Natrzyj nią stopy. Znana przyprawa ma niezwykłe zastosowanie

Japończycy robią to z powodzeniem od kilkuset lat. Podobno wystarczy zaledwie szczypta, żeby poczuć się o wiele lepiej. Zwłaszcza w chłodne dni lub wtedy, gdy marzną nam stopy. Wsyp ją do skarpetek, a szybko poczujesz różnicę.

Przyprawy sprawdzą się nie tylko w kuchni
Przyprawy sprawdzą się nie tylko w kuchni123RF/PICSEL

Warzywa i owoce coraz częściej królują na naszych stołach. Są zdrowe, pożywne, tanie, łatwo je przyrządzić, mają w sobie mnóstwo cennego błonnika czy witamin. Nie tylko weganie i wegetarianie nie mogą wyobrazić sobie bez nich codziennego menu. Ale to wciąż nie wszystko, bo dary ziemi mają znacznie więcej zastosowań.

To równocześnie skuteczne oraz ekologiczne kosmetyki i środki czyszczące. Jedna z bardzo ostrych przekąsek może też zastąpić… termofor. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale papryka chili działa rozgrzewająco nie tylko na podniebienie, język i przełyk. Podobnie zareagują nasze zmarznięte stopy.

Sposób ten znany jest w niektórych zakątkach świata od wieków.

Dzięki tej metodzie już nigdy nie będzie ci zimno w stopy
Dzięki tej metodzie już nigdy nie będzie ci zimno w stopy123RF/PICSEL

Piekielny związek

Jak podaje "The Japan Times", największy anglojęzyczny dziennik w tym kraju, papryka chili dotarła z Portugalii do Japonii w XVI wieku. Nie tylko na stoły, bo kilkaset lat temu ktoś wpadł na pomysł, aby ostrą przyprawę wykorzystać w zupełnie inny sposób. To właśnie wtedy pojawił się pomysł, który dziś odkrywają ludzie Zachodu.

I chyba rzeczywiście coś w tym jest, bo wystarczy rozetrzeć między palcami sproszkowane chili, by poczuć charakterystyczne ciepło. To efekt działania kapsaicyny, która odpowiada za uczucie pieczenia i ostrości w jamie ustnej, gdy spożywamy pikantne potrawy. Działa na nas również od zewnątrz. Z powodzeniem stosuje się wyciąg z papryki jako lek rozgrzewający mięśnie i stawy.

A także domowy sposób na zmarznięte stopy.

Kminek

Jego walory doceniają zwłaszcza osoby z delikatnym przewodem pokarmowym. Kminek warto dodawać do dań kapustnych, mięsnych i tych na bazie roślin strączkowych. Sprzyja procesom metabolicznym i znosi dyskomfort trawienny. Dobrze używać go w trakcie gotowania ciecierzycy czy bobu, zapobiegniemy ewentualnym kłopotom trawiennym. 

Ewa Koza, mamsmak.com
Tymianek

Wspiera pracę żołądka, jelit i wątroby, dzięki czemu usprawnia metabolizm. Działa też antyseptycznie i przeciwbakteryjnie. Nie ma lepszej przyprawy (niż tymianek) do dań z ziemniaków. Młode ziemniaki gotowane na parze, zapiekanka ziemniaczana czy zupa krem z ziemniaków serwowane z tymiankiem smakują wybornie.
Oregano

Oregano, inaczej lebiodka pospolita obfituje w szereg cennych odżywczo składników. Zawiera między innymi karwakrol i tymol, które mają silne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Warto dodawać je jak najczęściej do pieczywa drożdżowego, marynat warzywnych, pieczonych mięs i ryb. Oregano dobrze podkreśli smak potraw na bazie serów i jaj.
Bazylia

Bazylia to doskonały dodatek do zup, dań rybnych, omletów, sałatek, potraw z makaronu czy pizzy. Najdoskonalszym połączeniem są jej świeże listki serwowane z pomidorami. Bazylia stymuluje procesy trawienne, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
+4

Termofor w proszku

Właśnie w Japonii miał pojawić się pomysł, aby sproszkowaną paprykę chili wcierać w kończyny lub dosypywać do skarpetek. W kontakcie ze skórą kapsaicyna rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie, co odczuwamy w postaci ciepła. Jedni reagują od razu, inni potrzebują trochę więcej czasu.

Należy oczywiście zachować środki ostrożności. Za pierwszym razem ilość przyprawy powinna być minimalna, aby uniknąć poparzenia i podrażnień. W przeciwnym razie uczucie gorąca będzie wręcz nieprzyjemne, a przemycie wodą na niewiele się zda. Lepiej nie używać w tym celu ulubionych skarpetek – charakterystyczny czerwony barwnik może na zawsze je poplamić.

Próbować nie powinny również osoby, które są nadwrażliwe na ostre smaki i z uszkodzeniami skóry stóp.

4 triki na przechowywanie w kuchniInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas