Nakarm swoje rośliny łupinami orzechów. Efekty przejdą najśmielsze oczekiwania

Właściwości orzechów włoskich warto docenić poza kuchnią. Przepadasz za ich smakiem, więc często się nimi zajadasz? Nie ignoruj wartości łupin, które zazwyczaj lądują w koszu na odpadki. Mimo że nie wykorzystasz ich w kulinarnych eksperymentach, staną się doskonałym pożywieniem dla roślin doniczkowych i ogrodowych. Łupiny orzecha włoskiego to kapitalny materiał na zrobienie domowego nawozu oraz drenażu. Podpowiadamy, jak zamienić kuchenne resztki w regenerującą odżywkę dla kwiatów.

Nigdy ich nie wyrzucaj! Łupiny orzechów to skarbnica cennych składników, które przysłużą się roślinom
Nigdy ich nie wyrzucaj! Łupiny orzechów to skarbnica cennych składników, które przysłużą się roślinom123RF/PICSEL

  • Jeśli bliska jest ci idea zero waste, zakładająca wykorzystanie wszystkich domowych zasobów, z pewnością docenisz nawóz z łupin orzechów włoskich.
  • Są one źródłem cennych składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin doniczkowych i ogrodowych.
  • Naturalną odżywkę przygotujesz na dwa sposoby. Sprawdź, który będzie wygodniejszy dla ciebie.

Łupiny z orzechów włoskich: Jakie mają właściwości?

O zaletach włączenia orzechów włoskich do diety mówi się wiele. Zawierają one składniki, które są doskonałą pożywką dla mózgu, usprawniając procesy myślowe. Do tego cechują się działaniem przeciwzapalnym i odtruwającym, więc okazują się pomocne przy problemach żołądkowych.

Twarde łupiny orzechów włoskich też nie są bezwartościowe! Skąd pomysł na wykorzystanie ich jako naturalnego nawozu do roślin? Wszystko przez bogaty skład, w którym nie brakuje:

  • fosforu,
  • potasu,
  • cynku,
  • żelaza,
  • magnezu,
  • manganu.
Zrób nawóz do roślin w stylu zero waste
Zrób nawóz do roślin w stylu zero waste123RF/PICSEL

Nawóz z łupin orzechów włoskich: Jakich efektów się spodziewać?

Taki zestaw składników odżywczych w nawozie z łupin orzechów działa bardzo wszechstronnie. Pobudza rośliny do wzrostu i kwitnienia, wzmacnia system korzeniowy, zwiększa odporność na choroby i ataki szkodników, poprawia zdolność przyswajania innych substancji pokarmowych.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że składniki, które dostarczymy do podłoża wraz z łupinami, będą uwalniać się stopniowo. Zaliczasz się do niecierpliwych ogrodników, którzy wolą widzieć błyskawiczne efekty swoich działań? Uprawę roślin doniczkowych i ogrodowych uznaj za maraton - nie za sprint na krótkim dystansie. Substancje odżywcze zasilające zielone okazy w większym wymiarze czasowym zaprocentują długo utrzymującymi się rezultatami.

Nawożenie organiczne krok po kroku: Instrukcja zrobienia domowego nawozu

Zbierz łupiny z co najmniej kilkunastu orzechów. Ważne, aby przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu. Nie powinny być narażone na działanie wilgoci. Wszystko gotowe? Czas przygotować płynny nawóz do podlewania roślin.

  • Łupiny przełóż do szerokiego garnka.
  • Wlej półtora litra wody.
  • Uruchom kuchenkę i gotuj przez 20 minut.
  • Odcedź na sitku i odczekaj, aż odżywczy "syrop" wystygnie.

Przed użyciem konieczne będzie rozcieńczenie. Wymieszaj orzechową miksturę z chłodną wodą w proporcji 1:3 i użyj do podlewania raz na dwa tygodnie. Niewykorzystany płyn przechowuj w lodówce przez miesiąc.

Rada: Jeśli chcesz przedłużyć działanie naturalnego nawozu, przygotuj go w formie proszku. Łupiny rozdrobnij i wymieszaj z ziemią w doniczce.

Podczas podlewania orzechowym nawozem staraj się nie moczyć liści i kwiatów
Podczas podlewania orzechowym nawozem staraj się nie moczyć liści i kwiatów123RF/PICSEL

Które rośliny docenią najbardziej nawóz z łupin?

Możesz używać go do właściwie wszystkich domowych okazów. Nawóz doskonale działa na rośliny kwitnące i gatunki, których najbardziej dekoracyjną częścią są zielone liście. Storczyki i skrzydłokwiaty z pewnością będą zadowolone. Nie miej oporów przed stosowaniem orzechowej odżywki w uprawie geranium i sukulentów.

Bardzo dobre efekty daje zastosowanie łupin z orzechów włoskich w przydomowych ogródkach warzywnych. Miej to na uwadze, rozpoczynając uprawę grządek.

Zabezpiecz rośliny przed gniciem

O tym, że woda jest niezbędna roślinom do życia, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Wiele gatunków kiepsko jednak znosi jej nadmiar i zastoje w doniczce. By tego uniknąć, zaleca się stworzenie warstwy drenażu, która ułatwia eliminowanie nagromadzonej w pojemniku wody. Nie musisz inwestować w specjalistyczne materiały. Podczas sadzenia lub przesadzania roślin do doniczki włóż łupiny z orzechów włoskich, dopiero potem wsyp ziemię. Świetnie sprawdzą się jako drenaż, a w twoim domu nic się nie zmarnuje.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas