Dlaczego róże nie kwitną? Winne może być sąsiedztwo

Róże ogrodowe są w stanie zachwycić swoim bujnym kwitnieniem nawet te osoby, które na co dzień nie pasjonują się ogrodnictwem. Chcąc uzyskać taki efekt, analizujemy wymagania roślin w kontekście gleby, stanowiska czy nawożenia. Aby róże w ogrodzie kwitły obficie, ważne jest skupienie się także na ich otoczeniu. Zauważasz, że krzewy słabną i coraz częściej atakują je choroby? Przyjrzyj się sąsiedztwu róż.

Róże są łatwe w uprawie, jednak trzeba dobrze przemyśleć ich roślinne sąsiedztwo
Róże są łatwe w uprawie, jednak trzeba dobrze przemyśleć ich roślinne sąsiedztwo123RF/PICSEL

Róże nie lubią cienia

Bywają nazywane królowymi ogrodów. Trudno się dziwić takiemu określeniu, ponieważ barwne kwiatostany przykuwają oko i napawają dumą każdego ogrodnika. Mimo wielu starań twoje różane krzewy nie są w pełni sił? Zadaj sobie pytanie, czego nie lubią róże.

Kiepsko rosną w cieniu. Do pełni rozwoju potrzebują zacisznego, osłoniętego przed wiatrem, ale jednocześnie słonecznego stanowiska. Z tych powodów nie powinny być sadzone obok wysokich drzew, krzewów i rozłożystych roślin, które zabierałyby im dostęp do promieni słońca. Niedobór światła sprzyja również atakom szkodników i chorób, zwłaszcza czarnej plamistości, mączniaka prawdziwego i rdzy róży.

Uprawiaj róże, by zyskać spektakularny efekt w ogrodzie
Uprawiaj róże, by zyskać spektakularny efekt w ogrodzie123RF/PICSEL

Jakie rośliny nie mogą rosnąć obok róż? Te okazy odbiorą im przestrzeń

Kiepskim sąsiedztwem dla róż są rośliny ekspansywne. Przez szybkie rozrastanie się, odbierają kwitnącym krzewom przestrzeń. Tracą w ten sposób szansę na prawidłową cyrkulację powietrza, co też jest czynnikiem sprzyjającym chorobom. Do tego konkurują z nimi o życiodajne zasoby — wodę oraz składniki mineralne. Obok róż należy unikać sadzenia:

  • mięty,
  • trawy bambusowej,
  • zawilca japońskiego,
  • rdestu ptasiego,
  • dąbrówki rozłogowej,
  • tojeści rozesłanej.

Nie sadź blisko róż, by uniknąć uszkodzenia korzeni

Z różami ogrodowymi należy obchodzić się dość ostrożnie. Dlatego niezbyt dobrym pomysłem jest sadzenie w ich sąsiedztwie roślin, które wymagają corocznego wykopywania przed zimą. Należą do nich m.in. begonie bulwiaste, mieczyki, dalie i irysy. Podczas ich usuwania łatwo o chwilę nieuwagi i uszkodzenie korzeni róż, co z kolei może doprowadzić do ich obumierania. Ponadto zbyt duża ilość różnych gatunków kwitnących w jednym czasie i miejscu może nie wyglądać zbyt estetycznie, dając wrażenie chaosu w ogrodzie.

Nadmiar wilgoci im nie służy

Wybierając stanowisko i podłoże do posadzenia róży, należy skupić się na znalezieniu miejsca z żyzną, próchniczą i przepuszczalną glebą. Ciężka, gliniasta ziemia lub podmokłe tereny szybko doprowadzą do zgnicia systemu korzeniowego. Tak samo róże źle będą rozwijać się w otoczeniu roślin, które wymagają częstego podlewania i utrzymywania ciągłej wilgotności. Z całą pewnością "nie dogadają się" z ciemiernikiem ogrodowym, kaczeńcem błotnym i języczką. Pamiętaj, by zachowywać umiar w podlewaniu róż ogrodowych.

Kontroluj sąsiedztwo swoich krzewów, by róże przez cały sezon wyglądały atrakcyjnie
Kontroluj sąsiedztwo swoich krzewów, by róże przez cały sezon wyglądały atrakcyjnie123RF/PICSEL

Zgodność wymagań glebowych — o tym nie możesz zapomnieć w ogrodzie

Chcąc stworzyć efektowny ogród różany, musisz brać pod uwagę, że krzewy preferują glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6-7). Na kwaśnym podłożu nie będą w stanie rosnąć bez zakłóceń i wypuszczać ozdobnych kwiatów.

Nie łudź się zatem, że róże poradzą sobie na stanowiskach odpowiednich dla różaneczników czy hortensji. Każdy z tych kwitnących okazów ma swoje wymagania i nie możesz zakładać, że w jednym miejscu uprawa ma identyczne szanse powodzenia.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas