Wysiew pomidorów na rozsadę krok po kroku. Kiedy wysiewamy pomidory?

Zaopatrując się w warzywa w sklepach zimą, nie jesteś do końca zadowolony z ich smaku? Marzysz o pomidorach z własnej uprawy, które latem będziesz z apetytem zajadać? Według kalendarza wysiewu warzyw wielkimi krokami zbliża się czas na podjęcie w tej materii pierwszych kroków. Kiedy wysiewać pomidory na rozsadę i jak się za to zabrać? Na czym polega ich hartowanie i w jakim terminie można przenieść je do gruntu? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Rozsada pomidorów bez tajemnic
Rozsada pomidorów bez tajemnic123RF/PICSEL

Wysiew pomidorów w domu: Terminy

Rozsada pomidora nie jest trudna w przygotowaniu, więc poradzą sobie z nią nawet początkujący. Nie należy tego jednak utożsamiać z ogrodniczą improwizacją. Brak znajomości podstaw uprawy skutkować będzie mizernymi plonami. Wysiew pomidorów rządzi się swoimi prawami, a pierwszą kwestią, jaką należy poruszyć, jest najbardziej odpowiedni termin. Zwłoka nie jest wskazana.

Kiedy wysiewać pomidory na rozsadę? Niektórzy do pracy zabierają się już w drugiej połowie lutego, lecz najbardziej doświadczeni plantatorzy zalecają przygotowanie sadzonek w marcu. Wcześniej siewki mogą mieć niewystarczającą ilość światła, co nie rokuje dobrze dla całej uprawy. Dopuszczalnym terminem jest także początek kwietnia. Nieprzekraczalny termin stanowi połowa tego miesiąca. Jeśli rozsadę przygotujesz później, szanse na wzrost i wydanie owoców znacząco zmaleją.

Dopilnuj terminu wysiewu pomidorów, by latem cieszyć się dorodnymi zbiorami
Dopilnuj terminu wysiewu pomidorów, by latem cieszyć się dorodnymi zbiorami123RF/PICSEL

Rozsada pomidora na dwa sposoby

Umieszczając nasiona w ziemi, możesz skorzystać z tac wielokomórkowych (znajdziesz je także pod nazwą wielodoniczki), lecz w ich przypadku konieczne będzie późniejsze pikowanie siewek pomidorów do nowych pojemników. Jeśli chcesz ominąć ten etap, nasiona możesz umieścić od razu w docelowych doniczkach. Pamiętaj, że potrzebują pewnej przestrzeni i należy wysiewać je w odległości przynajmniej dwóch centymetrów od siebie.

Wysiew pomidorów na rozsadę krok po kroku

Gdy już wiadomo, kiedy wysiewamy pomidory na rozsadę, czas przejść do właściwej pracy. Konieczny jest wybór odpowiedniego podłoża. W sklepach ogrodniczych bez problemu znajdziesz ziemię dedykowaną do wysiewu. Młode rośliny potrzebują lekkiej i żyznej gleby bogatej w składniki odżywcze. Korzystając z gotowej mieszanki, zyskujesz też pewność, że nie pojawią się w niej chwasty, które konkurowałyby o zasoby z pomidorami na wstępnym etapie rozwoju.

Co dalej?

  • Wybrane pojemniki wypełnij w całości podłożem i delikatniej ugnieć je dłonią.
  • Palcem zrób wgłębienia, w których umieścisz nasiona.
  • Zasyp taką warstwą ziemi, aby docelowo znajdowały się one na głębokości jednego centymetra.

Młode pomidory lubią ciepło

W początkowej fazie rozsada pomidora powinna być przechowywana w temperaturze od 20 do 24°C. Natomiast po wzejściu sadzonki lepiej będą się rozwijać w odrobinę chłodniejszych warunkach, czyli w przedziale 16-20°C. Zapewnij im również dostęp do światła słonecznego. Rośliny, które otoczysz taką opieką, będą mocniejsze, a ich wzrost dynamiczny. Wszystko to wpływa na późniejsze obfite owocowanie. Pomidory kiełkują po upływie średnio siedmiu dni.

Sadzonki pomidorów będą dobrze czuły się na słonecznym parapecie
Sadzonki pomidorów będą dobrze czuły się na słonecznym parapecie123RF/PICSEL

Podlewanie sadzonek pomidora

Tuż po zakończeniu przygotowania rozsady, trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie. Ziemia powinna być cały czas wilgotna, lecz pamiętaj, aby nie przesadzać z wodą. Tworzenie błota w doniczkach czy pojemnikach nie jest wskazane. Najwygodniej i najbezpieczniej będzie dostarczać wodę poprzez zraszanie podłoża. Gdy sadzonki wykiełkują i pojawią się pierwsze liście, musisz szczególnie uważać, by woda dostawała się wyłącznie do ziemi. Kontakt wody z naziemnymi częściami młodych roślin skutkuje dużym ryzykiem rozwinięcia się chorób grzybowych.

Dopilnuj, by sadzonki pomidorów nie narzekały na brak wody
Dopilnuj, by sadzonki pomidorów nie narzekały na brak wody123RF/PICSEL

Na czym polega hartowanie pomidorów?

Jeśli planujesz przyniesienie pomidorów do gruntu lub uprawę w doniczkach na zewnątrz, musisz mieć pewność, że rośliny nie będą narażone na niskie temperatury. Z tego powodu zaleca się zaplanować to na drugą połowę maja, czyli po tzw. zimnej Zośce.

Najpierw konieczne jest hartowanie pomidorów, czyli stopniowe przygotowywanie ich do nowych warunków. Cały proces rozpocznij tydzień przed ostatecznym przeniesieniem roślin na zewnątrz. Zacznij od wystawiania sadzonek w cieplejszy dzień na kilka godzin. Po trzech dniach możesz wydłużać ten czas. Ostatnie dwie doby rośliny powinny w całości spędzić poza domem.

Ważne:

  • Młode pomidory należy ulokować w miejscu, w którym nie będą narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  • Przyda się także daszek, który ochroni je przed mocnymi opadami deszczu.
  • Postaraj się o osłonięcie pomidorów przed porywistym wiatrem.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas