Prosty oprysk na ćmę bukszpanową. Nie dopuść by opanowała twój ogród

Ćma bukszpanowa jest szkodnikiem, który na terenach Polski występuje od nie dawna. To nowe wyzwanie dla ogrodników, którzy uczą się radzić sobie z intruzem. Szkody, jakie potrafi wyrządzić, są często naprawdę duże. Gąsienice motyli zjadają liście bukszpanów i doprowadzają do obumarcia rośliny. Jeśli zauważysz ich obecność w ogrodzie, działaj bez zastanowienia.

Larwy ćmy bukszpanowej sieją spustoszenie
Larwy ćmy bukszpanowej sieją spustoszenie123RF/PICSEL

  • Po zimowej hibernacji ćmy bukszpanowe zaczynają żerowanie. Ogrodnicy powinni zwiększyć swoją czujność.
  • Larwy szkodnika są niebezpieczne, ich obecność poznasz po brązowych liściach czy białych pajęczynach.
  • W pierwszej kolejności warto wykorzystać naturalne opryski. Na rynku dostępne są też skuteczne pułapki feromonowe.

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Ten rodzaj motyla często nazywany jest też ćmą azjatycką. Na terenach naszego kraju pojawił się dopiero kilka lat temu. Od tego czasu stał się zmorą wielu ogrodników, którzy walczą wszelkimi środkami. To gatunek aktywny nocą, którego młode osobniki żywią się masowo liśćmi bukszpanu. Larwy obgryzają też młode pędy, co hamuje prawidłowy wzrost krzewów. Larwy ćmy bukszpanowej są zielone i pokryte brązowymi pasami. Ich główka jest czarna i błyszcząca. Dorosłe osobniki mają białe skrzydła, które zakończone są brązową obwolutą.

Wyłapywanie gąsienic

Ćma bukszpanowa żyje w głębokich częściach krzewów
Ćma bukszpanowa żyje w głębokich częściach krzewów123RF/PICSEL

Obecność gąsienic larw bukszpanowych rozpoznasz po usychających i brązowych liściach. Widoczne są też odchody i białe pajęczyny. Gąsienice żerują w głębi krzewów, dlatego można ich nie zauważyć od razu. Jeśli nie jest ich dużo, należy wyłapać je ręcznie. To jednak metoda czasochłonna i dość mozolna. Nie daje też gwarancji, że na liściach nie pozostały jaja larw. W walce z intruzem najlepiej stosować kilka metod naraz. Dzięki temu zwiększa się szansa na całkowite pozbycie się owadów.

Domowy oprysk

Kiedy wykonać oprysk na ćmę bukszpanową? Intruzi mogą pojawić się nawet kilka razy w roku. Dlatego, gdy tylko zauważysz ich obecność, podejmij radykalne środki. Warto mieć na uwadze to, że młodsze larwy są mniej oporne na działanie środków. Im starsze, tym bardziej żarłoczne i cięższe w wytępieniu. Nim jednak sięgniesz po chemiczne specyfiki, wypróbuj mniej inwazyjną metodę. Jak wykonać oprysk na ćmę bukszpanową?

  1. Około 80 gramów szarego mydła zetrzyj na tarce.
  2. Do butelki z atomizerem nalej ciepłej wody i dodaj starte mydło.
  3. Wstrząśnij butelką, by składniki połączyły się ze sobą.
  4. Specyfikiem spryskaj zaatakowane krzewy.

Zawarte w szarym mydle środki działają na larwy ćmy bukszpanowej zabójczo. Mydlana piana utrudnia oddychanie, co w konsekwencji prowadzi do śmierci gąsienic. Miej na uwadze to, że nowe larwy wylęgają się co pewien czas. Dlatego oprysk trzeba powtórzyć w odstępie kilku dni. Także po opadach, które zmywają środek z krzewów. Czynności tej zaprzestań, gdy całkowicie zwalczysz szkodnika. Gdy nie zauważysz żadnych efektów, sięgnij po środki chemiczne. Są dostępne w sklepach ogrodniczych: stosuj je według instrukcji podanej na etykiecie.

Jak chronić krzewy przed ćmą bukszpanową?

Dorosły osobnik ćmy bukszpanowej
Dorosły osobnik ćmy bukszpanowej123RF/PICSEL

Przede wszystkim należy zachować czujność. Jeśli na krzewach już raz pojawiały się larwy, trzeba być gotowym na kolejny atak. By zwiększyć szanse na zwalczenie ćmy bukszpanowej musisz:

  1. Systematyczne przeglądać krzewy. Często są tam kokony z zimującymi osobnikami. To doskonała okazja na wykonanie oprysku.
  2. Rozłóż pod krzewami maty i potrząsaj gałązkami. W ten sposób usuniesz resztę gąsienic. Część z nich stanie się pożywieniem dla ptactwa.
  3. W sklepach dostępne są torebki feromonowe, które zwabiają samce ćmy. Tak zmniejszy się liczba osobników zdolnych do zapłodnienia jaj.
  4. W czasie podlewania bukszpanów silny strumień wody skieruj w ich środek. Dzięki temu rozbijesz skupiska gąsienic.

Warto przeczytać:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas