Naturalne sposoby pielęgnowania roślin doniczkowych

Na rynku znajdziemy wiele preparatów do pielęgnacji roślin doniczkowych, jednak niektóre z nich zawierają nienaturalne składniki. Warto wiedzieć, że mogą one uszkodzić rośliny zamiast poprawić ich kondycję. Dlatego zachęcamy, by zamienić je na naturalne sposoby dbania o nasze kwiaty, gdyż w naturze siła. Podpowiadamy, jak w naturalny sposób dbać o rośliny doniczkowe i nie tylko.

article cover
©123RF/PICSEL

Kupujmy kwiaty ze sprawdzonych źródeł

©123RF/PICSEL

Jeśli chcemy, by rośliny były ozdobą naszego domu, warto kupować je w sprawdzonych kwiaciarniach lub na giełdach. Takie kwiaty z pewnością przetrwają długo. No oczywiście, jeśli będziemy prawidłowo je pielęgnować. Oto czynniki, które mają wpływ na jakość i wygląd roślin: temperatura otoczenia, wilgotność podłoża i powietrza, nawożenie, ochrona przed szkodnikami i chorobami oraz odpowiednie oświetlenie.

Wilgotność

Zacznijmy od wilgotności podłoża. Ziemia kwiatów nie może być ani przesuszona, ani zbyt wilgotna. W okresie zimowym wystarczy podlewać rośliny doniczkowe raz w tygodniu, z kolei w lecie - dwa razy. Ilość wody? Im roślina jest większa, tym potrzebuje jej więcej. Pamiętajmy jednak, by nie przelewać kwiatów, a rośliny pochodzące z obszarów suchych, jak na przykład kaktusy, podlewać znacznie rzadziej. Wilgotność podłoża możemy sprawdzić palcem.

Jeśli chodzi o wilgotność powietrza, powinna wynosić ona od 40 do 60 procent dla większości kwiatów. Te, które wymagają wyższej wilgotności, należy zraszać raz dziennie. Jak to zrobić? Wystarczy umieścić pod rośliną małe pojemniki z wodą, ponieważ większość roślin nie lubi, gdy zrasza się ich liście.

Podlewanie

©123RF/PICSEL

Do podlewania roślin najczęściej używamy wody z kranu. Nie powinna zaszkodzić ona większości gatunków roślin. Jednak jeśli jest zbyt twarda, nie powinno podlewać się nią roślin, które wymagają podłoża o kwaśnym pH. Takie rośliny podlewamy przegotowaną wodą. Pozostałe kwiaty najlepiej podlewać wodą odstaną przez kilka dni lub deszczówką. Do storczyków warto używać wody destylowanej. Pamiętajmy, by nigdy nie podlewać kwiatów wodą chemicznie zmiękczaną.

Lśniące i zdrowe liście

Jest jeden skuteczny patent na błyszczące i zdrowe liście kwiatów, a mianowicie przecieranie ich szmatką zwilżoną w mleku. Wapń zawarty w mleku świetnie wpływa na zielone kwiaty. Sprawia, że ich liście pięknie błyszczą. Do butelki po mleku możemy wlać wody, a następnie podlać nią kwiaty. Do przecierania liści świetnie sprawdza się również majonez - nabłyszcza je, a w przyszłości pomaga usunąć z nich zabrudzenia.

Ochrona przed szkodnikami

Wykorzystując naturalne sposoby możemy również ochronić nasze kwiaty przed szkodnikami. Oto kilka sprawdzonych propozycji, które przez długie lata były wykorzystywane przez zawodowych ogrodników:

* wyciąg z czosnku - pomoże zwalczyć mszyce, wielkopąkowca porzeczkowego, przędziorki oraz wyleczyć liczne choroby bakteryjne i grzybowe. By go przygotować, wystarczy rozetrzeć około 200 gramów ząbków czosnku, zalać 10 litrami wody i odstawić na cztery dni. Tak przygotowanym preparatem pryskamy regularnie rośliny;

* wyciąg z aksamitki - świetnie sprawdzi się w odstraszaniu mszyc. Jak go przygotować? Około kilogram suszonej aksamitki moczymy przez 48 godzin w 10 litrach ciepłej wody. Takim roztworem pryskamy rośliny;

* wyciąg z czarnego bzu - pomoże zwalczyć mszyce i gąsienice. Przygotujemy go mocząc około 200 gramów suszonych lub świeżych liści i kwiatów w 10 litrach wody przez 24 godziny. Przed użyciem rozcieńczamy roztwór w wodzie w stosunku 1:10. Preparatem pryskamy lub podlewamy rośliny.

Naturalne sposoby nawożenia roślin doniczkowych

©123RF/PICSEL

Rośliny doniczkowe możemy również nawozić w naturalny sposób. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku:

- skorupki z jajek - to sprawdzony nawóz wapniowy do roślin, które preferują podłoże o wyższym pH. Jak je stosować? Możemy je pokruszyć i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby lub moczyć w wodzie przez dwa tygodnie, a powstałym preparatem podlewać rośliny. Taki nawóz wzmacnia rośliny i zwiększa ich odporność na szkodniki;

- skórki z bananów - znajdziemy w nich wiele substancji odżywczych, które potrzebne są roślinom kwitnącym. Jak przygotować nawóz ze skórki? Bardzo prosto - kroimy skórkę banana w kostkę, a następnie zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na 24 godziny. Otrzymanym roztworem podlewamy kwiaty. Skórkę możemy wykorzystać kilkukrotnie - ponownie zalewając ją wrzątkiem;

- fusy z kawy i herbaty - to również wartościowe nawozy do roślin doniczkowych. Z ich fusów możemy przygotować nawóz do roślin domowych, jak i ogrodowych. Wystarczy wymieszać je z ziemią;

- piwo - jest bogate w witaminę B oraz węglowodany, zatem doskonale sprawdzi się w pielęgnacji storczyków. Piwem rozcieńczonym w wodzie możemy pryskać ich liście i korzenie;

- woda z gotowanych warzyw - jest bogata w składniki mineralne, które potrzebne są roślinom do prawidłowego wzrostu i kwitnienia. Przed podlaniem nim roślin należy go wystudzić i dopiero podlać rośliny. Taki nawóz stosujemy raz na dwa tygodnie. Cenna uwaga - nie sólmy wody, w której gotujemy warzywa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas