Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu. Rośliny ci za nią podziękują

Mało kto zastanawia się nad tym, co zrobić z wodą po gotowaniu ryżu. A szkoda, gdyż ma wiele właściwości odżywczych, które pozytywnie wpływają na rozwój roślin. Jak stosować wodę po ryżu jako nawóz? Podpowiadamy.

Woda ryżowa ma wiele praktycznych zastosowań
Woda ryżowa ma wiele praktycznych zastosowań123RF/PICSEL

Jakie właściwości ma woda po ryżu?

Wodę ryżową uzyskuje się w czasie gotowania tych zbóż. Specyfik wykorzystywany jest w celach kosmetycznych, ale też jako zdrowotny napój. Woda po gotowaniu ryżu zawiera cenne składniki, między innymi: żelazo, cynk czy witaminy z grupy B. Nasze babcie stosowały ją jako krochmal do ubrań, czy pościeli. Dzięki temu tkaniny były miększe w dotyku i świeżo pachniały przez dłuższy czas.

Jak działa woda po ryżu na rośliny?

Woda po ryżu odżywi i pobudzi do wzrostu rośliny doniczkowe
Woda po ryżu odżywi i pobudzi do wzrostu rośliny doniczkowe123RF/PICSEL

Wodę po gotowaniu ryżu warto zastosować jako nawóz do roślin. Specyfik zawiera wiele cennych składników mineralnych. Do najważniejszych zalicza się fosfor oraz cynk. Pierwszy z minerałów odżywia system korzeniowy i wpływa na to, że roślina rośnie szybciej i bujniej. Cynk natomiast sprawia, że okazy doniczkowe są odporniejsze na atak szkodników i chorób grzybowych. Pamiętaj jednak, by do nawożenia stosować wodę ryżową bez dodatku soli. Zbytnie zasolenie gleby przyczyni się do pogorszenia kondycji roślin.

Stosowanie wody po ryżu jako nawóz

Wodę ryżową rozcieńcz ze zwykłą wodą (proporcje 1:2). Pamiętaj też, że mieszanka musi być ostudzona i mieć temperaturę pokojową. Zabieg wykonuj maksymalnie dwa razy w miesiącu, by nie zaszkodzić uprawom. Taki specyfik sprawdzi się w przypadku każdego gatunku rośliny. Pierwsze efekty będą zauważalne już po pierwszej kuracji. Twoje okazy odwdzięczą się bujnym i zdrowym kwitnieniem na wiosnę!

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas