Najlepsze gatunki zielonej herbaty z Japonii i Chin
Wiemy, że są zdrowe i warto sięgać po nie regularnie. Znasz wszystkie odmiany zielonej herbaty?
Gyokuro
(Drogocenna Rosa) Najbardziej wykwintna herbata japońska, którą uprawia się w rejonie Shizuoka. Ma wyjątkowy smak, ponieważ kiedy pojawiają się pączki, zakrywa się krzewy herbaciane specjalnymi matami. Pozwala to liściom nabrać ciemnej, intensywnej barwy, a otrzymanemu z nich naparowi nadaje słodki i delikatny smak. Pobudza, oczyszcza, korzystnie wpływa na skórę.
Sencha
Klasyka japońskich herbat, jeden z najpopularniejszych gatunków. Przygotowywana z liści wystawionych na bezpośrednie działanie słońca, wielokrotnie zwijana i suszona. Polecana szczególnie diabetykom, gdyż znajdujące się w niej goryczki zapobiegają wzrostowi cukru we krwi, pobudzają wydzielanie żółci. Przyspiesza przemianę tłuszczu w energię, wskazana podczas odchudzania.
Gun powder
(Proch Strzelniczy) Nazwa tej herbaty pochodzi od ciasno zwiniętych w kulki listków, które przypominają proch. Rozwijają się one w gorącej wodzie, dając zielonkawomiedziany napar o nieco cierpkim smaku. Gun powder pochodzi z chińskiej prowincji Anhwei. Ma korzystne działanie na przewód pokarmowy, zapobiega wrzodom żołądka, ułatwia trawienie, wzmacnia układ krążenia.
Japońska matcha
To sproszkowana na puder zielona herbata, najlepsze źródło przeciwutleniaczy ze wszystkich gatunków zielonych herbat. Może zastąpić kawę, bowiem jest bogata w zdrowszą odmianę kofeiny – L-teaninę, która orzeźwia stopniowo. Matcha wzmacnia odporność, redukuje stres, poprawia metabolizm, reguluje ciśnienie krwi. Można ją dodawać do deserów i lodów.
Kukicha
Wytwarzana jest nie tylko z liści krzewu herbacianego, lecz także z ich łodyżek (kuki to po japońsku łodyga). Jasnożółty napar charakteryzuje się łagodnym smakiem, gdyż zawiera mało kofeiny. Polecana jest w przypadku nadciśnienia, cukrzycy, przy chorobach serca, jako wspomagacz odchudzania. Zawiera sześć razy więcej wapnia niż mleko, dwa razy więcej witaminy C niż pomarańcze.