Nie spisałeś testamentu? Sprawdź, kto po tobie dziedziczy

Z badań wynika, że Polacy niechętnie sporządzają testament, często bojąc się przesądów lub nie chcąc kusić losu. Prawnicy przekonują, że to błąd, bo jeśli zmarły nie spisał swojej ostatniej woli, to w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe i zasady z Kodeksu Cywilnego. W innym przypadku to testament ma pierwszeństwo. Kto dziedziczy, gdy go zabraknie?

W pierwszej kolejności do dziedziczenia powołane są dzieci spadkodawcy oraz małżonek
W pierwszej kolejności do dziedziczenia powołane są dzieci spadkodawcy oraz małżonek123RF/PICSEL

W sytuacji, kiedy osoba zmarła nie zostawiła testamentu, w grę wchodzi tzw. dziedziczenie ustawowe, czyli na zasadach określonych w Kodeksie Cywilnym. Kodeks ten dzieli natomiast spadkobierców na pięć grup i, co ważne, osoby z dalszej grupy dziedziczą tylko wtedy, gdy nie doszło do dziedziczenia w grupie przed nimi. Jak wygląda kolejność?

Pierwsza grupa: Małżonek i dzieci

Pierwszymi osobami, upoważnionymi do dziedziczenia są dzieci spadkodawcy oraz małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, ale małżonek nie może otrzymać mniej niż jedna czwarta całości spadku.

Co w sytuacji, gdy dziecko nie dożyje otwarcia spadku? Wtedy w jego miejsce wchodzą zstępni (wnuk, prawnuk itd.) i dzielą między siebie w równych częściach przypadający udział. Do zstępnych zalicza się również dzieci przysposobione. 

Druga grupa: Małżonek i rodzice

Małżonkowi należy się połowa spadku, rodzice zmarłego otrzymują po jednej czwartej spadku.

Gdy zmarły w chwili śmierci nie pozostawał w związku małżeńskim, to cały spadek przejmują rodzice.

Trzecia grupa: Babcia i dziadek

Jeśli małżonek, zstępni, rodzice, rodzeństwo i dzieci rodzeństwa nie mogą dziedziczyć, wtedy majątek po swoim wnuku mogą otrzymać dziadkowie. Dziadkowie dziedziczą w częściach równych, a jeśli któreś nie dożyło otwarcia spadku, to przypada on zstępnym. Krąg uprawnionych w tym wypadku mocno się poszerza, bo obejmuje już wujów, stryjów, ciotki itd.

Spadek może być kłopotem - nie dopuść do tego
Spadek może być kłopotem - nie dopuść do tego123RF/PICSEL

Grupa czwarta: Pasierbowie

Majątek po zmarłym mogą dziedziczyć również pasierbowie, czyli dzieci małżonka spadkodawcy z innego związku. Dziedziczą oni oczywiście tylko w sytuacji, gdy nie ma małżonka spadkodawcy ani innych krewnych uprawnionych do spadkobrania.

Grupa piąta: Państwo

W sytuacji, gdy spadkodawca nie ma żadnej rodziny i krewnych, spadek przypada gminie w ostatnim miejscu jego zamieszkania. Jeśli nie da się ustalić ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Polsce, to właściwym sądem jest sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Ostatecznie sądem spadku jest sąd rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas