Nasącz nim szmatkę i włóż do nory kreta. Będzie uciekać w popłochu

Obecność kretów w środku zimy jest zjawiskiem dość często spotykanym. Nie zapadają w sen zimowy, lecz budują podziemne gniazda. Jeśli zauważysz ich obecność w ogrodzie, zastosuj naturalne odstraszacze. Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Dowiesz się z tego artykułu.

Krety mogą pojawić się w ogrodzie także zimą
Krety mogą pojawić się w ogrodzie także zimą123RF/PICSEL

Gdzie zimują krety?

Ssaki te nie zapadają w sen zimowy, lecz drążą podziemne tunele. Sięgają nawet wód gruntowych, gdzie znajduje się też gniazdo. Jest ono zbudowane z mchu oraz trawy. Ciekawostką jest również fakt, że nieopodal budują spiżarnie. Gromadzą tam dżdżownice, które stanowią dla nich posiłek w tym czasie. Krety to pożyteczne stworzenia, gdyż żywią się szkodnikami roślin i upraw. Są to między innymi dżdżownice, ślimaki, larwy owadów.

Krecie kopce zimą

W czasie zimy również mogą pojawić się krecie kopce. Chociaż jest to czas, w którym zdarza się to o wiele rzadziej, niż wiosną czy latem. Nie jest to widok, który zachwyca ogrodników. Dzieje się tak dlatego, że zwierzęta szukają dodatkowego pożywienia. Ponadto mrozy w Polsce nie są siarczyste, więc obecność kretów na powierzchni jest spotykana. Tworzą one nieestetyczne kopce, których za wszelką cenę chcemy się pozbyć. Gatunek jest pod częściową ochroną, która nie dotyczy obszarów prywatnych działek. Warto jednak podejść do tej kwestii w humanitarny sposób.

Naturalne sposoby na walkę z kretami

Krety najlepiej zwalczać domowymi sposobami
Krety najlepiej zwalczać domowymi sposobami123RF/PICSEL

Jeśli chcesz pozbyć się kretów ze swojego ogrodu, wybierz jedno z rozwiązań:

odstraszacze - krety są wyczulone na różne zapachy oraz dźwięki. Z pewnością opuszczą swoją kryjówkę, jeśli w pobliżu położysz szmatkę nasączoną olejkami eterycznymi lub sokiem z cytryny. Możesz również umieścić szklane butelki. Pamiętaj, by ustawić je pod kątem, szyjką do góry. Podmuch wiatru będzie powodował nieprzyjemny dla ssaków szum.

pułapki - kolejną opcją jest zastosowanie bezpiecznych pułapek. Ich działanie polega na tym, że nie szkodzą kretom. Wystarczy umieścić je przed wejściem do nory. Ciekawski kret, gdy wejdzie do środka, zostanie w niej zatrzaśnięty. W ten sposób możesz go bezpiecznie przetransportować do pobliskiego lasu lub na łąkę. Pamiętaj jednak, by ciągle monitorować zawartość pułapki. W przeciwnym wypadku zwierzę zdechnie z głodu i wycieńczenia!

naturalni wrogowie - jeśli masz kota lub psa wypuść je do ogrodu. Zapach innego osobnika odstraszy krety. By na przyszłość zabezpieczyć trawnik przed kopcami, przed jej zasianiem rozłóż drobną siatkę. Zasyp ją ziemią, a dopiero potem zasiej trawę.

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas