Mszyce obsiadły twoje róże? Chwyć za pospolite warzywo, a szybko znikną

Mszyce na różach to poważny problem, który może doprowadzić do znacznych szkód w ogrodzie. Małe owady powodują deformacje roślin, hamują ich wzrost, mogą prowadzić do chorób i obumierania uprawianych na rabatach okazów. Z pomocą przychodzą domowe sposoby zwalczania mszyc, które są bezpieczne dla środowiska, ekonomiczne, a co najważniejsze – skuteczne w walce ze szkodnikami.

Mszyce na różach — podpowiadamy, jak je zwalczyć
Mszyce na różach — podpowiadamy, jak je zwalczyć123RF/PICSEL

Jak rozpoznać mszyce?

Czujnemu oku ogrodnika zapewne nie umkną niewielkie owady żerujące na liściach i łodygach róż. Ich niewielkie ciała mają zwykle zielony, brązowy lub czarny kolor. Mszyce występują w różnych środowiskach, zauważyć je można zarówno na roślinach ogrodowych, jak i dziko rosnących. Są nie tylko żarłoczne. Cechują się zdolnością do szybkiego rozmnażania, co sprawia, że na grządkach szybko mogą stać się plagą.

Mszyce to ogrodnicza zmora
Mszyce to ogrodnicza zmora123RF/PICSEL

Zachowaj czujność, bo mszyce to duże zagrożenie dla róż

Szkodniki żywią sokami roślinnymi, co osłabia kwiaty ogrodowe i z czasem prowadzi do ich obumierania. Duża populacja mszyc może błyskawicznie skutkować deformacją pędów, liści i kwiatów. Jeśli nie zareagujemy w porę, nasze krzewy różane nie dość, że przestaną kwitnąć, to szybko popadną w ruinę.

Rzadziej mówi się o tym, że mszyce są nosicielami wielu chorób, a przez swoje żerowanie przenoszą patogeny z jednej rośliny na drugą. Doprowadzają do tego, że mierzymy się nie tylko z intruzem, ale też trudnymi do opanowania infekcjami ozdobnych kwiatów. Co więcej, szkodniki wydzielają spadź — lepką substancję pokrywającą liście i kwiaty. Ona z kolei przyciąga inne owady, szczególnie mrówki, które również opanowują krzewy róż.

Dlaczego warto stosować domowe sposoby na mszyce?

Sięganie po naturalne metody zwalczania mszyc jest korzystne z kilku powodów.

  • Przede wszystkim bierzemy pod uwagę bezpieczeństwo dla środowiska. Domowe środki zaradcze w znacznie mniejszym stopniu oddziałują na ekosystem niż chemiczne pestycydy. Pozwalają na kontrolowanie populacji szkodników bez zagrożenia dla pożytecznych owadów w ogrodzie, w tym pszczół czy biedronek.
  • Naturalne opryski na mszyce są tańsze. Przygotować je można z ogólnodostępnych produktów, które znajdują się w każdej kuchni.
  • Domowe sposoby na mszyce cechują się dużą skutecznością. Ich regularne stosowanie pozwala pozbyć się intruzów i zapobiegać dalszym uszkodzeniom roślin.

Domowe opryski na mszyce na różach przygotujesz w kilka chwil

Lepiej nie zwlekać, gdy zauważymy obecność szkodników na naszych roślinach. Rozejrzyjmy się zatem po kuchni. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że efektywne środki zwalczania mszyc mamy w naszych szafkach i spiżarniach.

  • Jak zrobić oprysk na mszyce z octu? Wymieszaj produkt z wodą w proporcji 1:3. Możesz dodać kilka kropel płynu do naczyń lub szarego mydła, by zwiększyć przyczepność mikstury do liści. Spryskuj rośliny raz w tygodniu.
  • Mszyce nie lubią zapachu cebuli. Wykorzystaj ten fakt na swoją korzyść, przygotowując ochronny wywar. Wystarczy, że jedną dużą cebulę drobno posiekasz i zalejesz dwoma litrami wody. Odstaw na kilka godzin. Następnie przecedź i przelej do butelki z atomizerem. Kurację przeprowadzaj co kilka dni, a mszyce szybko zostawią róże w spokoju.
  • Podobne właściwości ma wywar z czosnku. 10 ząbków zmiażdż lub przeciśnij przez praskę i zalej litrem wody. Wymieszaj, odstaw na dobę. Podobnie jak wcześniej, przecedź roztwór na sitku i przelej do butelki. Aplikuj na zaatakowane krzewy dwa-trzy razy w tygodniu, by pozbyć się plagi mszyc.
Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas