Najbardziej oryginalne rośliny doniczkowe

Każdemu z nas czasem marzy się odmiana wnętrza salonu, sypialni czy kuchni. Niestety powstrzymuje nas przed tym wizja kosztownego remontu. Wbrew pozorom może nam jednak wystarczyć odrobina pomysłowości (np. przestawienie niektórych mebli i przygotowanie nowych dekoracji), a przede wszystkim oryginalne rośliny doniczkowe. Zarówno bardzo duże, jak i miniaturowe gatunki wprowadzą do naszego mieszkania powiew świeżości, ułatwią zrelaksowanie się, a do tego wzbudzą zachwyt gości. Poznaj najbardziej zadziwiające rośliny, takie jak "żywe kamienie" czy hoya walentynkowa.

Hoya kerrii - jedna z oryginalnych roślin doniczkowych
Hoya kerrii - jedna z oryginalnych roślin doniczkowych ©123RF/PICSEL
Sagowiec odwinięty
©123RF/PICSEL

Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta)

Ta niezwykle efektowna roślina egzotyczna wbrew pozorom nie jest palmą – należy do rodziny sagowcowatych (wygląda nieco jak połączenie palmy i paproci). Charakteryzuje się sztywnym i postrzępionym pniem, który początkowo przypomina ananasa, a także pióropuszem intensywnie zielonych i sztywnych liści. Sagowiec jest prosty w uprawie – wymaga jedynie nasłonecznionego i ciepłego miejsca, świetnie znosi suche powietrze, a nawet okresowe przesuszenia gleby. Roślinę najlepiej uprawiać w donicach płytkich i szerokich, pamiętając też o warstwie drenażu. Dwa razy do roku powinno się ją nawozić nawozami z dużą ilością potasu. Liście warto też regularnie spryskiwać wodą. Sagowiec świetnie prezentuje się w większych pomieszczeniach – osiąga 50-60 cm wysokości. Powinno się go jednak trzymać z daleka od małych dzieci i zwierząt domowych, ponieważ wszystkie części rośliny są trujące.

Hoya kerrii

Trachyandra tortillis
©123RF/PICSEL

Ta niebanalna roślina zyskała popularność dzięki uroczym liściom w kształcie serca (stąd nazwa hoya walentynkowa). Wyrastają one naprzeciwlegle na długich pędach (osiągają do 1 metra długości), a ich faktura przypomina wosk lub porcelanę. Hoya jest prosta w uprawie – potrzebuje rozproszonego światła i umiarkowanego podlewania, a także próchniczego podłoża. Preferuje wilgotne powietrze (nie wolno trzymać jej w pobliżu kaloryfera). Przy zakupie rośliny trzeba jedynie zwrócić uwagę, czy została rozmnożona z pędu (z pojedynczego liścia nie uzyskamy pędu).

Trachyandra tortillis

Ten sukulent pochodzący z Afryki to jedna z najdziwniejszych roślin świata. Jego długie i fantazyjnie poskręcane liście sprawiają wrażenie, jakby roślina była plastikowa lub pochodziła z innej planety. Trachyandra będzie więc spektakularną ozdobą wielu pomieszczeń. Uprawa rośliny nie jest skomplikowana – wystarczy umieścić ją w nasłonecznionym i osłoniętym od przeciągów miejscu, a w okresie wegetacji podlewać rzadko niewielką ilością wody. Warto wiedzieć, że okres wegetacyjny przypada na zimę i wtedy też trachyandra rośnie.

Lithops, czyli "żywe kamienie"

Lithops
©123RF/PICSEL

"Żywe kamienie" to niewątpliwie jedne z najbardziej oryginalnych roślin świata. Ich twarde i mięsiste liście do złudzenia przypominają kamienie lub skały. Lithops to sukulenty pochodzące z południowej Afryki. Naturalnie występują na pustyniach i żwirowiskach, a dzięki specyficznemu wyglądowi mogą wtopić w się w tło. W liściach magazynują także wodę, która pozwala im przetrwać długie okresy suszy. Na wierzchu "żywych kamieni" znajduje się szczelina – to z niej jesienią na grubej zielonej łodydze wyrastają efektowne białe lub żółte kwiaty. Roślina jest stosunkowo prosta w uprawie - potrzebuje nasłonecznionego miejsca i rzadkiego podlewania (zimą nie podlewamy jej w ogóle i przenosimy w chłodniejsze miejsce) oraz porowatej i dobrze przepuszczalnej gleby. Nawożenie nie jest konieczne, ale raz do roku warto stosować nawóz do kaktusów. Lithops nie lubi też częstego przesadzania.

Figowiec lirolistny

Ta niezwykle efektowna roślina uprawiana w donicy w ciągu kilku lat może osiągnąć nawet 3 metry wysokości. Idealnie sprawdzi się w salonie i innych dużych pomieszczeniach. Uwagę przyciąga dużymi liśćmi o skórzanej fakturze i pofalowanych brzegach (przypominają skrzypce lub lirę, stąd nazwa). Figowiec preferuje rozproszone światło i umiarkowane temperatury (najlepiej 19-24 stopnie Celsjusza), a także przepuszczalne, lekko wilgotne podłoże. Warto wiedzieć, że roślina źle znosi przestawianie w inne miejsce oraz osiadanie na niej dużych ilości kurzu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas