Naturalne opryski na mszyce

Mszyce potrafią przysporzyć wielu kłopotów oraz wyrządzić duże szkody w ogrodzie. Zazwyczaj żerują na krzewach, roślinach ozdobnych czy warzywach. Szkodniki te rozmnażają się błyskawicznie, a ponadto wysysają z roślin sok komórkowy. Aby się ich pozbyć, należy działać bardzo szybko. Warto nie korzystać z chemicznych środków, a wybrać te przyjazne środowisku. Jak zrobić naturalny oprysk na mszyce? Poniżej podpowiadamy.

Mszyce można łatwo wytępić za pomocą naturalnych środków, np. oprysków z szarego mydła czy oleju rzepakowego
Mszyce można łatwo wytępić za pomocą naturalnych środków, np. oprysków z szarego mydła czy oleju rzepakowego123RF/PICSEL

Jak rozpoznać mszyce?

Mszyce są drobnymi owadami, które za miejsce kryjówki obierają sobie spód liści lub łodygę rośliny. Zazwyczaj szkodniki przybierają kolor biały, ale również żółty, brązowy, a nawet zielony. Samica posiada umiejętność wytworzenia skrzydeł, które pozwolą jej przefrunąć na rośliny sąsiadujące, w celu złożenia jajeczek. Jeśli tylko zauważysz pierwsze oznaki pojawienia się szkodników, działaj od razu. Na początek wypróbuj naturalne opryski na mszyce.

Gnojówka z pokrzyw

Mszyce najczęściej zakładają swoje kolonie na spodzie liści oraz łodygach roślin
Mszyce najczęściej zakładają swoje kolonie na spodzie liści oraz łodygach roślin123RF/PICSEL

Gnojówka z pokrzyw jest bardzo dobrym rowiązaniem, szczególnie jeśli chodzi o rośliny ogrodowe. Aby zrobić oprysk, przygotuj 10 dekagramów liści pokrzywy i pokrój na małe kawałki. Następnie zalej je litrem wody i przykryj gazą: cały proces fermentacji powinien trwać około trzech tygodni. Pamiętaj, aby codziennie mieszać miksturę, a gdy przestanie się pienić, to znak, że jest gotowa do użytku. Wtedy też połącz ją z wodą w proporcji 1:10. Oprysk z pokrzywy najlepiej sprawdzi się w okresie wegetacyjnym roślin. Zabieg powtarzaj dwa razy w tygodniu.

Soda oczyszczona na mszyce

Kolejnym sposobem na walkę z mszycami jest oprysk z sody oczyszczonej. To tani i ekologiczny sposób na pozbycie się szkodników. Jak przygotować mieszankę? Wystarczy, że dodasz dwie łyżki sody oczyszczonej do litra wody i połączysz oba składniki. Następnie przelej substancję do butelki z atomizerem i stosuj opryski dwa razy w tygodniu. Środek ten pokryje mszyce i unieruchomi je. Po kilku minutach zrób kąpiel roślinom, aby pozbyć się dokładnie wszystkich owadow.

Oprysk na bazie oleju z dodatkami

Olej rzepakowy sprawdzi się świetnie jako składnik do oprysku na mszyce
Olej rzepakowy sprawdzi się świetnie jako składnik do oprysku na mszyce123RF/PICSEL

Kolejną, dość nietypową propozycją, jest oprysk na bazie oleju. Do jego przygotowania wykorzystaj olej rzepakowy. Połącz ze sobą następujące składniki: ¼ szklanki oleju, trzy ząbki czosnku oraz trzy łyżki ostrej papryki, a także pół łyżki mydła w płynie. Wszystko dokładnie wymieszaj w czterech litrach wody, przelej mieszankę do butelki z atomizerem i zrób oprysk. Czynność tę wykonuj dwa razy w tygodniu.

Moc czosnku

Czosnek jest skuteczny w walce z mszycami i nie szkodzi roślinom. Do wykonania oprysku przygotuj drobno pokrojoną główkę czosnku, następnie wrzuć ją do słoika i zalej wodą. Naczynie zakręć i trzymaj przed dobę, po tym czasie przelej miksturę do butelki ze spryskiwaczem i gotowe! Aby uzyskać jak najlepsze efekty, oprysk wykonuj raz dziennie.

Oprysk z szarego mydła

Kolejnym sprawdzonym sposobem na walkę z mszycami jest oprysk z szarego mydła. Jak go przygotować? Kostkę mydła rozpuść w litrze wody i przelej do butelki z atomizerem. Dokładnie opryskaj wszystkie zaatakowane rośliny, powtarzaj zabieg dwa razy w tygodniu. Dopiero kiedy naturalne środki nie pomogą, sięgnij po te bardziej inwazyjne.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas