Nadwęglan sodu: Właściwości i zastosowania

Nadwęglan sodu to tani i ekologiczny środek, który z powodzeniem zastąpi wiele detergentów. Ma silne właściwości wybielające i dezynfekujące, można go wykorzystywać na wiele sposobów. Z łatwością zrobimy z niego tabletki do zmywarki, proszek do prania czy środek do czyszczenia toalet. Pomoże rozprawić się z pleśnią w domu, usunie najbardziej uporczywe plamy i wyczyści dywany. Nadwęglan sodu jest bezpieczny dla środowiska – ulega rozkładowi chemicznemu, nie kumuluje się w glebie czy wodzie. Nie jest też zagrożeniem dla zdrowia, należy go jednak trzymać z daleka od dzieci. Niewłaściwie stosowany może podrażniać oczy, drogi oddechowe i pokarmowe. Sprawdź, w jaki sposób używać nadwęglanu sodu w codziennych obowiązkach.

Czym jest nadwęglan sodu i jak działa?
Czym jest nadwęglan sodu i jak działa? ©123RF/PICSEL

Czym jest nadwęglan sodu, ile kosztuje i jak działa?

Nadwęglan do zmywarki
©123RF/PICSEL

Nadwęglan sodu to substancja chemiczna o wzorze Na2CO3•1,5H2O2. Wykorzystuje się ją do produkcji wielu detergentów, m.in. proszków do prania, wybielaczy czy tabletek do zmywarki. Jest bezpieczna dla człowieka i ekologiczna – nie kumuluje się w środowisku, ulega całkowitemu rozkładowi na tlen i wodę. Trzeba jednak pamiętać, że jest łatwopalna i trudna do ugaszenia – należy przechowywać ją z daleka od źródeł ognia. Nadwęglan sodu jest też tani – kilogram kosztuje ok. 7 zł. Używając go zamiast popularnych detergentów, możemy więc sporo zaoszczędzić. Ma silne właściwości czyszczące, wybielające i dezynfekujące.

Nadwęglan sodu do zmywarki

Nadwęglan sodu nadaje się do mycia naczyń w zmywarce. Zastąpimy nim popularne tabletki – uzyskamy ten sam efekt za mniejsze pieniądze. Do dozownika w urządzeniu wystarczy wsypać 5 łyżek nadwęglanu i uruchomić tryb zmywania w co najmniej 40 stopniach Celsjusza.

Nadwęglan sodu zastąpi odplamiacze i proszek do prania

Nadwęglan do prania
©123RF/PICSEL

Nadwęglan sodu jest tanim i skutecznym zamiennikiem proszków do prania i odplamiaczy. W połączeniu z wodą tworzy aktywny tlen, który potrafi usunąć najbardziej uporczywe plamy. Idealnie nadaje się do prania jasnych tkanin, nie powinno się go używać jedynie do wełny i jedwabiu. Aby pozbyć się plam z kawy, wina czy herbaty, zabrudzoną tkaninę należy moczyć w misce z wodą z dodatkiem nadwęglanu sodu (3 łyżki substancji na 3 litry wody) przez co najmniej 3 godziny. Po tym czasie ubranie wystarczy wyprać.

Nadwęglanu sodu można też używać jako proszku do prania. Do dozownika wystarczy wsypać 2 łyżki stołowe tej substancji. Najlepsze efekty osiągniemy w temperaturze co najmniej 40 stopni Celsjusza. Domowy proszek do prania uzyskamy też, mieszając w równych proporcjach nadwęglan sodu, boraks i sodę kalcynowaną.

Nadwęglan sodu do usuwania plam

Nadwęglan sodu świetnie usuwa uporczywe plamy z różnych powierzchni. Wyczyści dywany, zasłony czy tapicerkę. W tym celu wystarczy użyć roztworu nadwęglanu i wody (1 łyżka na 1 litr wody). Substancję można też wykorzystać do sprzątania kuchni – usuwania osadów w zlewie czy naczyniach. Wtedy zwiększamy stężenie nadwęglanu – w 1 litrze wody rozpuszczamy 3 łyżki substancji.

Nadwęglan sodu do czyszczenia toalety

Nadwęglan do toalety
©123RF/PICSEL

Nadwęglan sodu jest również niezastąpioną substancją do czyszczenia toalety. Działa równie skutecznie jak popularne detergenty, ale jest mniej żrący i o wiele bezpieczniejszy. Do muszli klozetowej wystarczy wsypać 10 łyżek nadwęglanu, a po 15 minutach przetrzeć ją jeszcze szczotką, a następnie spłukać wodą. Toaleta zostanie zdezynfekowana i odświeżona, a nieprzyjemne zapachy znikną.

Nadwęglan sodu do usuwania pleśni

Pleśń w domu jest ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Wywołuje alergię, choroby układu pokarmowego i oddechowego, może uszkadzać wątrobę. Na rynku dostępnych jest wiele środków do zwalczania pleśni, jednak często mają szereg skutków ubocznych i są toksyczne dla środowiska. Dlatego zamiast nich warto użyć nadwęglanu sodu. Na miejsca zajęte pleśnią wystarczy nałożyć nadwęglan rozpuszczony w wodzie (3 łyżki na 250 ml wody), a po 20 minutach dokładnie spłukać, przecierając mokrą szmatką.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas