Najczęstsze pułapki przy zakupie samochodu używanego
Zakup używanego samochodu zawsze był sporym wyzwaniem. Nie tylko dla osób, które na co dzień nie interesują się motoryzacją, ale również dla zawodowych handlarzy, szukających takich modeli, które będą mogli z zyskiem odsprzedać. Dziś i tak trudne zadanie dodatkowo skomplikowała pandemia – ceny znacząco urosły, a godnych zaufania samochodów brakuje. Nie brakuje natomiast różnego rodzaju pułapek, w które wpaść mogą kupujący. Na co uważać i jak ich uniknąć?

Prezentacja partnera
W pułapkę przy zakupie samochodu używanego wpaść można z pośpiechu bądź niewiedzy - nie każdy jest specjalistą w dziedzinie motoryzacji. Warto mieć na uwadze, że na sprzedaży auta sprzedający chce zarobić. Zdarzają się więc sytuacje, gdy ukrywają oni drogie w naprawach usterki, niefachowo przeprowadzone naprawy powypadkowe czy blacharskie mankamenty. W konsekwencji, już po zakupie, okazuje się, iż auto wymaga wysokich dodatkowych wydatków.
Poszukiwanie "okazji" i przebieg
Główną zasadą, która pozwoli na uniknięcie zastawionych przez nieuczciwych sprzedających pułapek, jest nieufność wobec wszelkich "okazji" na rynku wtórnym. Przez "okazję" rozumiemy auto w niezwykle atrakcyjnej cenie, bardzo dobrze utrzymane i regularnie serwisowane. Oczywiście modele, które nie wymagają wkładu finansowego i gwarantują bezpieczną jazdę istnieją, niemniej trzeba za nie jednorazowo sporo zapłacić. Czerwona lampka powinna zapalić się każdej osobie poszukującej auta w momencie, gdy cena jest po prostu zbyt atrakcyjna. Rozwiązaniem może być wybór leasingu lub wynajmu długoterminowego ze stałą miesięczną ratą, dzięki którym kupujący uniknie wysokiego jednorazowego wydatku.
Jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi kierują się osoby poszukujące używanego samochodu, jest przebieg. Czy słusznie? I tak, i nie. Dużo większe znaczenie ma bowiem sposób, w jaki auto było eksploatowane. Pojazd o przebiegu 200 tys. km, który jeździł głównie po autostradach, prawdopodobnie będzie w dużo lepszym stanie niż taki, który przemieszczał się wyłącznie na krótkich dystansach po mieście. Częste odpalanie, ruszanie i hamowanie, niedogrzewanie silnika - to wszystko oznacza większe obciążenie dla kluczowych podzespołów. Podczas zakupu warto więc bliżej przyjrzeć się ogólnej kondycji technicznej samochodu, nie tylko cyfrom.
Przegląd, jazda próbna, umowa kupna-sprzedaży, kosztowne drobiazgi
Najlepszą opcją jest bez wątpienia umówienie się na kompleksowy przegląd - jeszcze przed zakupem. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego nie wolno rezygnować z jazdy próbnej. To jedna z najczęstszych pułapek zastawianych przez nieuczciwych sprzedających. Wymówki bywają różne, jak choćby brak czasu czy wysokie ceny na stacjach benzynowych.
Pułapki na kupujących czają się również podczas podpisywania umowy kupna-sprzedaży. Wbrew pozorom nie jest to tylko formalność. Uważać należy zwłaszcza na zaniżanie ceny zakupu. Pozorna oszczędność na podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) może obrócić się przeciw kupującemu, np. gdy będzie chciał skorzystać z prawa rękojmi.
Przyjrzeć warto się ponadto takim pozornym błahostkom, jak... data zawarcia transakcji. Dlaczego? Ponieważ w skrajnych przypadkach przed sprzedażą dojść mogło do wypadku, a formalnie - będziemy wówczas właścicielami pojazdu.
Wreszcie należy mieć świadomość, iż spore koszty wygenerować mogą rzeczy, na które zwykle nie zwracamy uwagi. Przykład? Zużyte opony. Tymczasem koszt jednej sztuki to minimum 200 zł. Nie lekceważmy też świecącej się kontrolki check engine, a przed oględzinami auta zapoznajmy się z opiniami o sprzedającym.
Jak kupić auto tak, by nie żałować?
Podczas zakupu używanego samochodu nie warto więc kierować się atrakcyjną ceną i emocjami. Lepszym pomysłem jest zachowanie spokoju i czujności. Choć obawy dotyczące nieuczciwych sprzedawców są jak najbardziej uzasadnione, nie brakuje miejsc, w których kupno samochodu nie wiąże się z ryzykiem - to salony sprzedaży i godne zaufania platformy. Do tych drugich należy nowoczesna platforma online Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego - Automarket.pl.
W ofercie platformy Automarket.pl znajdują się zarówno auta używane z dokładnie sprawdzonym stanem technicznym i potwierdzoną historią serwisową oraz przebiegiem, jak i nowe modele dostępne od ręki. Wybór auta na platformie to także gwarancja na główne podzespoły samochodów, opcja zamówienia dostawy samochodu pod wskazany adres oraz pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności. Skorzystanie z oferty Automarket.pl to także możliwość wyboru dogodnego finansowania: wspomnianego wcześniej leasingu lub wynajmu oraz specjalnej formy dla przedsiębiorstw - pożyczki leasingowej.
Co więcej, decydując się na jedno z setek aut dostępnych na platformie kupujący uzyska dostęp do specjalnych pakietów serwisowych w cenie raty, dzięki którym pozbędzie się zmartwień o koszty serwisowania pojazdu. Przed zakupem warto więc odpowiedzieć sobie nie tylko na pytanie, jakie auto chcemy kupić, ale również - w jakim miejscu.
Prezentacja partnera