Reklama

Reklama

Nie dziel się łóżkiem

Są mieszkańcami naszych domów w każdej szerokości geograficznej. Dzielimy z nimi nasze łóżko, materace, pościel. Dzieci obcują z nimi bawiąc się pluszakami na dywanach czy wykładzinach. Uwielbiają nasze psy i koty. Nie są widoczne, ale możemy odczuwać ich obecność. Skutki przebywania razem to zatkany nos, cieknący katar, kaszel i swędząca skóra. Obecność roztoczy kurzu domowego to dla alergika realne zagrożenie.

Poznać wroga

Roztocze kurzu domowego - to pajęczaki o licznych odnóżach, niewidoczne gołym okiem. Ich wielkość wynosi zaledwie 0,3-0,4 mm.[1] Rozmnażają się w wilgotnym i ciepłym środowisku. Głównie żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Najszybciej rozwijają się w miejscach o optymalnych warunkach do życia i rozmnażania, a najwięcej jest ich w materacach, pościeli, dywanach, zasłonach, tapicerowanych meblach i pluszowych zabawkach. W naszej strefie klimatycznej idealne warunki do rozwoju populacji mają w miesiącach ciepłych czyli od czerwca do końca października. W miesiącach chłodniejszych ich liczebność maleje. Co zatem sprawia, że to właśnie w okresie jesienno-zimowym najbardziej odczuwamy skutki alergii na roztocza kurzu domowego?

Reklama

Wraz ze spadkiem wilgotności powietrza i zmianą temperatury w pomieszczeniach, liczebność roztoczy kurzu domowego maleje. Wydawałoby się że problem "mamy z głowy". Nic bardziej mylnego. Ze względu na zmniejszoną wentylację pomieszczeń, szczelne okna, sezon grzewczy, objawy alergii mogą się nasilić. Wpływ na to mają substancje alergizujące zawarte w odchodach roztoczy kurzu domowego. Podczas ścielenia łóżka, w trakcie sprzątania poprzez ruch powietrza, wysuszone cząstki przemieszczają się i dostają przez nasz układ oddechowy do organizmu. To może powodować nasilenie symptomów alergii występujących właśnie w tym okresie. U osób uczulonych mogą pojawić się objawy ze strony:

· nosa - zazwyczaj pojawia się z rana uczucie zatkanego nosa, kichanie i katar;

· skóry - osoby mające atopowe zapalenie skóry(AZS) odczuwają wzmożone jej swędzenie;

· oczu - może dojść do zapalenia spojówek, silnego swędzenia i łzawienia;

· układu oddechowego - kaszel, który może powodować duszność a w przypadku nieleczonej alergii może prowadzić do astmy oskrzelowej.

Pod jednym dachem z psem

Przeświadczenie, że uczula nas sierść psa lub kota jest błędem. To co wywołuje u nas reakcję alergiczne to białka, które znajdują się w składzie ich śliny. Wysuszone jej cząstki obecne są na dywanach i kanapach. Naskórkiem zwierząt odżywiają się także roztocza, które dodatkowo dzięki przyssawkom na odnóżach, doskonale utrzymują się na skórze i sierści naszych pupili.              

Mając alergika w domu koniecznie wprowadź w życie kilka prostych zasad:

· Podziel waszą przestrzeń na strefy - twoja sypialnia i łóżko dziecka to miejsca, do których pupil absolutnie nie ma wstępu. Bądź konsekwentna!

· Po każdej zabawie, spacerze, dotykaniu obroży czy miski pupila dokładnie umyj ręce.

· Podczas zabawy nie pozwalamy, aby zwierzak lizał twarz twoją lub dziecka.

· Polub sprzątanie. Odkurzanie i mycie podłóg powinno stać się twoim codziennym nawykiem.

· Zlikwiduj wszystkie "kurzołapy"- puszyste dywany, ciężkie zasłony. Ograniczy to osadzanie się roztoczy kurzu domowego, które odżywiają się naskórkiem zwierząt.

· Często sprzątaj legowisko czworonożnego przyjaciela. Wybierz takie, które można prać w pralce w temperaturach powyżej 60 stopni.

Podwójne działanie

Alergia na roztocze kurzu domowego i sierść zwierząt to alergie całoroczne. Nie oszukujmy się, nie jesteśmy w stanie wyeliminować ich z naszego otoczenia w całkowity sposób nawet poprzez częste pranie i sprzątanie. To, co może nam pomóc to leki antyhistaminowe łagodzące dokuczliwe objawy alergii.

Warto pamiętać o tym, aby wybierać leki najnowszej generacji, na przykład desloratadynę, która blokuje receptory histaminowe w organizmie. Jej wygodna formuła, tabletki rozpuszczającej się na języku, nie wymaga popijania. To rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu na spadek formy, a cenią sobie również wygodę stosowania leku (taką tabletkę można przyjąć w każdym miejscu, w każdej sytuacji). Istotną cechą desloratadyny jest to, że nie powoduje spadku koncentracji i senności. Nie wpływa więc na naszą aktywność i możliwości intelektualne w pracy, szkole i domu. Antyhistaminiki najnowszej generacji to idealna broń w objawach alergii na roztocze kurzu domowego i sierść twojego pupila.

Do rodziny leków Hitaxa należą: Hitaxa Fast i Hitaxa Fast Junior!

HITAXA FAST

Lek OTC dla dorosłych

Sposób użycia: 1 tabletka na dobę

Forma leku: tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej (nie trzeba popijać, można stosować w każdym miejscu i w każdej sytuacji)

Ilość tabletek w opakowaniu: 10 sztuk

Cena jednego opakowania: ok. 12 zł

Wskazania: objawy związane z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (tj. zapalenie błony śluzowej nosa spowodowane uczuleniem, na przykład na roztocza). Do objawów tego stanu zalicza się: kichanie, swędzenie lub wydzielinę z nosa, swędzenie podniebienia oraz swędzenie,        zaczerwienienie lub łzawienie oczu.

HITAXA FAST JUNIOR

Lek OTC dla dzieci powyżej 6. roku życia

Sposób użycia: 1 tabletka na dobę

Forma leku: tabletka ulegająca rozpadowi
w jamie ustnej (nie trzeba popijać, można stosować w każdym miejscu i w każdej sytuacji)

Ilość tabletek w opakowaniu: 10 sztuk

Cena jednego opakowania: ok. 14 zł

Wskazania: objawy związane z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (tj. zapalenie błony śluzowej nosa spowodowane uczuleniem, na przykład na roztocza). Do objawów tego stanu zalicza się: kichanie, swędzenie lub wydzielinę z nosa, swędzenie podniebienia oraz swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu.

Produkty rodziny Hitaxa Fast to:

SPRAWDZONE DZIAŁANIE[2]

Ø  substancja przeciwalergiczna o udowodnionym działaniu na większość objawów alergii, np. kichanie, świąd, wydzielina z nosa, świąd podniebienia, świąd, zaczerwienienie lub łzawienie oczu

Ø  działa długo i łagodzi objawy alergii

WYGODA STOSOWANIA

Ø  nowoczesna tabletka natychmiast rozpuszczająca się w ustach

Ø  większa wygoda i łatwość podania - leku nie trzeba popijać, można przyjąć w każdym miejscu i w każdej sytuacji

Ø  pyszny owocowy smak

Ø  wygodne dawkowanie - tylko 1 tabletka

Ø  dostępna bez recepty


[1] http://www.alergia.org.pl/pacjent/alergeny/roztocza.htm Uczulenie na roztocze kurzu mieszkaniowego - powszechny problem alergologiczny, prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński. Data dostępu: 15.09.2016

[2] Charakterystyka Produktu Leczniczego Hitaxa fast


materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje