Najlepsza alternatywa dla pszennego makaronu. Wyrówna poziom cukru i usprawni jelita

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Makaron to składnik uwielbiany przez wielu. Można szybko go przyrządzić, jest smaczny i pasuje do wielu potraw. Za jego pomocą przygotujemy pyszny obiad - wystarczy dodać sos albo wrzucić go do zupy. Według dietetyków nie jest jednak najlepszym wyborem. Sprawdzamy, jakie składniki odżywcze dostarcza organizmowi i jaki rodzaj najlepiej sprawdzi się w naszej diecie. Okazuje się, że popularny wybór nie jest najlepszym pomysłem.

Jaki makaron wybrać w sklepie? Lepiej unikać jednego rodzaju
Jaki makaron wybrać w sklepie? Lepiej unikać jednego rodzajuPicsel123RF/PICSEL

Wybór odpowiedniego makaronu może poprawić nasze zdrowie, a także samopoczucie po posiłku. Sprawdzamy, jaki rodzaj będzie najlepszy dla naszej diety.

Jaki makaron jest najgorszy? Ma mało błonnika i niewiele wartości odżywczych

Makaron to jeden z najbardziej wszechstronnych dodatków do potraw. W sklepach obecnie znajdziemy jego wiele rodzajów, a wiele osób może się zastanawiać, który jest najlepszy dla naszego zdrowia.

Jednym z najpopularniejszych wyborów jest zwykły makaron pszenny, którego głównym składnikiem jest pszenica durum. Niestety ten miękki i smaczny rodzaj jest niekoniecznie korzystny dla naszego organizmu. Biały makaron robiony jest z rafinowanej mąki pszennej. Oznacza to, że ma mało składników odżywczych.

Proces rafinacji pozbawia produktu błonnika, witamin z grupy B, a także wielu minerałów. Nie dość, że nie dostarcza on wartości odżywczych, dodatkowym minusem jest to, że zaliczamy go do węglowodanów prostych. Zjedzenie takiego makaronu skutkuje szybkim wzrostem cukru we krwi. Przez to zaspokaja głód na krótko i może zwiększyć nasz apetyt. Jednocześnie sprawia, że jesteśmy bardziej zmęczeni - szybki wzrost cukru we krwi, oznacza jego szybki spadek. Z tego powodu możemy po posiłku chętnie sięgać po słodycze albo inne przekąski, które dodadzą nam energii.

Makaron to jeden z najbardziej wszechstronnych dodatków do potraw
Makaron to jeden z najbardziej wszechstronnych dodatków do potraw123RF/PICSEL

Z kolei niska zawartość błonnika sprawia, że makaron nie zapewnia uczucia sytości. Może się okazać, że będziemy potrzebować większej porcji, aby poczuć się usatysfakcjonowani z posiłku. Niestety w ten sposób będziemy spożywać większą dawkę kalorii.

Jaki jest najzdrowszy makaron?

Za najzdrowszy rodzaj makaronu uznaje się ten przygotowany z mąki pełnoziarnistej. Przez to, że nie została ona poddana procesowi rafinacji, dostarcza nam więcej składników odżywczych, błonnika i pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. Dzięki niemu możemy mieć pewność, że nasze jelita będą lepiej działać, poziom cukru we krwi będzie bardziej stabilny, a my szybciej się najemy. Jedynym jego minusem jest twardość. Ma podobny smak, ale nawet po ugotowaniu może być bardziej kruchy, mniej elastyczny i po prostu twardszy. Niestety wielu producentów barwi makaron na ciemniejszy kolor, aby podkreślić to, że jest z mąki pełnoziarnistej. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na skład i wybierać produkty z jak najmniejszą liczbą dodatkowych składników. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że kupiony przez nas makaron jest wysokiej jakości.

Jeśli lubimy eksperymenty w kuchni, możemy wybrać nie tylko makaron pełnoziarnisty z pszenicy, ale także z innych zbóż, które charakteryzują się większą zawartością cennych składników odżywczych. Obecnie z łatwością dostaniemy makaron z mąki gryczanej, żytniej albo kukurydzianej. Mogą mieć ciemniejszy kolor i bardziej intensywny smak. Jednak w połączeniu z sosami lub daniami o intensywnym aromacie mogą nie być mocno wyczuwalne. Z kolei osoby, które lubią kuchnię azjatycką, mogą postawić na makaron ryżowy, który nie zawiera w sobie glutenu i jest lekkostrawny.

Do zupy wybierz makaron jajeczny. Będzie zdrowszy

Niestety zdrowszy makaron pełnoziarnisty nie zawsze pasuje do zup, szczególnie do rosołu. Z tego powodu pojawia się pytanie, jaki rodzaj wybrać, aby wzmocnić zdrowie i zapewnić sobie składniki odżywcze.

Jaki makaron do zupy?
Jaki makaron do zupy?123RF/PICSEL

Okazuje się, że kompromisem jest makaron jajeczny. W jego składzie oprócz oczyszczonej mąki pszennej znajdują się jajka, dzięki którym ma on większą zawartość białka oraz tłuszczu niż zwykły makaron pszenny. Dzięki nim dostarczymy organizmowi również większą porcję cennych witamin i minerałów, takich jak witamina A, D oraz B12, żelazo czy selen.

Większa zawartość białka pozwala odczuć po jedzeniu większe uczucie sytości. W duecie z tłuszczami sprawia, że makaron jajeczny ma niższy indeks glikemiczny i zapobiega nadmiernym skokom cukru we krwi. Niestety jego minusem jest odrobinę wyższa kaloryczność. Dlatego jeśli jesteśmy na diecie redukcyjnej, powinniśmy zwrócić na to uwagę.

Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press