Nie tylko do ciasta. Kosztują grosze, a w mig odżywiają rośliny doniczkowe
Rośliny doniczkowe to prawdziwa ozdoba każdego domu i mieszkania. To właśnie one sprawiają, że wnętrza ożywają. Brak odpowiedniej pielęgnacji sprawi, że zaczną szybko marnieć i usychać. Szczególnie ważne jest zadbanie o nie w sezonie grzewczym. W tym celu warto wykorzystać domowy nawóz z drożdży. Działa jak drogie specyfiki ze sklepów ogrodniczych, a kosztuje grosze i nie narusza budżetu domowego. Sprawdź, jak przygotować go w kilka chwil.
Spis treści:
Drożdże piwne czy spożywcze?
Drożdże spożywcze były popularne już w starożytności, gdzie stosowano je głównie jako napój regenerujący. Współcześnie wykorzystuje się je przede wszystkim w branży piekarskiej, gdyż są niezbędne w procesie fermentacji ciasta drożdżowego. Odpowiednio użyte nadają mi specjalną porowatą strukturę i lekko kwaśny smak.
Część kobiet chętnie używa ich do zabiegów pielęgnacyjnych, m.in. w postaci maski na twarz i włosy. Naukowcy dowiedli, że drożdże spożywcze odgrywają ważną rolę w walce z chorobami autoimmunologicznymi, w tym np. Alzheimerem. Z powodzeniem użyjemy ich także do pielęgnacji domowych roślin doniczkowych. W kilku krokach przygotujemy z nich odżywczy nawóz.
Drożdże piwne wykorzystuje się podczas produkcji alkoholu. Nie oznacza to jednak, że nie przydadzą się także do domowych wypieków. Różnica między nimi a drożdżami piekarskimi jest jednak taka, że nie kupimy ich w zwykłych sklepach spożywczych. Drożdże piwne zazwyczaj znajdują się w asortymencie aptek oraz sklepów branżowych. Mają formę sproszkowaną, co znacząco ułatwia proces fermentacji.
Te gatunki roślin lubią się z drożdżami
Zalet stosowania nawozu z drożdży do roślin doniczkowych jest bez liku. Na szczycie listy znajduje się skuteczne stymulowanie prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego. To niezwykle ważne, gdyż przekłada się na przyspieszony wzrost rośliny, a co za tym idzie - bujniejsze plony. Drożdże, zwłaszcza piekarskie, bogate są w kompleksy witamin oraz liczne minerały. W ich składzie znajdziemy m.in.:
- witaminę E,
- witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12)
- wapń,
- cynk,
- żelazo,
- jod,
- fosfor,
- sód,
- chrom,
- magnez.
Choć produkt ten najczęściej wykorzystujemy w kuchni, doskonale sprawdzi się zastosowany do pielęgnacji uprawianych w domu roślin. Nie tylko wspiera rozwój wielu pożytecznych mikroorganizmów glebowych, ale także zapobiega namnażaniu się groźnych grzybów chorobotwórczych. Zasilanie drożdżami możemy zastosować m.in. do:
- domowych kwiatów doniczkowych (np. storczyków, paprotek, skrzydłokwiatów),
- drzew (np. tui, bukszpanów),
- krzewów (np. hortensji krzewiastej),
- krzewów owocowych (np. poziomek, truskawek, porzeczek),
- roślin ozdobnych (np. lawendy, róż).
Ekologiczny nawóz z drożdży
Z niewykorzystanych do końca drożdży piekarskich możesz przygotować domowy i w pełni naturalny zasilacz do roślin. Potrzebujesz do tego:
- 100 g świeżych drożdży piekarskich
- 1 szklanki białego cukru
- 10 l ciepłej wody (najlepiej przefiltrowanej lub deszczówki)
Sposób I
Dokładnie rozdrobnione drożdże wkładamy do miski i zasypujemy szklanką cukru. Całość zostawiamy na minimum 2 godziny. Po upływie wyznaczonego czasu zalewamy drożdże ciepłą wodą i dokładnie mieszamy. Mieszankę odstawiamy do sfermentowania na 7 dni. Gotowy nawóz ze sfermentowanych drożdży rozcieńczamy przed użyciem, stosując zasadę - 1 szklanka roztworu na 10 l wody.
Sposób II
Jeśli nie chcesz czekać aż tygodnia, bo zamiast tego wolisz działać natychmiastowo, przygotuj nawóz z drożdży niesfermentowanych. Wystarczy, że rozdrobnioną kostkę drożdży zalejesz 10 l ciepłej wody i odstawisz w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę. Takiego nawozu nie musisz rozcieńczać.
Sprawdź również: