Zbliża się termin ważnego zabiegu. Nie przegap: lawenda odwdzięczy się pięknym wyglądem

Lawenda w ostatnich latach cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Nie bez powodu – roślina wprowadza do ogrodu sielski klimat, a do tego intensywnie i pięknie pachnie. Warto pamiętać o ważnym zabiegu, dzięki któremu roślina będzie bujnie kwitła. Lepiej nie przegapić kluczowego terminu.

Lawenda podziękuje ci za ten zabieg. Kluczowy termin już wkrótce
Lawenda podziękuje ci za ten zabieg. Kluczowy termin już wkrótce123RF/PICSEL

Lawenda to roślina do zadań specjalnych. Można ją uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i donicach na balkonie czy parapecie. Do tego jest prosta w pielęgnacji i wprowadza do przestrzeni powiew romantyzmu i odrobinę krajobrazu Prowansji. Roślina zachwyca drobnymi kwiatami i charakterystycznym zapachem.

Lawenda: wymagania i pielęgnacja

Lawenda (Lavandula) niejedno ma imię, ponieważ obejmuje niemal 40 gatunków i odmian. Najpopularniejsza? Proszę bardzo, oto i ona. Lawenda wąskolistna jest też nazywana lekarską, angielską i wonną. Kwitnie od połowy czerwca do września. Ma białe, fioletowe lub różowe kwiaty. Lawenda słynie z silnego aromatu, dlatego najlepiej sadzić ją w miejscach, w których często przebywamy i bez przeszkód będziemy mogli delektować się tym charakterystycznym zapachem. Roślina z pewnością polubi towarzystwo ziół takich jak tymianek, szałwia czy rozmaryn, będzie też idealną sąsiadką dla róż czy roślin kwitnących na różowo czy biało.

Najlepiej rośnie w nasłonecznionych miejscach, ale osłoniętych przed wiatrem. Lubi też dobrze przepuszczalne gleby. Najlepszy odczyn gleby, w której rośnie lawenda to pH wynoszące 6,5-7,5. Chociaż nie wymaga nawożenia, wiosną dobrze jest sięgnąć po nawóz mineralny, a jesienią zastosować kompost. Lawenda nie najlepiej znosi przesadne podlewanie, należy też unikać zraszania liści. Oto podstawy pielęgnacji lawendy w pigułce. Warto też pamiętać o ważnym zabiegu, dzięki któremu roślina będzie bujnie rosła.

Lawenda to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych w Polsce
Lawenda to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych w Polsce123RF/PICSEL

Zbliża się termin ważnego zabiegu. Lawenda odwdzięczy się pięknym wyglądem

Chodzi o regularne przycinanie rośliny. Zazwyczaj zabieg wykonuje się raz w roku, ale najlepsze efekty uzyskamy, jeśli będziemy go wykonywać dwa razy w ciągu roku. Jeden z pierwszych terminów nadchodzi wielkimi krokami.

Cięcie letnie lawendy należy wykonać od lipca do końca sierpnia. Polega ono na przycinaniu przekwitających kwiatostanów i łodyg bez liści. Ma to pomóc pobudzić lawendę do ponownego kwitnienia. Co więcej, letnie przycinanie sprawia, że roślina będzie bujniej kwitła. Najlepiej wykonywać je w słoneczny i ciepły dzień - dzięki temu ogrodowa piękność nie będzie narażona na choroby grzybowe.

To tylko jeden z terminów przycinania lawendy. W połowie września zalecane jest wykonanie cięcia jesiennego (należy go wykonywać na zmianę z wiosennym). Lepiej nie czekać na ostatnią chwilę, bo im później przytniemy roślinę, tym bardziej narażamy ją na choroby czy wychłodzenie. Zabieg najlepiej wykonać w słoneczny dzień i tylko wtedy, gdy kwiatostan już przekwitnie. Jeżeli lawenda znów zakwitnie, nie pozostanie nam nic innego, jak tylko poczekać do wiosny i wtedy wykonać zabieg.

Wiosenne cięcie należy wykonać w terminie od drugiej połowy marca do początku kwietnia. W przypadku starszego krzewu tylko wtedy, kiedy roślina jest jeszcze w spoczynku, a wegetacja jeszcze się nie rozpoczęła. Przyciąć roślinę możemy nieco później, jeśli zauważymy przyrosty (ale przed wytworzeniem pąków).

Lawenda nie jest zbyt skomplikowana w pielęgnacji
Lawenda nie jest zbyt skomplikowana w pielęgnacji123RF/PICSEL

***

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiejInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}