Nie zapominaj o tym zabiegu. Latem pomidory będą zdrowe i soczyste!

Kiedy pikować pomidory to pytanie, które zadaje sobie każdy ogrodnik. Zbyt wczesny zabieg może sprawić, że roślina zwiędnie i zamiast soczystych pomidorów, będziemy musieli zasmakować zawodu i niezadowolenia. Warto więc przyglądać się roślinie. Kiedy pikować pomidory, jak to zrobić i dlaczego jest to tak ważne? Odpowiadamy.

Pikowanie pomidorów to zabieg, dzięki któremu rośliny będą szybko rosły.
Pikowanie pomidorów to zabieg, dzięki któremu rośliny będą szybko rosły.Copyright: <a href='https://pl.123rf.com/profile_alexraths'>alexraths</a>123RF/PICSEL

Co to jest pikowanie pomidorów?

Pikowanie pomidorów to niezwykle ważny zabieg, który wymaga wyczucia i delikatnej dłoni ogrodnika. Polega on na rozsadzeniu rosnących obok siebie roślin do nowych, większych doniczek. Pikowanie roślin należy wykonać w taki sposób, by ich nie uszkodzić. Rozsada ma wiele zalet, które zaowocują pojawieniem się soczystych pomidorów.

Po pierwsze, pikowanie pomidorów sprawia, że system korzeniowy roślin będzie znacznie lepiej się rozwijał. Po drugie unikamy w ten sposób nadmiernego ich wzrostu. To także odpowiedni moment, by "oddzielić plewy od ziarna" i czas, by pozbyć się gorszych sadzonek. Kolejny plus to zapobiegnięcie etiolacji, czyli zmiany barwy roślin wynikających ze złych warunków rozwoju.

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślinInteria.tv

Kiedy pikować pomidory?

Pikowanie pomidorów należy rozpocząć w momencie, gdy rośliny są na tyle mocne, że bez problemu przyjmą się w nowym środowisku. Zabieg można przeprowadzić mniej więcej trzy tygodnie od momentu wykiełkowania. Jeżeli rośliny zostaną przesadzone zbyt wcześnie i będą zbyt małe, mogą się nie przyjąć.

Oczywiście termin trzech tygodni nie jest obligatoryjny, dlatego za wskazówkę, czy to już czas na pikowanie pomidorów, powinien posłużyć wygląd rośliny. Przy czym warto pamiętać, że nie liczy się wysokość rośliny, a liczba jej liści. Siewki pomidorów są gotowe, by je przesadzać, kiedy mają cztery liście - dwa liście i dwa dolne liścienie, które odpadną, gdy pomidor podrośnie. Kiedy roślina nie wykształciła trzeciego i czwartego liścia, warto dać jej czas, bo pikowanie może jej zaszkodzić.

Jak pikować pomidory?

Przesadź pomidory do nowej doniczki tak, by ich nie uszkodzić
Przesadź pomidory do nowej doniczki tak, by ich nie uszkodzić123RF/PICSEL

Pikowanie pomidorów należy rozpocząć od wypełnienia nowych doniczek ziemią, którą lekko ubijamy i podlewamy. Sadzonki pomidorów wyciągamy ze starych doniczek. Tu należy wykazać się delikatnością, ponieważ nowe siewki są drobne i zazwyczaj mają splątane korzenie. Jak pikować pomidory, by ich nie uszkodzić? Można pomóc sobie, używając patyczka lub malutkiej łopatki do pikowania, subtelnymi ruchami wyciągając sadzonki.

W nowych doniczkach, które zostały już wypełnione ziemią, robimy niewielki dołek. Do tego wkładamy sadzonkę. Bardzo ważne, by jej korzeń był wyprostowany, a samą roślinę należy sadzić głębiej, niż rosła wcześniej, najlepiej dwa centymetry poniżej liścieni. Następnie łodygę obsypujemy ziemią i lekko dociskamy. Przesadzone już rośliny należy podlać.

Ile razy pikować pomidory? Ogólnie zabieg ten dobrze wpływa na prawidłowy rozwój korzeni, jednak można go powtórzyć w przypadku załamania pogody. Jeżeli w prognozach pojawiają się opady śniegu, a temperatury w nocy spadną poniżej ośmiu stopni Celsjusza, pikowanie pomidorów warto wykonać raz jeszcze, dając im czas i więcej miejsca do rozwoju.

Najlepsza ziemia do pikowania pomidorów

Jak każdy owoc czy warzywo, również pomidor ma swoje wymagania co do gleby, w której "czuje się" najlepiej. Najlepsza ziemia do pikowania pomidorów to ta, której odczyn pH mieści się w granicach od 5,5 do 6,5 pH. Powinna też posiadać odpowiednią zasobność w wapń, ponieważ jego niedobór wpływa na suchą zgniliznę wierzchołków owoców.

Ziemia do pikowania pomidorów powinna być żyzna, piaszczysto gliniasta. Warto samemu przygotować odpowiednie podłoże z mieszanki ziemi gliniastej, torfu i gruboziarnistego piasku. W przypadku siewu pomidorów proporcje tych składników wynoszą 2:1:1. Najlepsza ziemia do pikowania pomidorów zmienia proporcje ziemi gliniastej, torfu i piasku do 7:4:1.

Jak podlewać pomidory po pikowaniu? Chociaż roślina potrzebuje wilgotnego podłoża do wzrostu, należy unikać polewania wodą po sadzonce. Zwilżane liście mogą być narażone na różne choroby i groźne grzyby. Jak podlewać pomidory po pikowaniu, by tego uniknąć? Należy zwilżać samo podłoże, o co warto dbać regularnie już od momentu wysiania nasion pomidora.

Dlaczego pomidory po pikowaniu więdną?

Sadzonkom pomidorów szkodzi nadmierna wilgoć
Sadzonkom pomidorów szkodzi nadmierna wilgoć123RF/PICSEL

To, czy w maju uda się przesadzić zdrowe i ładne sadzonki pomidorów do ogródka, zależy od kilku czynników. Jak już wspomniano, należy unikać zalewania liści pomidora. Rozwój drobnoustrojów może zniszczyć roślinę. Pomidory po pikowaniu więdną również wtedy, gdy ich właściciel nie zapewni im przewiewnego miejsca, dlatego należy zadbać o odpowiednią wentylację. Co do zasady, nadmiar wilgoci to gwarancja pojawienia się grzybów.

Sadzonki pomidorów należy przechowywać w temperaturze 18-26 stopni Celsjusza. To bardzo ważne, by pikowane pomidory rosły właśnie w takiej temperaturze. Warto również zadbać o glebę ze sprawdzonego źródła. Nieprzetestowana ziemia może zawierać drobnoustroje, a użycie nasion zakażonych patogenami może doprowadzić do choroby o nazwie zgorzel siewek.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas