Najpiękniejsze kwiaty i krzewy. Przetrwają mrozy

Wraz z rozpoczynającą się jesienią jesteśmy zmuszeni do przygotowania ogrodu do zimy. Wtedy też usuwamy rośliny jednoroczne oraz zbieramy nasiona, aby móc je wysadzić wiosną. Do tego czasu musimy ograniczyć ilość okazów i cieszyć się ubogą roślinnością. Na szczęście, możemy zaplanować swoją przestrzeń tak, aby byliny mogły rosnąć przez wiele lat i niezależnie od pory roku cieszyły nasz oczy. Jakie rośliny przetrwają nawet najsroższe zimy? Przekonasz się, czytając ten artykuł.

Iglaki
Iglaki ©123RF/PICSEL
Ogrody Zamku Królewskiego w WarszawieINTERIA.TV

Czym kierować się, zakładając ogród?

Sadzenie krzewów
©123RF/PICSEL

Urządzając wymarzony ogród, często kierujemy się naszym gustem – wolimy, aby rosły w nim rośliny, które cieszą oko i są okazałe. Jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, stawiamy na byliny – posadzone raz, będą pięknie rosnąć przez kilka sezonów. Niestety, nie tylko walory wizualne powinny być wyznacznikiem doboru krzewów i kwiatów. Musimy zdecydować się na takie, które będą odpowiednie dla naszej strefy klimatycznej. W takim przypadku trzeba poświęcić trochę czasu i dokonać wnikliwej analizy dostępnej roślinności. Zadanie do łatwych nie należy, ponieważ w naszej szerokości geograficznej zdarzają się jeszcze srogie zimy i coraz częstsze upalne lata.

Jak dobierać rośliny do ogrodu?

Wybór roślin ogrodowych faktycznie może przyprawić o zawrót głowy. Sklepy ogrodnicze prezentują szeroki wachlarz ofert, a poza tym coraz większą popularnością cieszą się aukcje internetowe, dzięki którym zakup jest bardzo wygodny. Stawiając na rodzime rośliny, mamy pewność, że szybko się przyjmą, jednak kuszą nas również i te, które pochodzą z odległych zakątków świata. Pamiętajmy, że jeśli chcemy, by cieszyły oczy przez lata, to możemy się bardzo rozczarować, gdy po pierwszych przymrozkach roślina obumrze.

Krzewy, które są wiecznie zielone

Golteria rozesłana
©123RF/PICSEL

Dobrym rozwiązaniem jest zasadzenie w naszym ogrodzie odpornych krzewów, które są zielone przez cały rok. Rośliny zimozielone – bo o nich mowa – są odporne na ujemne temperatury oraz zachowują soczystą zieleń. Dobrym rozwiązaniem jest zasadzenie berberysów, bukszpanów oraz bluszczy. Warto rozplanować je tak, aby tworzyły kompozycję np. z trawami ozdobnymi albo by rosły w szpalerze i tym samym tworzyły ciekawy żywopłot. Oczywiście, widok możemy wzbogacić krzewami, na których przez długi czas utrzymują się kolorowe owoce. Mogą stanowić ciekawą dominantę przestrzeni. W tej roli sprawdzi się świetnie na przykład laurowiśnia wschodnia, golteria rozesłana albo ognik szkarłatny.

Krzewy iglaste

Roślinami, które zawsze się sprawdzą w ogrodzie, są iglaki. Na szczęście, nie musimy się ograniczać i wsadzać ich wyłącznie do gruntu. Dostępne są okazy, które mogą rosnąć w dużych skrzyniach i pięknie ozdobią taras. Mniejsze egzemplarze mogą rosnąć w skrzynkach balkonowych i cieszyć oko wtedy, kiedy u sąsiadów przekwitną już sezonowe rośliny (w tej roli sprawdzą się jałowce- płożący oraz łuskowaty).

Byliny mrozoodporne

Matka natura dała nam ogromną różnorodność roślin, które wytrzymują ekstremalne temperatury. Na szczęście, nie musimy ograniczać się do krzewów, by mieć piękną kompozycję w ogrodzie. Warto zasadzić również byliny, które będą dopełnieniem na rabacie i prymarną ozdobą. Mrozoodporne byliny mogą rosnąć u nas cały rok i nie musimy się przejmować niskimi temperaturami (wytrzymają nawet arktyczne mrozy sięgające nawet do minus 45 stopni Celsjusza!). Z tych najbardziej odpornych warto sięgnąć po złocienia arktycznego, astra (nowoangielskiego i nowobelgijskiego), fiołka labradorskiego, dzwonka skupionego oraz pragnię syberyjską.

Rośliny, które wymagają zimowej pielęgnacji

Aster nowobelgijski
©123RF/PICSEL

Co zrobić w sytuacji, kiedy bylina, która nam się podoba, nie jest mrozoodporna? Oczywiście, można sadzić co roku nowe sadzonki, ale jest to proces bardzo wymagający. Zawsze można spróbować taką roślinę wykopać i przesadzić do donicy, którą przeniesiemy do cieplejszego miejsca (np. do piwnicy, garażu albo do domu). Innym sposobem jest odpowiednie zabezpieczenie okazów na zimę. Bryłę korzeniową trzeba zakryć grubą warstwą ściółki albo kory, a pędy otulić kilkoma warstwami np. agrowłókniny. Przykładem może być budleja Dawida, zawilec japoński, trzmielina japońska, pieris japoński albo popularna lawenda.

Czy odporne rośliny potrzebują zimowych zabiegów?

Mimo odporności wielu roślin na niskie temperatury, musimy pamiętać, aby odpowiednio pielęgnować byliny. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie ułożenie korzeni w gruncie. Wkopane zbyt płytko mogą przemarznąć, dlatego warto usypać kopczyk ze ściółki albo kory. Niekiedy rośliny, które są osłabione, wymagają okrywania pnia. Warto sprawdzać na bieżąco kondycję swoich okazów. Te, które są chore, mogą nie wytrzymać zimy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas