Naturalne nawozy do kwiatów: Które wybrać?

Zimą rośliny doniczkowe są w stanie odpoczynku i raczej rzadko pojawiają się na nich nowe liście oraz kwiaty. Gdy za oknem robi się cieplej, warto przygotować je do nadchodzącej wiosny. Potrzebują solidnej dawki witamin i minerałów, dzięki którym będą rosły zdrowo i zyskają ochronę przed szkodnikami i rozwojem chorób grzybiczych. W tym celu warto sięgnąć po nawozy. Te kupione w sklepie rzadko bazują na naturalnych składnikach, a stosowane w nadmiarze - szkodzą. Dlatego warto sięgnąć po naturalne preparaty, które poprawią kondycję naszych roślin.

Rośliny doniczkowe
Rośliny doniczkowe ©123RF/PICSEL

Czym podlewać rośliny doniczkowe?

Gotowanie warzyw
©123RF/PICSEL

Przyjęło się, że rośliny doniczkowe wystarczy podlewać odstaną wodą z kranu. To dobry sposób, aby zapewnić im substancje odżywcze. Jednak czasem może okazać się niewystarczający, dlatego warto, od czasu do czasu, zastąpić kranówkę wodą mineralną. Zawarte w niej związki odżywią wszystkie części roślin. Dobrym pomysłem jest też użycie wody, w której wcześniej gotowały się warzywa, np. na sałatkę. Trzeba zaznaczyć, że do tego celu nadaje się jedynie wywar pozbawiony soli. Jeśli rośliny doniczkowe wolno rosną, warto czasem odżywić je wodą z akwarium. Zawiera minerały, które przyspieszają powstawanie nowych łodyg i liści.

Proste nawozy dla roślin

Nawozy do roślin można wykonać samodzielnie. Wystarczy sięgnąć po składniki, które często znajdują się w kuchni. W tym celu sprawdzi się m.in. skórka banana: należy ją pokroić na mniejsze kawałki, zalać wodą, zamknąć w pojemniku i odstawić na całą noc. Mieszanką należy podlewać rośliny raz w miesiącu. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie preparatu na bazie drożdży, które pobudzą system korzeniowy do prawidłowego wzrostu. Wystarczy niewielką ich ilość rozpuścić w ciepłej wodzie z dodatkiem cukru, a następnie, po ich wyrośnięciu, zmieszać ze szklanką zimnej wody.

Patent na zielone liście

Skorupki jaj
©123RF/PICSEL

Ozdobą większości roślin doniczkowych są duże, zielone liście. Im okaz jest starszy, tym ich barwa jest mniej intensywna. Poza tym mogą pojawiać się na nich przebarwienia. Aby wzmocnić kolor liści, można podlewać roślinę odgazowanym piwem. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:1 i stosować raz na dwa tygodnie. Zawsze można też przelać napój do butelki ze spryskiwaczem i zraszać nimi liście, by odzyskały dawny wygląd.

Ważne jest przesadzanie

Za przesadzanie roślin najlepiej zabrać się wiosną. Wtedy do nowej doniczki i podłoża warto dodać mieszanki nawozowe, które przyspieszą prawidłowy wzrost rośliny. Dobrym pomysłem jest zmieszanie ziemi z odrobiną mleka w proszku. Co da taki zabieg? Przede wszystkim przyczyni się do poprawy kondycji korzeni oraz korzystnie wpłynie na kolor liści. Dodatkowo, ziemię w doniczkach można łączyć z wysuszonymi skorupkami jaj albo z popiołem drzewnym.

Zmiana odczynu ziemi w doniczce

Fusy z kawy
©123RF/PICSEL

Regularne podlewanie wodą powoduje, że po pewnym czasie zmienia się odczyn podłoża. Kranówka przeważnie jest wodą twardą, która my wysoki odczyn pH. Tym samym rośliny kwasolubne, takie jak np. azalia, mogą stracić swoje dekoracyjne walory. Dlatego, od czasu do czasu, warto posypać wierzch doniczki fusami z kawy. Dzięki nim gleba stanie się bardziej kwaśna. Z dozowaniem takiego nawozu należy jednak uważać, ponieważ w nadmiarze może przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas