Najlepsze sposoby na zdrowy sen. Koniecznie wypróbuj przed zaśnięciem

O tym, że sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania, wiadomo nie od dziś. Liczy się jednak nie tylko ilość, ale także jakość. Jeśli zdarza ci się spać 8-10 godzin, a i tak wstajesz niewyspany, warto zwrócić uwagę na skuteczne sposoby na sen. Dzięki nim obudzisz się rano wypoczęty.

Sen składa się z dwóch faz - NREM i REM
Sen składa się z dwóch faz - NREM i REM123RF/PICSEL

Dlaczego sen jest ważny?

To właśnie dzięki niemu jest możliwa regeneracja, nabranie sił oraz reedukacja stresu.

Poza tym ma on szczególny wpływ na samopoczucie, pamięć oraz koncentrację, a także masę ciała, gospodarkę hormonalną, układ nerwowy i odpornościowy.

To ile śpimy, ma wpływ na nasze zdrowie. Początkowo nieprzespane noce wiążą się z obniżeniem nastroju, ale długofalowo brak snu może przyczynić się do wystąpienia takich chorób jak demencja, cukrzyca czy też otyłość.

Skuteczne sposoby na dobry sen

Sen składa się z dwóch faz - NREM i REM. Pojawiają się one po sobie, a cały cykl powtarza się 4-5 razy, mniej więcej co 90 minut. Możemy mówić o efektywnym śnie, gdy doszło do wystąpienia wszystkich cykli.

Sen jest czynnikiem warunkującym prawidłową pracę organizmu
Sen jest czynnikiem warunkującym prawidłową pracę organizmu123RF/PICSEL

Dobry sen to również taki, który trwa odpowiednią ilość czasu. Jest ona przede wszystkim uzależniona od wieku. Na przykład noworodki potrzebują go najwięcej, bo aż 16 godzin, a dorośli jedynie 7-8 godzin.

Poza tym do skutecznych sposobów na dobry sen zalicza się:

  • kładzenie się do łóżka i wstawanie o stałych porach, 
  • wprowadzenie aktywności fizycznej,
  • wietrzenie sypialni i dbanie o odpowiednią temperaturę,  
  • unikanie kofeiny, nikotyny i alkoholu. 

Warto pamiętać, by przed snem unikać korzystania z telefonu, laptopa czy telewizora. Emitowane przez te urządzenia niebieskie światło negatywnie wpływa na proces zasypiania. Ponadto najlepiej zgasić lampkę i zasłonić okna, by żadne światło nie hamowało wydzielania melatoniny, czyli hormonu snu.

Do problemów z zasypianiem przyczynić się może zjedzenie zbyt obfitego posiłku tuż przed pójściem do łóżka. Podobnie zadziałają popołudniowe drzemki. Utrzymanie stałych pór zasypiania może być przez nie znacznie utrudnione.

***

Naukowcy są pewni. Żyjesz w "błękitnej strefie"? Będziesz cieszyć się lepszym zdrowiemNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas