Najważniejsze w uprawie mieczyków. Pięknie rozkwitną i nie będą się przewracać

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Mieczyki to kwiaty, które stanowią piękną ozdobę ogrodu, a jednocześnie posiadają bogatą symbolikę. Kwitną zazwyczaj od lipca do sierpnia, zdobiąc przestrzeń barwnymi, kłosowymi kwiatostanami. By tak się stało, należy poprawnie przeprowadzić sadzenie mieczyków wiosną. Ważny jest zarówno termin, jak i technika.

Poznaj zasady sadzenia mieczyków
Poznaj zasady sadzenia mieczyków123RF/PICSEL

Mieczyki to zmarzluchy. Co trzeba o nich wiedzieć?

Mieczyki zwane są także gladiolami. Kiedy kwitną, trudno pomylić je z jakimkolwiek innym okazem. Pną się ku słońcu, rozwijając różnokolorowe płatki zebrane w kłosowe kwiatostany. Zaliczają się do roślin bulwiastych, które w polskim klimacie nie są w stanie przetrwać zimy w gruncie. Dlatego jesienią wykopuje się ich cebule, by ponownie posadzić je wiosną.

Zanim rozpoczniesz prace w ogrodzie, musisz dobrze im się przejrzeć. Do sadzenia nadają się wyłącznie zdrowe bulwy — powinny być suche i bez wgnieceń czy plam. Uszkodzenia mogą świadczyć o zainfekowaniu chorobą lub żerowaniu szkodników. Takie egzemplarze należy odrzucić — barwnej rabaty z nich nie będzie.

Mieczyki są piękną ozdobą ogrodu
Mieczyki są piękną ozdobą ogrodu123RF/PICSEL

Kiedy sadzić mieczyki? Zaznacz datę w ogrodniczym kalendarzu

Wybranie właściwego terminu jest kluczowe dla wzrostu efektownych kwiatów. Kiedy sadzi się mieczyki? Ogrodnicze zadanie zaplanuj na koniec kwietnia, ewentualnie początek maja. Przede wszystkim jednak obserwuj aktualnie panujące warunki.

Gladiole nie lubią zimnej i nasiąkniętej wodą gleby. Dlatego pośpiech nie jest wskazany. Lepiej zaczekać do momentu, aż podłoże w ogrodzie nieco przeschnie i nagrzeje się do temperatury około 10°C. Jednocześnie nie zaleca się nadmiernie zwlekać, ponieważ wysoka temperatura powietrza i nadmierne upały też nie sprzyjają wzrostowi mieczyków.

Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?

Wielu ogrodników przed sadzeniem mieczyków decyduje się na zaprawienie bulw środkiem grzybobójczym. Wystarczy zanurzyć je w roztworze na kwadrans — niewielki wysiłek, a pomoże ochronić rośliny przed infekcjami.

Z racji tego, że mieczyki mogą osiągać wysokość nawet 120 centymetrów, podkreślić należy dwie kwestie w kontekście ich umiejscowienia w gruncie.

  • Po pierwsze — jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały? Przyjmij zasadę, że głębokość sadzenia powinna odpowiadać 3-krotnej wysokości bulw. Jeśli zostaną umieszczone w ziemi zbyt płytko, nawet niewielki podmuch wiatru będzie w stanie je pokonać. Wysokie odmiany będą potrzebować podpory w postaci palików.
  • Po drugie — gladiole wymagają przestrzeni. Bulwy umieszczaj w odległości nie mniejszej niż 10-15 centymetrów.
Mieczyki sadzi się do gruntu wiosną. Ozdobią ogród już latem
Mieczyki sadzi się do gruntu wiosną. Ozdobią ogród już latem123RF/PICSEL

Mieczyki ozdobią ogród feerią barw, jeśli będziesz o tym pamiętać

Szukając odpowiedniego stanowiska dla mieczyków, wybieraj miejsca osłonięte od wiatru i słoneczne lub lekko zacienione. Potrzebują żyznego podłoża o pH 6,5-7,0. Istotny  jest także wybór odpowiedniego sąsiedztwa.

Gladiole nie powinny rosnąć w pobliżu roślin, które często bywają nosicielami chorób grzybowych i wirusowych. Zaliczają się do nich petunie, pelargonie, lilie, astry i floksy. Nie należy sadzić ich w miejscach, w których w poprzednim sezonie uprawiane były pomidory, ogórki, truskawki, fasola i groch.

Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodówInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas