Nie boją się słońca i upału. Jakie kwiaty na słoneczny balkon?

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Dobranie wytrzymałych kwiatów na balkon to podstawa, jeśli chcesz stworzyć na swoim tarasie barwną i kwitnącą oazę, idealną do wypoczynku. Jakie kwiaty w pełnym słońcu poradzą sobie najlepiej? Na jakie wyzwania trzeba być przygotowanym? Przygotowaliśmy listę roślin, którym niestraszne są wysokie temperatury i słońce.

Pelargonie na słonecznym balkonie będą czuły się świetnie
Pelargonie na słonecznym balkonie będą czuły się świetnie123RF/PICSEL

Co nas czeka na południowym balkonie?

Zrozumienie warunków uprawy kwiatów balkonowych to podstawa dla osiągnięcia pożądanych rezultatów w postaci długo i bujnie kwitnących okazów. Słoneczna wystawa jest jednoznaczna z:

  • ekspozycją roślin na intensywne działanie promieni słonecznych,
  • szybką utratą wody,
  • sporymi różnicami w temperaturach pomiędzy dniem a nocą.

Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na pusty balkon lub sztuczne substytuty roślin. Istnieje duży wybór wytrzymałych kwiatów na balkon, które w takich warunkach będą rozwijać się bez zarzutu, choć nie bez znaczenia będzie nasze wsparcie, zwłaszcza w najbardziej upalne dni.

Zamień balkon w kwitnący ogród
Zamień balkon w kwitnący ogród123RF/PICSEL

Królowa balkonów — jej wysokość pelargonia

Nie mogło być inaczej. Jeśli zastanawiasz się, co posadzić na południowym balkonie, pelargonia z pewnością będzie dobrym wyborem. Od lat jest niekwestionowaną liderką wśród ozdobnych kwiatów balkonowych. Duże i barwne płatki podziwiać można przez całe lato. Przyjmują różne kształty (w zależności od odmiany), więc krajobraz z pewnością prędko nam się nie znudzi.

Pelargonie lubią słońce, a do tego dobrze znoszą chwilowe przerwy w podlewaniu. Jednak, by zapewnić im niczym niezmącony rozwój, sprawdzić, czym podlewać pelargonie, żeby ładnie kwitły. Ich kolejną zaletą jest wytrzymałość w sytuacji chwilowego spadku temperatury, więc nie musimy się o nie martwić, gdy po upalnych dniach nastąpi niespodziewane ochłodzenie.

Surfinie w pełnym słońcu

Kwiaty w kształcie kielichów, które mogą przyjmować kolor biały, różowy, fioletowy, czerwony, to znak rozpoznawczy surfinii. Oto kolejna ulubienica osób, które dysponują słonecznym balkonem. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, a rośliny są w stanie odwdzięczyć się ozdobnymi kwiatami oraz liśćmi.

Surfinie doskonale poradzą sobie w ostrym słońcu, trzeba jednak pamiętać o regularnym podlewaniu. W upalne dni zabieg może być konieczny nawet dwa razy dziennie. Unikaj jednak podlewania surfinii w samo południe — ostre promienie słoneczne mogłyby doprowadzić do poparzenia. Stosowanie tej zasady zaleca się zresztą w przypadku wszystkich okazów balkonowych. Raz w miesiącu możesz zafundować im domowy nawóz z buraka.

Zapewnij im także osłonę przed deszczem. Intensywne opady mogłyby je zrujnować. Jeśli spełnisz podstawowe wymagania surfinii, będą kwitły obficie nawet do października.

Aksamitki — ucieszą oko, przegonią szkodniki

Wśród kwiatów na słoneczny balkon nie można pominąć aksamitek. W zależności od gatunku i odmiany osiągają różną wysokość, więc bez trudu dopasujemy je do naszej aranżacji i metrażu. Lepiej znoszą krótkotrwałe susze niż przelewanie, więc stanowią trafiony wybór dla nieco zapominalskich osób.

Mimo że aksamitki zaliczają się do roślin jednorocznych, będą ozdobą balkonu nawet do pierwszych przymrozków. Ich kwiaty w odcieniach żółtym, pomarańczowym czy rudawym będą pięknym akcentem, gdy inne gatunki zaczną już opadać. Nie można pominąć też faktu, że aksamitki odstraszają szkodniki, w tym mszyce. Naturalne wsparcie w ochronie przed intruzami jest na wagę złota.

Aksamitki lubią stanowiska słoneczne i żyzne podłoże
Aksamitki lubią stanowiska słoneczne i żyzne podłoże123RF/PICSEL

Jakie rośliny na gorący balkon? Postaw na cynie

Niskie odmiany kapitalnie sprawdzają się na balkonach i tarasach. Cynie kwitną od końca czerwca do października, zdobiąc przestrzeń koszyczkami kwiatowymi, które mogą osiągać średnicę nawet 15 centymetrów. Uzupełniają balkonowe kompozycje wieloma kolorami. Kwiaty mogą być bowiem białe, żółte, pomarańczowe, czerwone i fioletowe.

W uprawie bardzo ważne jest słońce. W cieniu cynie rozwijają się kiepsko i szybko marnieją. Letnie upały jak najbardziej im służą, musisz jednak wziąć pod uwagę, że wymagają częstego i obfitego podlewania. Zaleca się, aby były osłonięte przed działaniem porywistego wiatru. Istotne jest także usuwanie przekwitłych kwiatostanów na bieżąco — wszystko po to, by zapewnić cyniom bardziej obfite i dłuższe kwitnienie.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas