Najlepsze gatunki roślin na balkon

Wiosna to idealny czas na gruntowne porządki. To również dobry moment, aby przygotować balkon do sezonu letniego. Kilka skrzynek z kolorowymi kwiatami sprawi, że balkon stanie się idealnym miejscem do relaksu. Choć najczęściej decydujemy się na pelargonie i surfinie, warto posadzić również inne gatunki, które, przy minimalnej pielęgnacji, wzbudzą zazdrość w oczach wszystkich sąsiadów. Jakie rośliny warto mieć na balkonie? Jak je pielęgnować? Sprawdźmy.

Ukwiecony balkon
Ukwiecony balkon ©123RF/PICSEL
Za zimno na kwiaty? Te możesz posadzić na balkonie już terazInteria.tv

Uczep rózgowaty (bidens)

Uczep rózgowaty
©123RF/PICSEL

Sadzonki uczepu rózgowatego są bardzo niepozorne: młode rośliny rzadko przekraczają kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Najlepiej je sadzić w skrzynkach balkonowych, ale w dość dużym odstępnie (najlepiej 30 cm). Bardzo szybko się rozrastają, tworząc długie i bujne kaskady łodyg pokrytych drobnymi, żółtymi kwiatami. Pielęgnacja uczepów rózgowatych nie jest skomplikowana, wystarczy je często podlewać. Rośliny te są odporne na nadmierne nasłonecznienie, dlatego pięknie ozdobią balkon wyeksponowany od strony południowej.

Lobelia

Lobelia jest niską rośliną, której wysokość nie przekracza 30 cm wysokości. Sadzonka może być umieszczana nie tylko w doniczkach, ale świetnie sprawdza się również w przydomowym ogródku. Nie trzeba poświęcać lobelii dużej uwagi. Należy pamiętać, żeby w czasie upałów podlewać je wczesnym rankiem oraz wieczorem. Najlepiej sadzić ją w dobrze nasłonecznionym miejscu, ale osłoniętym od wiatru: takie warunki sprawią, że na łodygach pojawią się drobne, fioletowo-granatowe kwiaty. Lobelia może być umieszczana w różnych kompozycjach: idealnie współgra w towarzystwie petunii, aksamitek czy nagietków.

Wilec

Fuksja
©123RF/PICSEL

Wilec jest rośliną jednoroczną, która osiąga nawet cztery metry długości. Istnieje kilka odmian, różniące się kolorem kwiatów (różowe, fioletowe, wielobarwne), a także kształtem liści. W sklepach ogrodniczych można kupić nasiona: aby pięknie prezentowały się na balkonie lub tarasie, trzeba posadzić je gęsto. Zaletą wilca, prócz atrakcyjnego wyglądu, jest jego zdolność do pięcia – zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu, szczelnie może pokryć balustradę albo inne ustawione na balkonie podpory. Aby zapewnić roślinie prawidłowy wzrost, należy ja regularnie podlewać, a częstotliwość nawadniania zwiększyć w okresie suszy. Wilec nie wymaga podcinania, ale na bieżąco trzeba usuwać suche kwiaty – w ich miejscu szybko wyrosną nowe.

Fuksja

Fuksja jest byliną, która charakteryzuje się okazałymi, wiszącymi kwiatami. Nie jest odporna na mróz, dlatego nie może zimować na zewnątrz, dlatego późnią jesienią należy przenieść ją do domu. Fuksja idealnie rośnie w półcieniu, gdyż promienie słońca mogą poparzyć jej dekoracyjne liście oraz sprawić, że szybko zrzuci kwiaty. Żeby fuksja imponująco rosła, musi mieć żyzną, próchniczą glebę oraz wilgotne podłoże. Od maja do końca sierpnia powinna być zasilana nawozem dla roślin kwitnących (co dwa tygodnie).

Aksamitki

Aksamitki
©123RF/PICSEL

Za sprawą ich intensywnego zapachu, aksamitki nie mają wielu zwolenników. Warto jednak przekonać się do tych kwiatów, bo choć najlepiej rosną w gruncie, ich uprawa na balkonie jest bardzo łatwa. Wystarczy zapewnić im nasłonecznione miejsce, a szybko pokryją się kwiatami o kolorze pomarańczowo-żółtym bądź brązowo-bordowym. Dzięki aksamitkom, prócz pięknego widoku na balkonie, pozbędziemy się wizyt szkodliwych owadów, takich jak mrówki, muchy czy komary. Sadząc je na balkonie przyczynimy się do zwiększenia populacji pszczół, gdyż jest to roślina wysoce miododajna.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas