Nie wszyscy znają ten owoc. Dobry dla kości, zębów i trawienia
Soczysta uczta dla podniebienia i cenne źródło składników odżywczych. Coraz częściej zerkamy z ciekawością i apetytem w stronę egzotycznych owoców, które jeszcze do niedawna wydawały się zupełnie nieosiągalne. Jednym z produktów, na które warto zwrócić uwagę, jest caimito, zwane także mlecznym owocem. Słodki smak i zdrowotne właściwości czynią ten nietuzinkowy specjał doskonałym dodatkiem do diety.
Spis treści:
Jak wygląda caimito?
Mleczny owoc pochodzi z Ameryki Środkowej. Dużą popularnością cieszy się na Karaibach, gdzie od wieków docenia się jego walory smakowe i zdrowotne. Obecnie uprawiany jest również w innych regionach świata o ciepłym klimacie — powszechny jest jego widok w sklepach i na straganach w Azji Południowo-Wschodniej.
Owoc caimito ma kulisty kształt o średnicy od 5 do 10 cm. Skórka najczęściej przybiera fioletową barwę, może być jednak także zielona lub żółtawa — w zależności od odmiany. Charakterystyczna cecha owocu ujawnia się po przekrojeniu na pół. Wtedy właśnie zauważyć można specyficzny układ miąższu przybierającego kształt gwiazdy. Dlatego zresztą caimito bywa nazywane także gwiaździstym jabłkiem.
Jak smakuje mleczny owoc? Kubki smakowe będą zachwycone
Jeśli tylko uda ci się trafić na caimito w sprzedaży i jesteś ciekawy nowych smaków, nie wahaj się przed zakupem. Kremowy miąższ cechuje się delikatnym i słodkim smakiem. Przypomina połączenie jabłka, winogron oraz owoców tropikalnych. Tak złożona kombinacja sprawia, że gwiaździste jabłko świetnie smakuje na surowo. Można wyjadać jego miąższ łyżeczką, unikając niejadalnej skórki, albo dodać do owocowej sałatki czy koktajlu. Bywa wykorzystywany również do przetworów.
Owocowe źródło wapnia
Mówiąc o zaletach jedzenia owoców tropikalnych, raczej rzadko można się spotkać z informacją, że są bogate w wapń. Caimito jest na tym polu wyjątkiem. W 100 g miąższu znajduje się około 10-12 mg wapnia. Choć nie jest to tak wysoka zawartość, jak w nabiale czy niektórych warzywach liściastych, regularne spożywanie gwiaździstego jabłka przyczyni się do wzbogacenia diety w ten ważny minerał.
Wapń jest niezbędny dla zdrowia kości i zębów, odpowiadając za ich wytrzymałość. Odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wpływa również na utrzymanie właściwego rytmu serca poprzez przewodzenie impulsów nerwowych, kontrolujących pracę tego najważniejszego w naszych ciałach mięśnia. Pierwiastek uczestniczy również w procesie krzepnięcia krwi, co jest istotne z punktu szybszego gojenia się ran i zapobiegania nadmiernemu krwawieniu. Co więcej, caimito zawiera również fosfor oraz magnez, które wspierają wchłanianie wapnia.
Nie bój się egzotyki. Caimito to skarbnica witamin i błonnika
Czy gwiaździste jabłko ma szansę stać się prawdziwą gwiazdą na talerzu? Jak najbardziej. Owoc cechuje się wysoką zawartością witaminy C, wspierającą układ odpornościowy i niezbędną dla syntezy kolagenu w organizmie. Duża zawartość przeciwutleniaczy pomaga neutralizować działanie wolnych rodników, opóźniać procesy starzenia i zmniejszać ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, nowotwory i choroby neurodegeneracyjne. Błonnik, którego nie brakuje w słodkim miąższu, wspomaga trawienie i reguluje poziom cukru we krwi.