Na ten osad musisz uważać. Niby niepozorny, a roślina marnieje w oczach

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Zwróć uwagę na ziemię, kiedy podlewasz roślinę. Jeśli zauważysz biały osad, musisz mieć się na baczności, bo możesz mieć do czynienia z pleśnią, która zadomowiła się na powierzchni gleby. Jeśli w porę nie zostanie usunięta to można być pewnym jednego: w przyszłości pożegnamy się z zaatakowaną rośliną. Jaki błąd uprawowy objawia się powstaniem pleśni w doniczkach? Jak się jej pozbyć? Przekonajmy się.

Pleśń może zrujnować twoje rośliny. Błyskawicznie atakuje doniczkę
Pleśń może zrujnować twoje rośliny. Błyskawicznie atakuje doniczkę123RF/PICSEL

Pleśń w doniczkach: Jak powstaje?

Strzępki białego, włochatego nalotu są widoczne na powierzchni doniczki? Wtedy możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z pleśnią. Już wtedy powinna nam się zapalić ostrzegawcza lampka, bo opieszałość może tylko zaszkodzić roślinie. Co prawda pleśń raczej nie zaatakuje bezpośrednio korzeni, ale z całą pewnością nie wygląda to estetycznie. Ponadto jej obecność świadczy o dużej wilgotności, co sprzyja tylko rozrastaniu się pleśni i pogłębianiu problemu.

Czy pleśń w doniczce jest niebezpieczna? Tak, ponieważ jeśli się rozrośnie i szczelnie pokryje wierzchnią warstwę gleby, to utrudni to parowanie wody. W efekcie wilgoć może zbierać się w bryle korzeniowej, a to powoduje, że roślina zaczyna gnić i z czasem doprowadzi to do jej zamierania. Dodatkowo obecność pleśni może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych, które mogą zaatakować liście.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Jak pozbyć się pleśni w doniczkach?

Roślina marnieje w oczach? Zerknij do doniczki
Roślina marnieje w oczach? Zerknij do doniczki123RF/PICSEL

Zanim poznamy sposoby na pozbycie się pleśni w doniczkach, warto wiedzieć, co powoduje jej powstanie. Pojawia się zazwyczaj w trzech przypadkach. Po pierwsze, to zasługa nadmiaru wilgoci, nie tylko w doniczce, ale w otoczeniu. Po drugie, gleba może być zbyt zbita, co utrudnia przedostanie się jej w niższe partie korzeni. Po trzecie, roślina może cierpieć na niedobór światła słonecznego, który wzmaga problem powstawania pleśni w doniczce.

Zatem, jak pozbyć się pleśni w doniczce? Jedną z metod jest posypanie pleśni cynamonem, który ma właściwości grzybobójcze. Niektórzy zaś polecają sporządzenie roztworu ze szklanki wody oraz łyżki sody oczyszczonej: mieszanką można rośliny albo podlewać, albo zraszać. Jeśli to nie pomoże, pozostaje nam przygotowanie specyfiku na bazie czosnku. Ząbek warzywa trzeba rozgnieść i następnie zalać szklanką wody, a później mieszanką podlać pleśń.

Cynamon w doniczce może szybko rozprawić się z pleśnią w doniczce
Cynamon w doniczce może szybko rozprawić się z pleśnią w doniczce123RF/PICSEL

UWAGA: Aby metody zadziałały, warto wcześniej wstrzymać się z podlewaniem przez pewien czas, aby dokładnie przesuszyć podłoże.

Pleśń w doniczce: jak zapobiegać?

Jak zapobiegać pleśni w doniczce? Przede wszystkim trzeba sprawdzić stan bryły korzeniowej: jeśli jest za bardzo zbita, należy ją rozluźnić, ale najlepiej umieścić roślinę w całkowicie nowym podłożu oraz wykonać warstwę drenażową. Pleśń przestanie się pojawiać także wtedy, kiedy zmniejszymy wilgotność: nie tylko w doniczce, czyli będziemy wlewać mniej wody, ale także w powietrzu. Dlatego czasem warto zainwestować w pochłaniacze wilgoci, które zneutralizują problem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas