Mszyce obsiadły twoje róże? Chwyć za pospolite warzywo, a szybko znikną
Mszyce na różach to poważny problem, który może doprowadzić do znacznych szkód w ogrodzie. Małe owady powodują deformacje roślin, hamują ich wzrost, mogą prowadzić do chorób i obumierania uprawianych na rabatach okazów. Z pomocą przychodzą domowe sposoby zwalczania mszyc, które są bezpieczne dla środowiska, ekonomiczne, a co najważniejsze – skuteczne w walce ze szkodnikami.
Spis treści:
Jak rozpoznać mszyce?
Czujnemu oku ogrodnika zapewne nie umkną niewielkie owady żerujące na liściach i łodygach róż. Ich niewielkie ciała mają zwykle zielony, brązowy lub czarny kolor. Mszyce występują w różnych środowiskach, zauważyć je można zarówno na roślinach ogrodowych, jak i dziko rosnących. Są nie tylko żarłoczne. Cechują się zdolnością do szybkiego rozmnażania, co sprawia, że na grządkach szybko mogą stać się plagą.
Zachowaj czujność, bo mszyce to duże zagrożenie dla róż
Szkodniki żywią sokami roślinnymi, co osłabia kwiaty ogrodowe i z czasem prowadzi do ich obumierania. Duża populacja mszyc może błyskawicznie skutkować deformacją pędów, liści i kwiatów. Jeśli nie zareagujemy w porę, nasze krzewy różane nie dość, że przestaną kwitnąć, to szybko popadną w ruinę.
Rzadziej mówi się o tym, że mszyce są nosicielami wielu chorób, a przez swoje żerowanie przenoszą patogeny z jednej rośliny na drugą. Doprowadzają do tego, że mierzymy się nie tylko z intruzem, ale też trudnymi do opanowania infekcjami ozdobnych kwiatów. Co więcej, szkodniki wydzielają spadź — lepką substancję pokrywającą liście i kwiaty. Ona z kolei przyciąga inne owady, szczególnie mrówki, które również opanowują krzewy róż.
Dlaczego warto stosować domowe sposoby na mszyce?
Sięganie po naturalne metody zwalczania mszyc jest korzystne z kilku powodów.
- Przede wszystkim bierzemy pod uwagę bezpieczeństwo dla środowiska. Domowe środki zaradcze w znacznie mniejszym stopniu oddziałują na ekosystem niż chemiczne pestycydy. Pozwalają na kontrolowanie populacji szkodników bez zagrożenia dla pożytecznych owadów w ogrodzie, w tym pszczół czy biedronek.
- Naturalne opryski na mszyce są tańsze. Przygotować je można z ogólnodostępnych produktów, które znajdują się w każdej kuchni.
- Domowe sposoby na mszyce cechują się dużą skutecznością. Ich regularne stosowanie pozwala pozbyć się intruzów i zapobiegać dalszym uszkodzeniom roślin.
Domowe opryski na mszyce na różach przygotujesz w kilka chwil
Lepiej nie zwlekać, gdy zauważymy obecność szkodników na naszych roślinach. Rozejrzyjmy się zatem po kuchni. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że efektywne środki zwalczania mszyc mamy w naszych szafkach i spiżarniach.
- Jak zrobić oprysk na mszyce z octu? Wymieszaj produkt z wodą w proporcji 1:3. Możesz dodać kilka kropel płynu do naczyń lub szarego mydła, by zwiększyć przyczepność mikstury do liści. Spryskuj rośliny raz w tygodniu.
- Mszyce nie lubią zapachu cebuli. Wykorzystaj ten fakt na swoją korzyść, przygotowując ochronny wywar. Wystarczy, że jedną dużą cebulę drobno posiekasz i zalejesz dwoma litrami wody. Odstaw na kilka godzin. Następnie przecedź i przelej do butelki z atomizerem. Kurację przeprowadzaj co kilka dni, a mszyce szybko zostawią róże w spokoju.
- Podobne właściwości ma wywar z czosnku. 10 ząbków zmiażdż lub przeciśnij przez praskę i zalej litrem wody. Wymieszaj, odstaw na dobę. Podobnie jak wcześniej, przecedź roztwór na sitku i przelej do butelki. Aplikuj na zaatakowane krzewy dwa-trzy razy w tygodniu, by pozbyć się plagi mszyc.