Reklama

Naturalne sposoby na zafarbowane ubrania

Banalna - jak się wydaje na pierwszy rzut oka - czynność, czyli pranie może bardzo często przyprawić o niemały zawrót głowy. Zwłaszcza, gdy pominie się przy tej niezbędnej czynności kluczowe sortowanie. Co zatem zrobić, gdy wskutek nieuwagi bądź braku czasu ubrania zyskały dodatkowe kolory i trzeba szybko je odbarwić? Są i na to dobre rozwiązania. Wystarczy sięgnąć po sprawdzone metody, które w praktyce przetestowały już nasz babcie i matki. Poniżej można znaleźć kilka cennych wskazówek na temat wykorzystania do odbarwiania odzieży takich naturalnych środków, jak proszek do pieczenia, sok cytrynowy, sól, skorupki jaj, czy - uwaga! - wonny liść laurowy.

Jak wykorzystać liść laurowy do odbarwiania tkanin?

Liść laurowy to roślina, która skrywa w sobie wiele nietuzinkowych właściwości. Na długiej liście możliwości pojawia się między innymi zdolność odplamiania. Choć metoda jest pracochłonna, daje pożądane rezultaty. Jak zatem ją przeprowadzić? W garnku należy umieścić garść liści laurowych, zalać je wodą i podgotować. Kiedy woda zacznie wrzeć, należy zdjąć garnek z płyty i odczekaj kilka minut, aż mieszanka nieco wystygnie. Następnie trzeba umieścić w niej zafarbowane ubrania. Namaczanie powinno trwać co najmniej kilkanaście minut. Następny etap polega na ponownym praniu ubrań w pralce. Gdy cykl prania będzie kontynuowany, trzeba przygotować mieszankę na bazie proszku do pieczenia oraz sody. Do miski należy wlać odpowiednią ilość wody, rozpuścić w niej cztery opakowania proszku do pieczenia i 1-2 łyżki sody oczyszczonej. W miksturze trzeba umieścić (na co najmniej dwie-trzy godziny) wyprane wcześniej pofarbowane ubrania. Po dwugodzinnym namaczaniu odzież należy wypłukać w wodzie i ponownie wyprać w pralce. Po zastosowaniu zabiegu niechciane odbarwienia znikają z tkanin.

Reklama

Jak odbarwić tkaniny octem spirytusowym?

Ocet spirytusowy to środek niezastąpiony zarówno w kuchni jak i w łazience. Aby pozbyć się przy jego użyciu nieestetycznych zabarwień, wystarczy wlać do miski odpowiednią ilość wody, dodać do niej pół szklanki octu spirytusowego, a następnie starannie połączyć składniki. W gotowej mieszance należy zamoczyć na kilkanaście godzin odbarwione ubrania. (Dla uzyskania pożądanych rezultatów odmaczanie powinni trwać całą noc). Rano odzież należy uprać tradycyjnym sposobem.

Jak odbarwić ubrania proszkiem do pieczenia?

Do odbarwiania ubrań można również śmiało wykorzystać proszek używany do pieczenia ciast. Wystarczy wsypać do pralki miarkę domowego preparatu i wyprać ubrania klasycznym sposobem. Kluczowa jest temperatura prania. Jeśli będzie zbyt wysoka, ubrania zdeformują się i ulegną skurczeniu.

Jak odbarwić ubrania skorupkami jaj?

W powrocie do dobrej formy białym ubraniom pomogą skorupki jaj. Wystarczy je pokruszyć, umieścić w woreczku i wrzucić do bębna pralki. Ta prosta metoda sprawi, że wszelkie niechciane odcienie znikną z białych tkanin.

Do odbarwienia białych tkanin można także wykorzystać mieszankę na bazie soku z cytryny i soli. W gotowej mieszance należy zamoczyć tkaniny i gotowe.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy