Nawóz dla spragnionych roślin. Działa też wtedy, gdy jest przeterminowany
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Z całą pewnością Polacy przekonali się do domowych nawozów, które można przygotować samodzielnie, a mogą realnie wpłynąć na kondycję roślin. Choć częściej skupiamy się na osławionym nawozie z bananów, to nie jest to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich okazów. Dlatego alternatywą może być mleko w proszku! Wystarczy odrobina, a niektóre z naszych roślin doniczkowych będą rosły w pełnej krasie. Jak przygotować nawóz z mleka w proszku? Sprawdźmy.
Mleko w proszku jako nawóz
Dlaczego mleko w proszku może być doskonałym nawozem dla roślin? Przede wszystkim dlatego, że to doskonałe źródło wapnia, który jest jednym z najważniejszych pierwiastków zapewniających prawidłowy wzrost.
W mleku w proszku można znaleźć również białko oraz cukry, które mogą być pożywką dla mikroorganizmów znajdujących się w glebie, a to przyczyni się do lepszego funkcjonowania rośliny. Warto wiedzieć, że taka odżywka może być pomocna w wypadku, gdy liście naszych roślin są zbyt blade.
Podsumowując, nawóz z mleka w proszku wzmacnia rośliny, chroni przed chorobami oraz może pobudzić je do wzrostu. Warto wiedzieć, że mleko w proszku można stosować nawet wtedy, kiedy upłynął już dawno jego termin przydatności do spożycia.
Jak przygotować nawóz z mleka w proszku?
Przygotowanie nawozu z mleka w proszku jest banalne, ponieważ wystarczy przygotować produkt zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Niestety, nie wolno podlewać roślin samym mlekiem. Dlaczego? Wszystko ze względu na fakt, że może się ono psuć w doniczkach, co przyniesie odwrotny skutek do zamierzonego.
Aby nawóz aplikować prawidłowo, należy gotowe już mleko w proszku jeszcze raz rozcieńczyć z wodą. Jak wyglądają proporcję? Na litr wody przypada maksymalnie 100 ml mleka w proszku.
Jeśli chcemy, aby rośliny rosły prawidłowo, wystarczy nawozem z mleka w proszku podlewać je raz na miesiąc.
Mleko w proszku: Nie dla każdej rośliny
Okazuje się, że nie wszystkie rośliny mogą być zasilane takim nawozem z mleka, ponieważ tolerują go wyłącznie te gatunki, które najlepiej czują się w glebach zasadowych lub neutralnych. Jeśli chodzi o egzemplarze zgromadzone w domu, to najlepiej zasilać nim sansewierie, paprocie, palmy doniczkowe, aloesy, bluszcze i fikusy.
Pozbądź się szkodników dzięki mleku w proszku!
Nie od dziś wiadomo, że szkodniki lubią niszczyć nasze uprawy, nie tylko te zgromadzone w domach, ale także rośliny w ogrodzie. Okazuje się, że mogą nas także pozbawić plonów! Mszyce, wciornastki i stonki można usunąć z ogrodu, stosując np. mleko w proszku w formie oprysku. Wystarczy zastosować znaną już proporcję: 100 ml mleka na litr wody.
Polecamy: