej jego smak zaostrzamy solą, sokiem z cytryny lub czosnkiem. Owoce na drzewach dojrzewają dość długo, nawet kilka miesięcy. Importowane, które znajdujemy w sklepach, są jeszcze twarde i prawdziwą sztuką jest wyczucie, kiedy owoc jest najlepszy do jedzenia.

Reklama

Choć awokado jest wysoko kaloryczne, świetnie nadaje się do diety odchudzającej. Daje uczucie sytości i poprawia metabolizm. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu.

W krajach swego pochodzenia awokado jest niewysokim, gęstym, rozłożystym drzewem. Roślinę tę można z powodzeniem uprawiać u nas w doniczce, choć zdarza się niezwykle rzadko, że w domowych pieleszach wyda owoce. Jest z pewnością bardzo atrakcyjna do uprawy, bo gdy już wykiełkuje, bardzo szybko przybywa jej nowych liści.

Aby doczekać się swojej rośliny, zachowujemy pestkę ze zjedzonego owocu. Pestkę najlepiej jest umieścić w wodzie, np. wlanej do szklanki. Pestka powinna być zanurzona w 2/3 swojej powierzchni. Gdy z dwóch stron lekko wbijemy w pestkę dwie wykałaczki, możemy "zawiesić" naszą pestkę na naczyniu i częściowo zanurzyć ją w wodzie. Rezultat - skiełkowanie rośliny - nastąpi dopiero po kilku tygodniach, trzeba się więc uzbroić w cierpliwość. Gdy pojawią się korzenie i zaczątek pędu, można roślinę wysadzić do doniczki.

Awokado ma podłużne, skórzaste, jasnozielone liście o ok. 10-15 cm długości. Co ciekawe, młode liście, wyrastające ze środka rośliny, mają różowy kolor, który utrzymuje się dość długo. Awokado lubi słoneczne miejsce, dobrze jest ustawić naszą roślinę na dobrze nasłonecznionym parapecie.

Czy uda się doczekać owoców z takiej hodowli? To raczej mało prawdopodobne, mówią ogrodnicy, a i to nie wcześniej niż po 6-8 latach. Jednak w dobrych warunkach doczekać się możemy kwiatów, choć są to mało atrakcyjne, żółtozielone wiechy.

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje