Naturalny wzmacniacz dla pomidorów. Podaj sadzonkom, a plony będą imponujące

Wykorzystanie popiołu drzewnego jako nawozu ma wiele zalet. Nie tylko pozwala pozbyć się resztek zalegających w kominku, ale jest też naturalnym i w zasadzie darmowym sposobem na wzmocnienie roślin. Do jakich warzyw popiół drzewny nadaje się najlepiej? Spektakularnych efektów możesz spodziewać się po zasileniu nim pomidorów i to na każdym etapie wzrostu. Nie miej oporów przed nakarmieniem popiołem młodych sadzonek.

Co daje stosowanie popiołu drzewnego w uprawie pomidorów?
Co daje stosowanie popiołu drzewnego w uprawie pomidorów?123RF/PICSEL

Popiół drzewny w ogrodzie warzywnym: Dlaczego to działa?

Do tej pory na popiół patrzyłeś wyłącznie jak na odpadki, które trzeba zutylizować? Doświadczeni ogrodnicy doceniają go dużo bardziej. To świetny sposób na ekonomiczne i ekologiczne wsparcie roślin. Jakie dokładnie właściwości ma popiół drzewny?

Składnikami, które decydują o skuteczności popiołu jako nawozu, są:

  • wapń,
  • potas,
  • fosfor.

Taki zestaw w uprawie pomidorów mobilizuje rośliny do wzrostu, wzmacnia system korzeniowy i finalnie skutkuje rozwojem dużych, dorodnych owoców. Stanowi również naturalną ochronę przed chorobami, zwłaszcza suchą zgnilizną wierzchołkową, która bywa prawdziwym utrapieniem ogrodników. Z racji tego, że popiół drzewny ma odczyn alkaliczny, pozytywnie wpływa na odkwaszenie gleby. Trzeba więc pamiętać, że nie należy stosować go w uprawie roślin kwasolubnych.

Popiół drzewny ma szerokie zastosowanie w ogrodzie
Popiół drzewny ma szerokie zastosowanie w ogrodzie123RF/PICSEL

Czy każdy rodzaj popiołu nadaje się do ogrodu?

Szacuje się, że drewno drzew liściastych zawiera więcej dobroczynnych składników, niż jest to w przypadku okazów iglastych. Najważniejszą zasadą jest jednak to, że do nawożenia używać można wyłącznie popiołu powstałego poprzez spalenie surowego, naturalnego surowca. Pod żadnym pozorem nie stosuj drewna, które poddane było impregnowaniu, lakierowaniu bądź barwieniu. Chemiczne substancje, które znajdują się w takich produktach, nie przysłużą się żadnym roślinom.

Jak zaprawiać nasiona pomidorów popiołem?

Używać go można przez cały sezon wegetacyjny. Regularne zasilanie pomidorów nawozem z popiołu będzie dostarczać im niezbędnych składników odżywczych, niezbędnych dla obfitego owocowania. Warto jednak skupić się na roli popiołu w kontekście młodych roślin, które szczególnie potrzebują wsparcia.

Jeśli wysiew pomidorów masz jeszcze przed sobą, wykorzystaj popiół drzewny do zaprawienia nasion. Zabieg ten poprawia ich jakość i zwiększa odporność siewek na groźne patogeny. Przeprowadzić go możesz na dwa sposoby.

  • Na sucho: To najprostsza metoda. Polega na wsypaniu popiołu do niewielkiego słoiczka i dodaniu nasion. Po szczelnym zamknięciu naczynia należy nim energicznie potrząsnąć. Następnie nasiona wysiewa się do wcześniej przygotowanych pojemników wraz z resztą popiołu, który do nich nie przywarł.
  • Na mokro: Do litra odstanej wody wsyp łyżeczkę przesianego popiołu drzewnego. Wymieszaj i odczekaj 24 godziny. Następnie dodaj nasiona, które w roztworze powinny spędzić od dwóch do sześciu godzin. 
Wzmocnij nasiona pomidorów już na samym starcie uprawy
Wzmocnij nasiona pomidorów już na samym starcie uprawy123RF/PICSEL

Jak stosować popiół drzewny pod pomidory?

Naturalnym nawozem z popiołu możesz też podsypywać rośliny w czasie wegetacji. Czynność tę zaleca się wykonywać raz na dwa tygodnie. Taki rodzaj dokarmiania roślin sprawia, że łodygi stają się mocne i przybierają ciemnozielony odcień. Sprzyja również powstawaniu większej liczby kwiatów, a owoce, które pojawiają się w późniejszym czasie, są większe i smaczniejsze.

Obsypanie pomidorów popiołem tworzy również barierę ochronną przed ślimakami. Są wyjątkowo żarłoczne, warto więc mieć w zanadrzu naturalne sposoby na ograniczenie ich możliwości i przeprowadzania szturmu na uprawiany w pocie czoła warzywnik.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas