Nadchodzi autozapis do PPK. O co chodzi?

Co cztery lata pracodawcy na nowo zapisują wszystkich pracowników, którzy nie złożą deklaracji o rezygnacji, do PPK. Pierwszy autozapis miał miejsce, kiedy program wchodził w życie w 2019 r. W tym roku procedura zostanie ponowiona. Wyjaśniamy, czemu służy i jakie przynosi korzyści.

Procedura ponownego zapisu odbywa się w sposób jawny i przejrzysty, a sam udział w PPK jest dobrowolny
Procedura ponownego zapisu odbywa się w sposób jawny i przejrzysty, a sam udział w PPK jest dobrowolny 123RF/PICSEL

Prezentacja partnera

Czym jest autozapis?

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych co cztery lata automatycznie zapisywani są wszyscy pracownicy w wieku od 18. do 55. roku życia, którzy wcześniej zrezygnowali z udziału w programie.

Pracodawca nie musi uzyskać zgody zatrudnionych, ale do 28 lutego ma obowiązek poinformować osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji z oszczędzania w PPK, o wznowieniu dokonywania wpłat.

Jeśli pracownik nadal nie chce brać udziału w programie, musi złożyć odpowiednią deklarację. Pierwszy autozapis miał miejsce, gdy program ruszał, kolejny mamy obecnie - po czterech latach, następne będą w 2027 r., 2031 r. itd. Terminy są takie same dla wszystkich organizacji, choć wdrażanie PPK przebiegało stopniowo i nie wszystkie firmy zostały objęte programem już w 2019 r.

Kto zostanie dopisany do PPK?

Do PPK w 2023 r. zostaną zapisani wszyscy pracownicy do 55. roku życia. Ci, którzy przed 1 kwietnia 2023 r. osiągną ten wiek, nie zostaną zapisani do programu. Jeśli chcą być jego uczestnikami, muszą złożyć pracodawcy wniosek wyrażający chęć przystąpienia, by mógł ich zapisać po raz pierwszy albo wznowić naliczanie wpłat. Osoby, które tego dnia ukończą 70 lat, nie będą mogły zostać uczestnikami PPK. Co z osobami w wieku 18-55 lat, które złożyły rezygnację przed zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK lub wypisały się w trakcie oszczędzania? Teraz mają możliwość dołączenia do programu bez wykonywania żadnych działań - wystarczy, że nie złożą pracodawcy ponownej deklaracji o rezygnacji.

PPK content box
PPK content box.

Jakie są korzyści z oszczędzania w PPK?

Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto poznać kilka faktów na temat oszczędzania w PPK. Po pierwsze średnio na każdą wpłaconą przez nas złotówkę, otrzymujemy drugie tyle od pracodawcy i państwa. Próżno szukać takich warunków na standardowych rachunkach oszczędnościowych. Więcej - nie ma żadnego instrumentu finansowego w Polsce, który dawałby tak wysoką stopę zwrotu. Warto również spojrzeć na wpłaty od pracodawcy jak na podwyżkę. Może nie jest ona wysoka, ale jeśli wypiszemy się z programu, to świadomie zrezygnujemy z tych pieniędzy.

Czy pieniądze z PPK można wypłacić?

Wiele osób obawia się, że PPK to drugie OFE. To porównanie nie jest jednak trafne, z rachunku PPK pieniądze wypłacimy w każdej chwili w razie nieprzewidzianych wydatków. Odłożoną kwotę można przeznaczyć na dowolny cel, a środki podlegają dziedziczeniu.

Wypłat można dokonywać nawet co miesiąc z poziomu panelu swojego rachunku PPK w instytucji finansowej i nie oznaczają one rezygnacji z dalszego oszczędzania.

Należy jednak pamiętać, że z założenia te oszczędności powinny wesprzeć nas na emeryturze. Już teraz wiemy, że osoby wkraczające na rynek pracy otrzymają emerytury na poziomie nawet poniżej 25 proc. ostatniego wynagrodzenia. To sprawia, że jak najszybciej powinniśmy zacząć odkładać środki na jesień życia. Warto mieć również pieniądze na tzw. czarną godzinę, a kryzys ekonomiczny pokazał, że oszczędności mogą się przydać.

Po co istnieje autozapis?

Autozapis został stworzony analogicznie do systemu brytyjskiego, w którym odnawiany jest co trzy lata. Powstał po to, by ułatwić podjęcie decyzji pracownikom, którzy się wahają lub zdecydowali się zacząć oszczędzać w PPK, ale nie mieli czasu lub ochoty, by dopełnić formalności. Dzięki autozapisowi nie muszą nic robić, by założyć rachunek PPK i otrzymywać 1,5 proc. wpłaty od pracodawcy oraz dopłaty od państwa. Procedura ponownego zapisu odbywa się w sposób jawny i przejrzysty, a sam udział w PPK jest dobrowolny. W każdej chwili można przystąpić lub zrezygnować z uczestnictwa w programie - wystarczy złożyć pracodawcy jedną deklarację.

Zanim więc podejmiemy decyzję, warto dowiedzieć się więcej o programie. Taką wiedzę najprzyjemniej nabędziemy, zapisując się do Akademii Korzyści PPK. Wystarczy się zarejestrować, rozwiązać quizy, testy i inne zadania konkursowe. W zamian otrzymamy losy, które wezmą udział w losowaniu nagród o łącznej puli ponad 1 mln złotych. Pamiętajmy, że w losowaniu mogą uczestniczyć wyłącznie osoby należące do PPK. Więcej o oszczędzaniu w Pracowniczych Planach Kapitałowych można także dowiedzieć się ze strony programu - www.mojeppk.pl.

Prezentacja partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas