Naturalne sposoby, dzięki którym posprzątasz kuchnię

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Przygotowujemy i zjadamy w niej posiłki, a więc konieczne jest zachowanie w niej szczególnej czystości. Warto zwrócić uwagę na to, jakich środków czystości używamy do sprzątania całego domu, jednak w szczególności kuchni. Toksyny obecne w chemicznych środkach z łatwością dostają się do naszych posiłków, a przez to do naszego organizmu. W ten sposób odkładają się w naszych narządach i powodują choroby i alergie. Zamień więc chemiczne środki czystości na naturalne substancje, które zadziałają równie dobrze, a są o wiele bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Poznaj najskuteczniejsze metody sprzątania kuchni naturalnymi sposobami.

sprzątanie kuchni
sprzątanie kuchni© Photogenica

Dokładne czyszczenie lodówki

lodówka
© Photogenica

Lodówka jest tym miejscem, gdzie wilgoć i przechowywane w niej pożywienie mogą powodować powstawanie pleśni i innych niebezpiecznych zanieczyszczeń. Powinniśmy przynajmniej raz w miesiącu dokładnie wyczyścić całą lodówkę, a za każdym razem gdy zauważysz zepsute produkty lub rozlany produkt wyczyścić dokładnie zabrudzenie. Jeżeli pozostanie nie wyczyszczone, może być idealnym środowiskiem dla bakterii i grzybów.

Żeby dokładnie wyczyścić lodówkę, usuń z niej wszystkie produkty, weź jedną szklankę octu, dwie szklanki wody i dwie łyżki płynu do mycia naczyń. Dla pięknego, świeżego zapachu z lodówki, dodaj kilka kropli olejku pomarańczowego. Wymieszaj wszystkie składniki i przelej całość do butelki ze spryskiwaczem. Całą wewnętrzna powierzchnię lodówki spryskaj stworzonym przez siebie płynem i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie zetrzyj całość wilgotną szmatką. Preparat poradzi sobie nawet z lepkimi i zaschniętymi plamami.

Wyczyść kuchenkę mikrofalową

Kuchenka mikrofalowa z łatwością ulega zabrudzeniom z pryskającego, podgrzewanego jedzenia. Osadza się ono na ściankach kuchenki mikrofalowej i tam zasycha. Później plamy są trudne do usunięcia. Skutecznie zadziała na nie para wodna. Weź szklaną miskę, napełnij ją do ¾ objętości wodą i dodaj kilka plasterków cytryny. Kuchenkę uruchom na około 5 minut. Po tym czasie powstałą para osiądzie na zabrudzeniach i rozmiękczy je. Pozostaw zamkniętą kuchenkę na jeszcze około 4 minuty, aby plamy miały czas rozpuścić się. Przetrzyj wnętrze mikrofalówki miękką gąbką i gotowe. Kuchenka będzie czysta i co ważne bezpiecznie możesz jej używać, bez obawy o chemiczne substancje ze środków czyszczących, które znajdują się wewnątrz.

Wyczyść piekarnik

Piekarniki często pokryte są warstwą przypalonych posiłków, które wykipiały podczas przygotowywania. Spalone resztki z łatwością przywierają do powierzchni piekarnika, i trudno je później usunąć. Zastosuj pastę czyszczącą, którą przygotujesz mieszając ¼ szklanki mydła kastylijskiego lub płynu do mycia naczyń, jedną szklankę sody oczyszczonej, ½ szklanki soli i tyle wody, aby uzyskać konsystencję gęstej pasty. Czyszczenie rozpocznij od zimnego piekarnika. rozprowadź pastę we wnętrzu piekarnika i pozostaw na całą noc. Rano przetrzyj piekarnik wilgotną, miękką gąbką. Następnie rozpyl we wnętrzu odrobinę octu, który pomoże usunąć resztki sody.

Wyczyść zmywarkę do naczyń

Zmywarka do naczyń może zatykać się od resztek jedzenia lub osadzającego się w jej wnętrzu kamienia. Przez to powstaje nieprzyjemny zapach, który ulatnia się ze zmywarki. Aby temu zaradzić nie musisz używać chemicznych środków. Użyj octu i sody oczyszczonej. Wlej pół szklanki octu do pojemnika na detergent i uruchom zmywarkę na długi cykl mycia. Ocet pomoże usunąć kamień zalegający we wnętrzu urządzenia. Kiedy pełen cykl przeminie, weź pół szklanki sody oczyszczonej, rozsyp ją na dnie zmywarki i uruchom krótki cykl mycia. Po tych dwóch czynnościach zmywarka będzie czysta, po osadach, kamieniu i brzydkich zapachach nie będzie śladu.

Wyczyść deskę do krojenia

zmywanie podłogi
© Photogenica

Deski do krojenia muszą być czyste i sterylne. W końcu kroimy na nich produkty spożywcze, które później zjadamy. Jeżeli deski pokryte są bakteriami, to przenosimy je bezpośrednio z deski na nasze posiłki. Samo mycie deski nie jest wystarczające w zachowaniu czystości. Podczas używania desek powstają na nich rysy, do wnętrza których wnikają bakterie i drobnoustroje. Jeżeli chcesz dokładnie wyczyścić swoją deskę, to użyj cytryny i soli. Kilka łyżek soli rozsyp na powierzchni deski i pocieraj ją połówką cytryny. Dzięki temu sól i cytryna wnikną głęboko, aż do wszystkich szczelin. Po skończeniu czyszczenia spłucz deskę wodą i gotowe. Metody tej możesz używać zarówno do czyszczenia desek drewnianych jak i z tworzyw sztucznych.

Umyj podłogi

Podłogi są ciężkie do utrzymania w czystości. Zawsze coś na nie spada, przenosimy brud na butach, a nasze zwierzaki wnoszą dodatkową porcję na łapkach. Jeżeli chcesz w ekologiczny sposób umyć podłogę i zapewnić jej blask, zrób domowy płyn do mycia podłóg, wykorzystując do tego spirytus salicylowy (lub techniczny), płyn do mycia naczyń, gorącą wodę i biały ocet. Dla lepszego efektu dodaj jeszcze kilka kropli olejku pomarańczowego i z drzewa herbacianego. Wszystkie składniki wymieszaj i umyj podłogę jak zawsze. Będzie czysta, a nasz płyn z łatwością poradzi sobie nawet z trudnymi zanieczyszczeniami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas