Cztery nieoczywiste objawy. Świadczą o poważnym niedoborze
Gdy odczuwamy drganie powieki, niemal automatycznie stwierdzamy, że jest to objaw niedoboru magnezu. To dobry trop, lecz należy pamiętać, że ten stan organizmu można wiązać się z szeregiem mniej oczywistych symptomów. Nie zawsze kojarzymy je z brakiem ważnego składnika, który bywa określany mianem „pierwiastka życia”. Jak rozpoznać niedobór magnezu? Czujna obserwacja własnych reakcji jest w tym przypadku kluczowa.
Spis treści:
Rola magnezu w organizmie
Pierwiastek pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim magnez wspiera prawidłowego funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego. Bierze udział w produkcji energii komórkowej, wpływa na syntezę białek i DNA. Do zadań magnezu należy też regulacja ciśnienia krwi oraz rytmu serca. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że jest składnikiem niezbędnym dla utrzymania zdrowych kości i zębów. Niedobór może zaburzać równowagę elektrolitową. Wszechstronny wpływ magnezu na organizm będzie więc objawiać się na różne, niekoniecznie oczywiste sposoby.
Chroniczne zmęczenie i osłabienie a niedobór magnezu
Odczuwasz spadek sił witalnych? Nie masz energii na czynności, które jeszcze do niedawna sprawiały ci dużą przyjemność? Codzienne zadania wydają się urastać do wyzwania porównywalnego ze zdobyciem Mount Everestu? Uczucie ciągłego zmęczenia może wskazywać na brak magnezu.
Problemy ze snem
Problemy z zaśnięciem i częste przebudzenia w nocy dodatkowo potęgują zmęczenie i również zaliczają się do nieoczywistych objawów niedoboru "pierwiastka życia". Dzieje się tak dlatego, że magnez wspiera regulację melatoniny — hormonu snu. Jego braki skutkują więc bezsennością i obniżeniem jakości nocnego odpoczynku.
Lęk i nerwowość mogą świadczyć o poważnych brakach
Magnez wpływa uspokajająco na układ nerwowy. Gdy organizm działa "na oparach", stajemy się bardziej rozdrażnieni, łatwiej wyprowadzić nas z równowagi. Pojawiają się napięcie, niepokój i lęki, czasem dochodzą do tego objawy z pogranicza depresji. Przy braku magnezu trudniej się zrelaksować i radzić sobie ze stresem. Organizm nie jest w stanie efektywnie wytwarzać związków odpowiedzialnych za syntezę serotoniny, nazywanej "hormonem szczęścia".
Zaburzenia rytmu serca
Magnez odgrywa kluczową rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych w sercu. Jego niedobór może więc prowadzić do kołatania i arytmii. W przypadku niepokojących objawów zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Niedobór magnezu zobaczysz na własne oczy
Część objawów niedoboru jest ignorowana, mimo że można zauważyć je gołym okiem. Zaliczają się do nich łamliwość paznokci oraz wypadanie włosów. Czasem uznajemy je za zjawisko sezonowe lub wynik błędów pielęgnacyjnych, nie zajmując się analizowaniem źródła problemu.